Ознака: филмови
Култура 20.05.20 | 09:47

10 издание на Филозофскиот филмски фестивал: На програмата се филмови за Тарковски, Дишан и Морен

Филозофското друштво на Македонија (ФДМ) го организира 10-от ФИЛОЗОФСКИ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ (ФФФ) како хибридно издание, под мотото „ ИДЕИ, СВЕТОВИ“. Сето она што можеше...

Култура 15.05.20 | 10:29

Владимир Ангелов: Тешко ќе ја вратиме публиката во кино, размислуваме и за „drive in“ кино

Мерките за справување со Ковид-19 пандемијата го измени целокупниот начин на живот и најголем дел од активностите на граѓаните се реализираат во домашни услови. Иако...

Култура 28.04.20 | 10:49

Филмски фестивал во карантин: Белите фасади на Берлин го заменија филмското платно

Жителите на Берлин можат да гледаат филмски проекции на фасадите од зградите по неколку недели карантин кој беше воведен во борбата против коронавирусот. Овде имаме...

Култура 24.03.20 | 09:44

„Седи дома“ со Кинотека: „Среќна нова ‘49“, „ДАЕ“, „Тетовирање“, „Џипси меџик“ и филмови од браќата Манаки

„Среќна нова ‘49“, „ДАЕ“, „Тетовирање“, „Џипси меџик“ и филмови од браќата Манаки се дел од филмските наслови кои Кинотека им ги предлага на граѓаните да ги погледнат...

Култура 12.02.20 | 09:19

Омаж за Неда Арнериќ во Кинотека

Белградската актерката Неда Арнериќ (1953-2020), еден од најпознатите ликови во некогашната југословенска кинематографија, остави траен белег и во македонскиот филм, посебно...

Култура 04.02.20 | 11:59

Утре почнува „Скопје синема сити“: „Гледајќи го Глас“, „Боемска рапсодија“ и уште два филма на програмата

Дводневниот фестивал в среда ќе почне со „Гледајќи го Глас“ за реномираниот композитор Филип Глас, кој денеска полни 83 години и е сè уште активен и како композитор...

Култура 08.01.20 | 12:09

„Shortcutz Amsterdam International Audience Award“ на 13 јануари во „Јавна соба“

„Shortcutz Amsterdam International Audience Award“ на 13 јануари ќе се одржи во Јавна соба со почеток во 20 часот. Истовремено настанот се случува во 28 градови низ светот, каде присутните имаат...

Култура 15.11.19 | 14:26

Ревија на европскиот филм во шест градови низ републиката

Пет европски филмови во шест градови низ републиката беа прикажани од 1-ви до 15-ти ноември во рамките на Ревијата на европски филмови. Ревијата заврши денеска со проекцијата...

Култура 07.11.19 | 11:36

LUX films days се одржуваат во Битола до 8-ми ноември

Киното на Центар за култура Битола е единственото кино во државава кое ќе се вклучи во симултаните филмски проекции кои се емитуваат од 6-ти до 8-ми ноември во 25 избрани...

Култура 06.03.19 | 12:08

Филмови на Милчо Манчевски во „Котур“

Од 8 до 14 март во „Котур-кафе“ ќе бидат прикажани петте долгометражни и двата кратки филма на Милчо Манчевски, заедно со изложба на постери од неговите филмови, работни...

Култура 20.02.19 | 12:29

Викендов ќе се одржи „Златна рамка“, ревија на македонски филмови снимени лани

Викендов, од 22 до 24 февруари, во кино „Фросина“ во Младинскиот културен центар (МКЦ) ќе се одржи „Златна рамка“, ревија на македонски филмови кои се снимени во минатата...

Култура 15.02.19 | 11:04

Избор на кратки филмови од Игор Иванов во „Котур“

Вечерва (15.02) со почеток во 20 часот, во „Котур“  може да се погледне изборот на кратки филмови од режисерот Игор Иванов – Изи. Ќе бидат прикажани следните филмови:...

Култура 28.01.19 | 09:44

Ревија на македонски филмови во Центарот за култура во Битола

Центарот за култура-Битола во своето 3Д-Кино од вечер до 3 февруари ќе ја промовира македонската кинематографија. За филмофилите од овој град ќе бидат емитувани 11 нови...

Култура 22.01.19 | 12:19

Отворен конкурс на Агенцијата за филм за финансирање на долгометражен и краткометражен, игран, документарен и анимиран филм за 2019

Агенцијата за филм на Република Македонија објави Конкурс за финансирање на проекти за производство на долгометражен и краткометражен игран, документарен и анимиран...

Култура 11.01.19 | 11:04

Недела на австралиски филм во Кинотека на Македонија

Од 26 до 30 јануари во Кинотеката на Македонија ќе се одржи „Недела на австралиски филм“. Златната ера на современата холивудска филмска продукција е незамислива без...

Култура 21.12.18 | 10:13

Петто издание на „Фестивал на тркала“

Пет филмови денеска, утре и задутре се прикажуваат во рамки на петтото издание на „Фестивал на тркала“. Фестивалските тркала тргнаа од 7 декември во Центарот за култура...