Ознака: финансиска полиција
Економија 10.01.22 | 11:30

Финансиската полиција за Нова година се поднови со кола од 38 илјади евра, директорот купи „софистицирано ниво од бизнис класа“

Управата за финансиска полиција пред Нова Година купила автомобил од 38 илјади евра. Директорот Арафат Муареми договорот го потпишал со добавувачот на 21 декември, а...

Македонија 19.11.21 | 16:53

Финансиска полиција во Oпштина Тетово, Касами вели дека власта му врши притисок

Утрово Финансиската полиција изврши увид во општина Тетово, односно во секторот правни и финансиски прашања. Првиот човек на Тетово Билал Касами рече дека се работи...

Македонија 11.11.21 | 10:36

Финансова полиција: Не сме знаеле дека домот е на Јаулески

Утринава, пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јован Јаулески, на социјалната мрежа фејсбук објави дека во неговиот дом упаднала Финасова полиција. Од Управата за финансиска...

Македонија 11.11.21 | 10:30

Финансиската полиција потврди дека утрово вршела упад во домови во Скопје и Делчево

Управата за финансиска полиција, во координација со Основното јавно обвинителство Скопје врши проверки во рамки на предистражна постапка, а по претходно добиени сознанија...

Македонија 11.11.21 | 09:56

Пред гласањето доверба на Владата Финансова вршела претрес и кај високи партиски функционери, членови и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ

Во интервал од половина час од 5.30 до 6 часотоутрово Финансиската полиција упаднала и во домовите на високи партиски функционери и истакнати членови и симпатизери на...

Македонија 11.11.21 | 08:15

Утрово во 5.30 упаднала Финансиска полиција кај пратеник на ВМРО-ДПМНЕ

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ од Струга Јован Јаулески утрово информира дека Финансиска полиција упаднала во неговиот дом за да врши претрес. За истиот притисок информира...

Македонија 29.09.21 | 21:08

Директорот на Финансиска полиција се заканува дека ќе прати инспекција во Сопиште

ВМРО-ДПМНЕ објави видеоснимка на која се слуша како директорот на Финансиската полиција Арафат Муареми се заканува дека ќе прати инспекција во општина Сопиште. Заев...

Економија 24.09.21 | 15:17

Предизвикана штета на буџетот од три милиони евра: Финансиската полиција извршила проверки во 75 правни субјекти за технички преглед

Поради постоење на основи на сомневање за сторено кривично дело „проневера во служба“, Управата за финансиска полиција, во периодот од март до август годинава, извршила...

Црна хроника 07.06.21 | 20:29

Финансова влезе во две јавни претпријатија на Општина Тетово, разрешен еден директор

Финансиската полиција спроведува истрага во две јавни претпријатија основани од Општина Тетово. Ова за „Порталб“ го потврди директорот на Финансиската полиција,...

Македонија 28.05.21 | 09:45

Заев за финансиските контроли и слободата на медиумите: Алфа апла како да се излезени од ВМРО-ДПМНЕ

Премиерот Зоран Заев во интервју за „Фокус“ вели дека нема тенденција во финансиската контрола на телевизија Алфа. На прашањето на „Фокус“ дали тоа е форма на притисок,...

Култура 11.02.21 | 17:11

Финансиска полиција влезе во Министерството за култура

Управата за финансиска полиција го разгледува случајот на Министерството за култура кој произлезе од внатрешната ревизија на институцијата. Директорот на финансиска...

Македонија 23.12.20 | 18:20

Како Финансова полиција и „БИРН“ заедно шират лажни вести

Заедничка акција за ширење на лажни вести спроведуваат Финансовата полиција и провладината истражувачка медиумска мрежа „БИРН“ – покажува проверката на факти која...

Економија 23.12.20 | 12:02

Уште три банки постапувале слично како Еуростандард банка

Директорот на Финансиската полиција Арафат Муареми, во емисијата „24 анализа“ изјави дека под лупа на институцијата со која тој раководи се уште две до три банки, кои...

Црна хроника 07.10.20 | 19:50

20 бизнисмени и банкари уапсени за даночно затајување за над 1 милион евра

Дваесетмина бизнисмени, банкари и сметководители се приведени по денешната акција под име „Рибар“ на Управата за финансиска полиција. Тие се осомничени дека од општинските...

Економија 02.06.20 | 22:30

Откако е СДСМ на власт цвета финансискиот криминал – 2019 година година на даночно затајување

Од 509.907.569 денари штета преку 94 кривични дела во 2015 година до 9.315.337.006 денари штета врз буџетот преку 122 кривични дела во 2019 година. Пресекот кој е прикажан на графиконот...

Македонија 29.02.20 | 13:48

ДКСК: Владата да ја преиспита одлуката за именување на Башким Хасани за директор во Финансиска полиција

ДКСК на денешната седница и препорача на Владата да ја преиспита одлуката за именувањето на Башким Хасани од редовите на ДУИ за в.д. заменик-директор на Управата за финансиска...

Твитови 08.11.19 | 22:52

Димовски: Макрон е крив…

Професор по физичко образование од денес е заменик директор на Финансиска полиција… Макрон е крив… 🙄 — Ilija Dimovski (@ilijadimovski) November 8, 2019 https://t.co/QoEXF0rZCt — 🅰️псаана...

Македонија 02.09.19 | 15:40

Силјан, бабата или Финансова – некој овде лаже, Вилма треба да каже

Откако денеска во судот на распит дојде Силјан Мицевски и рече дека парите не ги платил како авторски хонорар туку на сметката на Меѓународен сојуз, новинарот Бранко...

Македонија 26.06.19 | 08:20

Муареми: Комплетно ќе прочешламе како Иванов дошол до становите

Претседателката на антикорупциската комисија Билјана Ивановска посочи дека доколку Антикорупциска утврди дека имотот на одреден функционер се зголемил значително...

Црна хроника 25.06.19 | 17:29

Нелегалниот увезен режан тутун го оштетил буџетот за 7,5 милиони евра

Над 12 тони режан тутун кој нелегално е увезен во земјава е запленет денеска во акција спроведена на 13 локации во Скопско. Приведени на информативен разговор се четири...