Ознака: фингерпринт
Македонија 03.09.21 | 21:37

Се подготвува ли нешто?: Маричиќ размислува опција што ако терминалите за отпечаток на прсти не бидат подготвени до изборите

Нема расположение за одлагање на локалните избори, истакна министерот за правда Бојан Маричиќ, кој, во врска со набавени и пуштени во употреба апарати за отпечатоци...

Македонија 28.08.21 | 20:44

Специфичностите на фингерпринтот: Ставаш прст на уредот и чекаш да светне зелено, жолто или црвено

Во централниот дневник на телевизија „Сител“, првиот човек на ДИК, Александар Даштевски рече дека првите апарати за отпечаток од прст требало веќе да стигнат, но оти...

Македонија 23.08.21 | 19:59

250 фингер-принт апарати за локалните избори ќе пристигнат неделава

Целата опрема за фингер принтовите која ќе се користи за престојните локални избори ќе пристигне до 1. октомври . Првиот човек на ДИК, Александар Даштевски во краток...

Македонија 23.08.21 | 08:16

Пристигнуваат првите 250 терминали за читање на отпечатоци од прсти за изборите

Неделава треба да пристигнат првите 250 терминали за читање на отпечатоци од прсти што ќе се применуваат на локалните избори на 17 октомври. Како што најави претседателот...

Македонија 12.08.21 | 22:07

Даштевски: Првите 250 фингерпринт апарати за локалните избори ќе пристигнат на 25 август

Државната изборна комисија (ДИК) го потпиша договорот со германската компанија „Дермалог“, која треба да ги набави потребните терминали за читање отпечатоци од прсти,...

Македонија 12.08.21 | 14:50

Даштевски: Потпишан договорот со „Дермалог“, првите 250 фингерпринт апарати ќе пристигнат на 25 август

Државната изборна комисија (ДИК) го потпиша договорот со германската компанија „Дермалог“, која треба да ги набави потребните терминали за читање отпечатоци од прсти,...

Македонија 06.08.21 | 19:26

На локалните избори ќе се гласа со отпечаток од прст, ДИК ја очекува првата испоратка за 20 дена

Државната изборна комисија, на денешната 12-та седница наведе дека е одбиена жалбата за набавка на уреди за биометриска идентификација на гласачите со отпечаток од...

Македонија 02.06.21 | 12:26

ДИК објави нов тендер за апарати за отпечаток од прст вреден 12 милиони евра

Државната изборна комисија објави нов тендер за набавка на апарати за отпечаток од прст кои ќе треба да се користат за претстојните локални избор наесен. Во спецификацијата...

Македонија 29.04.21 | 22:12

Почнува постапката за набавка на фингерпринт терминали за локалните избори

Владата издвоила 720 милиони денари дополнителни средства за ДИК за набавка на терминали за читање на отпечаток од прст, кои ќе се користат за локалните избори. Во мај...

Македонија 01.04.21 | 22:08

Ќе гласаме со фингерпринт, Мицкоски објаснува како ќе изгледа изборниот процес

Претстојните избори кои треба да се одржат кон крајот на месец октомври ќе се реализираат преку отпечаток од прст, а лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во дебатниот...

Македонија 24.03.21 | 14:45

Заев попушти под притисок на ВМРО-ДПМНЕ: На локалните избори ќе се гласа со отпечаток од прст

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека останува определбата на следните локални избори да се гласа со отпечаток од прст. Како што викендов ме извести министерот за...

Македонија 23.03.21 | 11:16

Јанушев: Закони има, со СДСМ е проблем имплементацијата на законите

Ако зборуваме за квалитетот на законите во Македонија, ние имаме квалитетни законски решенија, дел од нив имаат слабости можат да бидат подобри, секаде може да биде...

Македонија 14.03.21 | 21:31

Димовски: Владата е обврзана да обезбеди терминали за отисок од прст

Владатa нeма што да чека да дојде јуни за да заземе став, затоа што има Изборен законик кој е донесен во февруари екламативно во Собранието и тој е обрзувачки. Во него...