Ознака: финансиска полиција
Економија 02.06.20 | 22:30

Откако е СДСМ на власт цвета финансискиот криминал – 2019 година година на даночно затајување

Од 509.907.569 денари штета преку 94 кривични дела во 2015 година до 9.315.337.006 денари штета врз буџетот преку 122 кривични дела во 2019 година. Пресекот кој е прикажан на графиконот...

Македонија 29.02.20 | 13:48

ДКСК: Владата да ја преиспита одлуката за именување на Башким Хасани за директор во Финансиска полиција

ДКСК на денешната седница и препорача на Владата да ја преиспита одлуката за именувањето на Башким Хасани од редовите на ДУИ за в.д. заменик-директор на Управата за финансиска...

Твитови 08.11.19 | 22:52

Димовски: Макрон е крив…

Професор по физичко образование од денес е заменик директор на Финансиска полиција… Макрон е крив… 🙄 — Ilija Dimovski (@ilijadimovski) November 8, 2019 https://t.co/QoEXF0rZCt — 🅰️псаана...

Македонија 02.09.19 | 15:40

Силјан, бабата или Финансова – некој овде лаже, Вилма треба да каже

Откако денеска во судот на распит дојде Силјан Мицевски и рече дека парите не ги платил како авторски хонорар туку на сметката на Меѓународен сојуз, новинарот Бранко...

Македонија 26.06.19 | 08:20

Муареми: Комплетно ќе прочешламе како Иванов дошол до становите

Претседателката на антикорупциската комисија Билјана Ивановска посочи дека доколку Антикорупциска утврди дека имотот на одреден функционер се зголемил значително...

Црна хроника 25.06.19 | 17:29

Нелегалниот увезен режан тутун го оштетил буџетот за 7,5 милиони евра

Над 12 тони режан тутун кој нелегално е увезен во земјава е запленет денеска во акција спроведена на 13 локации во Скопско. Приведени на информативен разговор се четири...

Македонија 24.04.19 | 12:46

Финансиска полиција не влегла во ИВЗ, но има примено пријава за финансиска контрола

Управата за финансиска полиција во целост ги демантира објавените информации во одредени медиуми дека вчера од страна на овластени лица на Управата е извршен увид...

Црна хроника 01.02.19 | 14:00

Kривична и против поранешниот штипски градоначалник Илчо Захариев

Државниот буџет е оштетен со 25,9 милиони денари откако на штипската фирма  „Коле Транс“ и било овозможено бесправно користење песок од коритото на Брегалница , а заради...

Црна хроника 10.12.18 | 21:53

Криминал во Министерството за локална самоуправа, кривична за Фазлиу

Финансиската полиција поднесе кривична пријава против актуелниот министер за локална самоуправа Сухејл Фазлиу и против неговиот претходник Лирим Шабани, за незаконска...

Црна хроника 10.12.18 | 18:52

Кривична пријава за Никола Тодоров и Панче Кралев

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против поранешните министри...

Економија 04.12.18 | 08:42

Муареми: Канческа-Милевска испрала над 200 милиони евра преку Министерството за култура

Финансиска полиција во моментот работи на три витални случаи, перење пари преку проектот „Скопје 2014“, работењето на актуелен министер и директори на неколку банки. Финансиската...