Ознака: фронтекс
Македонија 22.09.22 | 21:09

Маричиќ: Договорот со Фронтекс е во завршна фаза, ќе го потпишеме во октомври

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, на денешниот објаснувачки скрининг состанок за поглавјето 24-Правда, слобода и безбедност,...

Македонија 19.07.22 | 10:52

Спасовски: Очекуваме во наредниот период да се потпише договор со ФРОНТЕКС

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на неговиот фејсбук објави дека денеска, како дел од владината делегација во Брисел присуствувал на историски настан...

Македонија 04.07.22 | 16:05

ЕК најбрзо што може ќе изнесе детали за македонскиот јазик во договорот за Фронтекс

Европската Комисија во наредните часови, или денови, ќе даде детали за договорот со Фронтекс, кој Софија до сега го блокира поради македонскиот јазик, јави дописничката...

Свет 13.06.22 | 15:29

Фронтекс: Годинава речиси тројно зголемени илегалните преминувања во ЕУ од земјите на Западен Балкан

Европската унија годинава регистрираше голем раст на бројот на илегални мигранти кои влегле во Унијата од Западен Балкан, соопшти денеска Фронтекс, наведувајќи дека...

Свет 28.02.22 | 15:18

Словачка ќе бара помош од Фронтекс за контролирање на границата со Украина

Словачка ќе побара од Агенцијата за гранична и крајбрежна стража на Европската Унија – Фронтекс, да помогне во обезбедувањето на границата со Украина, која е под притисок...

Македонија 28.01.22 | 14:11

Ако има добра волја од Бугарија, зошто не се потпише договорот со Фронтекс, го праша Милошоски Османи

Претседателот на собраниската Комисија за надворешна политика Антонио Милошоски, по излагањето на шефот на дипломатијата Бујар Османи за текот на разговорите и односите...

Македонија 11.10.21 | 14:59

ЕК: Договорот со Фронтекс не може да се потпише поради македонскиот јазик

Од Европската Комисија за МИА потврдија дека договорот за управување со границите помеѓу ЕУ и Македонија останува блокиран од страна на Бугарија затоа што...

Свет 23.03.21 | 11:04

По корона-кризата се очекува зголемен број мигранти да се упатат кон Европа

Директорот на Агенцијата за заштита на надворешните граници на ЕУ, Фронтекс, Фабрис Леџери, очекува по пандемијата на коронавирусот да дојде до значително зголемување...

Македонија 29.01.21 | 14:57

Бугарија не блокира дури и во Фронтекс поради македонскиот јазик

За потпишување на договорот на Македонија со Фронтекс постои очигледен интерес и во самата Европска Унија ова прашање да се регулира, со оглед на нашата георгафија....

Македонија 16.12.20 | 12:42

„Македонски јазик“ е единствената пречка што Бугарија не дозволува Македонија и ЕУ да потпишат договор за Фронтекс

Европската унија е во процес на потпишување на договор со земјите од Западен Балкан за Фронтекс, односно за интегрирано гранично управување, една од стратешките точки...

Свет 24.10.20 | 14:54

Фронтекс вмешан во незаконско враќање мигранти во Егејот

Европската агенција за гранична и крајбрежна стража, Фронтекс, е вмешана во неколку нелегални „одбивања“ на бегалци кои го преминуваат Егејското Море од Турција кон...

Балкан 22.10.20 | 15:03

Бугарија почна со блокадите: Во Фронтекс им пречи македонскиот јазик

Бугарија  го блокира важниот договор за гранично управување меѓу Македонија и европската служба за безбедност, Фронтекс, а проблемот во „македонскиот јазик“, пренесува...

Балкан 15.07.20 | 19:58

Фронтекс почна операција во Црна Гора

Европската агенција за гранична и крајбрежна стража (Фронтекс), чија главна задача е да ги заштити надворешните граници на Европската унија, почна операција во Црна...

Свет 08.05.20 | 11:49

Фронтекс предупредува на нов бран бегалци

Европската агенција за заштита на границите ФРОНТЕКС предупредува на нов бран бегалци на границата помеѓу Турција и Грција, објави германскиот весник „Велт“, повикувајќи...

Свет 02.03.20 | 11:59

Фронтекс очекува влошување на ситуацијата на турско-грчката граница

Фронтекс очекува на границата меѓу Турција и Грција да дојде до влошување на ситуацијата заради „масовниот прилив на мигранти“, се наведува во интерниот извештај...

Балкан 01.03.20 | 16:00

Состојбата станува алармантна: И ФРОНТЕКС доаѓа на грчко-турската граница

Европската агенција за гранична и крајбрежна стража (Фронтекс) денеска соопшти дека распоредила засилување и оти е кренато нивото на тревога на грчко-турската граница,...