Ознака: филип рикер
Македонија 25.07.19 | 16:28

Посетите на Хан и Рикер се обид на западот да го спречи распадот на Владата на Заев

Западните сили на секаков начин ќе се обидат да ја спасат владата на премиерот Зоран Заев, која е пред распаѓање, велат аналитичарите. Според нив, во таа насока е и денешната...

Македонија 25.07.19 | 13:17

Рикер се сретна со рекетираната градоначалничка на Битола

Вршителот на должност помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, придружуван од американската амбасадорка во земјава Кејт Бернс денеска ја...

Македонија 25.07.19 | 11:01

Државниот секретар на САД денеска во Битола, утре во Скопје: Рикер прво ќе се сретне со Наташа Петровска, па со Заев

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер доаѓа во посета на Македонија. Според најавите средбите со државниците и политичките партии во...

Македонија 24.07.19 | 08:59

Хан и Рикер доаѓаат во Скопје на средби со државниот врв и со опозицијата

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан утре доаѓа во Скопје на средби со државниот врв и со лидери на политички партии. Хан ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски,...

Балкан 22.07.19 | 18:33

Рикер на средби со Дендиас и Ципрас

Зајакнување на билатералните односи во рамки на стратешкиот дијалог Грција-САД, како и регионалните случувања биле темите за кои разговарале шефот на грчката дипломатија...

Македонија 22.07.19 | 12:51

Од Рикер и од Хан зависи дали и кога Катица Јанева ќе биде во притвор

Новинарот Драган Павловиќ Латас во својата последна колумна го коментира создавањето и функционирањето на специјалното јавно обвинителство. Кога се бираше шеф на...

Вести 22.07.19 | 12:01

Филип Рикер неделава ќе ги посети Грција и Македонија

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, неделава ќе ги посети Грција и Македонија, каде што ќе има средби со претставници на власта, на...

Македонија 19.07.19 | 21:39

Прво Хан, па Филип Рикер доаѓа во Скопје

По посетата на еврокомесарот Јоханес Хан планирана за 25 јули, во Скопје доаѓа и в.д. помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер. Неговите средби...

Македонија 04.03.19 | 22:07

Средба Џафери-Рикер: Констатирани одлични односи меѓу двете земји

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска оствари средба со амбасадорот Филип Рикер, цивилен заменик и политички советник на командантот на Европската команда...

Македонија 04.03.19 | 19:42

Заев: Во наредните месеци земјава може да ги исполни целите поставени од Советот на ЕУ

Премиерот Зоран Заев е уверен дека во наредните три месеци до затворањето на извештајот на ЕУ земјава ќе успее да ги исполни сите цели поставени пред нас од Советот...

Македонија 04.03.19 | 19:16

Рикер: Американската политика со генерации е да ја види ЕУ цела, мирна и слободна

Политиката што САД ја спроведува на Балканот, а со тоа и во земјава, се поклопува со интересите и аспирациите на земјите за членство во ЕУ и НАТО, смета идниот помошник...

Македонија 04.03.19 | 17:52

Мицкоски на средба со Рикер

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска се сретна со помошникот државен секретар за Европа и Евроазија, Филип Рикер. Како што соопштуваат од партијата,...

Македонија 04.03.19 | 17:45

Вицепремиерите Анѓушев и Османи на средба со Филип Рикер

Вицепремиерите за економски и за европски прашања, Кочо Анѓушев и Бујар Османи се сретнаа со Филип Рикер, идниот американски помошник државен секретар за европски и...

Македонија 04.03.19 | 12:18

Рикер: Македонија сега е на вистинското место во Европа и НАТО

Историскиот Преспански договор го отвори патот Македонија да стане 30-та членка на Алијансата и да ја забрза нејзината европска интеграција. Земјата сега е на...

Македонија 04.03.19 | 09:31

Филип Рикер на средби со Заев и Димитров

Филип Рикер, заменик на државниот секретар на САД и политички советник на командантот на Европската команда на Воените сили на САД за време на денешната посета на Скопје...

Свет 23.02.19 | 15:48

Филип Рикер доаѓа на местото на Вес Мичел

Филип Рикер, кој беше амбасадор на САД во Македонија од 2008 до 2011, е новиот помошник-државен секретар на САД за Европа и Евроазија, објави грчкиот весник „Катимерини“...