Ознака: физичко присуство
Македонија 23.09.22 | 21:39

Бектеши ветува настава со физичко присуство

Се прават напори за да им се излезе во пресрет на основните и на средните училишта и наставата во зимскиот период да се одржува со физичко присуство, изјави вечерва министерот...

Македонија 28.01.22 | 19:42

„Меѓаши”: Да се преиспита одлуката за почнување на второто полугодие со физичко присуство

Првата детска амбасада во светот „Меѓаши” соопшти дека упатила барање до Владата и Комисијата за заразни болести со цел, како што наведуваат, да се преиспита одлуката...

Вести 28.01.22 | 17:20

„Меѓаши“ бара второто полугодие да почне онлајн наместо со физичко присуство на учениците

Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ соопшти дека упатила барање до Владата и Комисијата за заразни болести да се преиспита одлуката за почнување на второто...

Здравје 26.01.22 | 15:15

Второто полугодие да почне со физичко присуство, препорача Комисијата за заразни болести, во ГОБ „8 Септември“ да се отвори дополнителен ковид-оддел

Комисијата за заразни болести, следејќи ја епидемиолошката состојба, препорача почнувањето на второто полугодие од учебната 2021–2022 год, наставата да се одвива со физичко...

Македонија 20.09.21 | 19:48

Царовска: Состојбата во училиштата е стабилна, сѐ уште нема потреба да се менува сценариото

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, во гостување во Дневникот на телевизија „Сител“ изјави дека сѐ уште нема потреба од промена на моделот за настава...

Македонија 17.09.21 | 15:28

Наставничкиoт пленум бара пократки часови во наставата со физичко присуство

Наставничкиот пленум бара од Министерството за образование и наука скратување на времетраењето на часовите во наставата со физичко присуство од 45 на 30 минути бидејќи,...

Здравје 14.09.21 | 09:57

Меѓаши бара задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива на отворено

Првата детска амбасада во светот Меѓаши повикува на проактивност и мобилност од страна на Министерството за образование во образовниот систем и бара да се воведе задолжително...

Македонија 27.08.21 | 19:04

Забранет физички контакт меѓу учениците, со температура над 37,4 се праќаат дома: Објавен протоколот за настава

Ученици од основните училишта во земјава го добиле протоколот според кој ќе се реализира наставата со физичко присуство во учебната 2021/2022 година. Протоколот има 38 точки. Забрана...

Македонија 27.08.21 | 13:23

Средношколците во Teтово и Гостивар ќе почнат онлајн, основците со физичко присуство

Комисијата за заразни болести го прифати барањето на Кризниот штаб на Тетово новата учебна година во средните училишта во Полошкиот регион да почне онлајн поради состојбата...

Македонија 26.08.21 | 21:45

Царовска: Доказ за оправданоста на наставата со физичко присуство е минатата година

Министерката за образование и наука Мила Царовска вечерва изјави дека доказ за оправданоста на понатамошно спроведување на настава со физичко присуство е токму минатата...

Македонија 20.08.21 | 12:09

Филипче: Родителите може да побараат детето да не учи со физичко присуство, но училиштето ќе одлучи дали ќе даде согласност

Откако се донесе одлука наставата за сите ученици да почнува од 1 септември и сите да бидат со физичко присуство, министерот за здарвство, Венко Филипче, вели дека родителите...

Македонија 17.08.21 | 21:09

МОН: Учебната година почнува со физичко присуство, исклучоци има за децата со хронични болести

Учебната година од септември ќе почне со физичко присуство во основните и средните училишта, а наставата ќе се одвива под здравствени протоколи, одлучи денеска Владата...

Македонија 12.08.21 | 16:57

Д-р Даниловски: Настава со физичко присуство е можна само ако семејството на ученикот е вакцинирано

Епидемиологот Драган Даниловски смета дека настава со физичко преисуство од први септември, кога почнува новата учебна година, би била изводлива само ако родителите...

Македонија 11.08.21 | 14:06

Учебната година ќе почне на 1 септември, но дали со физичко присуство ќе зависи од Комисијата за заразни болести

На дваесетина дена пред новата учебна година, Министерството за образование и наука соопшти дека таа ќе почне во редовниот термин, 1 септември, и дека се интензивни подготовките...

Македонија 28.07.21 | 15:24

Децата ќе се вратат во училиштата ако епидемиолошката ситуација остане стабилна

Ако епидемиолошката ситуација е како што е сега сите ученици ќе почнат за нешто повеќе од еден месец практично со физичко присуство без рестрикција во одделенијата...

Македонија 29.06.21 | 20:48

Се отвораат училиштата за физичко присуство, Владата го прифати планот на МОН

Прифатени се одделните планови за одржување на наставата во основното и средното образование согласно одлуките на Министерството за образование и наука (МОН) со повторно...

Македонија 28.05.21 | 13:54

Заев: Јас сум за настава со физичко присуство од септември, ако потоа има потреба ќе одиме со затварање или други мерки

Премиерот Зоран Заев изјави дека тој би сакал од септември наставата на учениците да биде со физичко присуство доколку Ковид-ситуацијата тоа го дозволува, но дека Комисијата...

Култура 08.04.21 | 22:41

Професори од средното уметничко алармираат: 15 колеги се заболени, а директорот воведе настава со физичко присуство

Професори од средното уметничко училиште „Лазар Личеноски” во Скопје преку допис до јавноста се жалат од раководењето на в.д. директорот Филип Фидановски кој, како...

Македонија 30.10.20 | 14:31

СОНК бара од МОН да се преиспита одлуката за физичко присуство на учениците до трето одделение

Исплата на надомест за прекувремени часови поради зголемен обем на работа на просветните работници, бара Синдикатот за образование и наука. Претседателот на СОНК Јаким...

Македонија 27.10.20 | 09:28

40 ученици и 52 наставници се заразиле со ковид-19, сите посетувале настава со физичко присуство

Министерството за образование и наука информира дека помалку од еден процент од учениците и кадарот во основните и средните училишта се заразени со КОВИД-19. Според...