Ознака: филип рикер
Свет 16.07.21 | 10:59

Рикер назначен за привремен амбасадор на САД во Лондон

Амбасадорот Филип Рикер е назначен за шеф на мисијата на Амбасадата на САД во Лондон, привремено, во отсуство на амбасадор, соопшти Стејт департментот. Тој ќе ја презеде...

Македонија 02.07.21 | 17:50

Рикер: Членството на Македонија во ЕУ ќе придонесе за стабилноста во Европа

Помошник-државниот секретар на САД задолжен за Европа и Евроазија, Филип Рикер, на завршната прес-конференција од првото издание на „Преспа Форум Дијалог“ конференцијата...

Балкан 02.07.21 | 15:18

Рикер: Меѓусебното признавање меѓу Косово и Србија е единственото трајно решение за дијалогот

Заменик помошникот државен секретар на САД, Филип Рикер, на Преспанскиот форум за дијалог, ја истакна потребата за меѓусебното признавање на Косово и Србија. Според...

Македонија 02.07.21 | 10:24

Пендаровски – Рикер: Натамошното јакнење на стратешкото партнерство е во интерес на двете земји

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Вила Билјана во Охрид го прими Филип Рикер, вршител на должноста помошник државен секретар на САД за европски и евроазиски...

Македонија 01.07.21 | 22:06

Рикер: САД стојат зад Македонија како сојузник и како пријател

Уште многу работа останува да се направи и отворањето на преговорите со Европската Унија е почеток на процесот што ќе налага натамошна посветеност, ова вечерва во Охрид...

Балкан 30.06.21 | 19:55

Рикер од Тирана: САД силно ја подржува борбата против организираниот криминал

Заменик-помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер, кој престојуваше во Тирана упати порака дека САД силно ја подржува борбата против организраниот...

Балкан 29.06.21 | 22:58

Рикер утре во посета на Тирана, ќе се сретне со Рама и Баша

Заменик-помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Филип Рикер утре ќе престојува во Тирана, јави агенцијата Балкан веб. Високиот амеркански функционер...

Македонија 19.06.21 | 17:15

Рикер доаѓа во Охрид на 1 јули

Вршителот на должност, помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер од 1-ви до 3-ти јули доаѓа во посета на Охрид, а претходно ќе престојува во Милано...

Балкан 01.05.21 | 20:19

Сопругата му заврши во манастир: Tадиќ во друштво на Рикер и Палмер се обидува да се врати во политиката

Поранешниот претседател на Србија Борис Тадиќ деновиве е во Вашингтон на средба со Филип Рикер и Роберт Палмер .Таму наводно објавил дека сака повторно да се кандидира...

Балкан 19.03.21 | 21:43

Рикер доаѓа во Европа, ќе дојде ли и во Македонија?

На министерскиот состанок на НАТО идната недела во Брисел ќе се дискутира за зацврстување на капацитетот на Алијансата за спротивставување на Русија, постојаните терористички...

Македонија 08.12.20 | 19:28

Рикер се пофали дека дури и во пандемија успеал да ја внесе Македонија во НАТО

 Го чествуваме фактот дека дури и во година на пандемија, успеавме да ја внесеме  Македонија во НАТО како 30. земја членка на Алијансата, изјави Филип Рикер, американскиот...

Македонија 29.11.20 | 13:37

Рикер му пиша на Заев: Барајте решение за билатералните прашања надвор од процесот за интеграција

Ве охрабруваме и вас и земјите членки на Европската Унија да продолжите да барате решение за билатералните прашања надвор од процесот за интеграција на вашата земја...

Македонија 06.10.20 | 22:43

Поранешниот американски амбасадор во Македонија Филип Рикер се сретнал со Патријархот Вартоломеј

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер викенов бил во посета на Вселенската Патријаршија и имал средби во Патријархот Вартоломеј, објави...

Балкан 24.07.20 | 13:30

Рикер: САД и ЕУ се ангажирани во процесот за нормализација на односите меѓу Србија и Косово

Американскиот заменик државен секретар за Европа и Евроазија, Филип Рикер денеска во Брисел ќе се сретне со Мирослав Лајчак, специјалниот претставник на ЕУ за решавање...

Македонија 05.03.20 | 09:51

Kасами по средбата со Рикер: САД позитивно гледаат на коалицијата со СДСМ

Лидерот на Движењето Беса, Билал Касами, партија која е во предизборна коалиција со СДСМ за изборите на 12 април, кој е во посетата на САД, се сретна со помошникот државен...

Македонија 31.10.19 | 16:41

Рикер за РСЕ: Одредени лидери во ЕУ имаат поглед од 19 век на Западен Балкан

Одредени лидери во ЕУ имаат поглед од 19 век на Западен Балкан, изјави американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања, Филип Рикер во интервју...

Свет 27.10.19 | 13:01

Рикер сведочел против Трамп

Поранешниот американски амбасадор во Македонија Филип Рикер вчера беше спроведен да сведочи во Конгресот на САД, во рамките на истрагата која се очекува да води кон...

Македонија 26.09.19 | 11:48

Заев – Рикер: Датумот за старт на преговорите со ЕУ е од интерес и на САД

Македонија е целосно фокусирана во овој период на обезбедувањето на датумот за старт на преговорите со ЕУ во октомври, како и за напредокот во ратификацијата на Протоколот...

Македонија 19.09.19 | 17:52

Душко Млекарот го потсети Кирацовски: Градоначалничката му се жалеше од тебе на Рикер

Битолчанецот Душко Илиевски, член на СДСМ, не пропушти да реагира на заканите со тужби од пратеникот Александар Кирацовски упатени до „Република“. Илиевски го прашува...

Македонија 27.07.19 | 14:01

Обвинителството не им простува на вмровците, а за другите со 53% се одбива истрага

Институциите не функционираат во откривање и санкционирање на криминалот, но затоа пораснале граѓанските кривични пријави заради оваа нефункционалност, која ОЈО и...