Ознака: финансиска поддршка
Економија 31.05.21 | 21:51

Бектеши: Дополнителна поддршка за компаниите кои ќе инвестираат пост-ковид и ќе отворат нови работни места

Министерот за економија, Крешник Бектеши, во гостување во „Топ Тема“ на Телма телевизија истакна дека сите шест пакети мерки коишто ги донесе Владата ќе бидат целосно...

Економија 09.04.21 | 15:25

Нема финансиска подршка: Заев ги извиси луѓето што останаа без работа

Владата не обезбедува никаква помош за граѓаните кои останаа без плати два месеца, поради заглавените мерки од петтиот сет во Собранието. Владата на Зоран Заев ќе ги...

Економија 25.03.21 | 17:31

УЈП: Tие што не доставиле комплетно барање за финансиска поддршка, може тоа да го направат до 31 март

Управата за јавни приходи известува дека сметководителите, физичките лица кои вршат самостојна дејност, како и работодавачите кои го искористиле правото на финансиска...

Економија 12.01.21 | 18:08

Рокот за користење на финансиската поддршка од 6.000 денари продолжен до 31 март

До 31 март е продолжен рокот за користење на финансиската поддршка од 6.000 денари за граѓаните. Одлуката е донесена денеска на 38-та владина седница. Со ова продолжување...

Македонија 03.12.20 | 15:11

Сите самохрани родители ќе добијат помош, прифатени амандманите на ВМРО-ДПМНЕ

Трите амандмани на Предлог законот за финансиска поддршка на граѓаните поденесени од пратениците Ели Панова и Тимчо Муцунски беа прифатени. Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ,...

Економија 03.11.20 | 12:42

УЈП: Работодавачите можe веднаш да исплатат плати, a после да аплицираат за финансиска поддршка

Во пресрет на донесување на Законот за финансиска поддршка на работодавачите од приватниот сектор погодени од здравствено-економската криза предизвикана од вирусот...

Економија 09.07.20 | 15:39

Околу 55 илјади работодавачи ја искористиле финансиската поддршка за исплата на плати

Управата за јавни приходи денеска соопшти дека мерката за финасиска поддршка за исплата на плати за април, мај и јуни ја искористиле вкупно 55.025 работодавачи. Опфатени...