Ознака: Фестивал Браќа Манаки
Култура 19.08.22 | 23:40

Пендаровски на „Манаки“: Филмот е глас на комплексните значења на реалноста бидејќи говори во името и на утопиите и на дистопиите

 Филмот е глас на комплексните значења на реалноста бидејќи говори во името и на утопиите и на дистопиите, а уметноста е чин на храброст, затоа што нејзината цел не е...

Култура 16.08.22 | 10:00

Ентони Дод Ментл влегува во Клубот на великаните на фестивалот „Браќа Манаки“

Четириесет и третото издание на фестивалот „Браќа Манаки“ го наградува со Златна камера 300 за животен опус, истакнатиот британско-дански кинематографер Ентони Дод...

Култура 18.09.21 | 08:08

„Северен пол“ на Марија Апчевска вечерва на „Манаки“

Краткиот филм „Северен пол“ на Марија Апчевска денеска ќе биде прикажан во Центарот за култура во Битола со почеток во 18:00 часот во рамки на Меѓународен фестивал на...

Култура 26.08.20 | 14:35

Режисерот Попов кој „Манаки“ го нарече селска манифестација, годинава лауреат на филмискиот фестивал

Поради пандемија со коронавирус, 41-то издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ годинава нема да се одржи во својата традиционална форма,...

Култура 19.09.19 | 09:13

Лауретатот на „Златна камера 300“ за животно дело, Јоргос Арванитис пристигна во Битола

Вториот лаурет на 40.  јубилејно издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера (ИФФК) „Браќа Манаки“, Јоргос Арванитис, вчера пристигна во Битола. Арванитис,...

Култура 18.09.19 | 15:34

„Во „Магаза“ презентација на кратки филмови од Фестивалот во Барсеона

Синоќа во популарната битолска „Магаза“ се одржа презентација на кратки филмови од филмскиот фестивал „Мекал“ од Барселона, а претходно публиката таму можеше да...

Култура 13.09.19 | 12:04

Едвард Лакман, лауреатот на Златна камера 300 за животно дело на „Браќа Манаки“, пристигна во Македонија

Еден ден пред почетокот на 40.  јубилејно издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, во Македонија пристигна Едвард Лакман, годинашнит...

Култура 26.03.19 | 16:24

Фестивалот „Браќа Манаки“ подготвува богата програма за јубилејното, 40. издание

На денешната прва прес конференција посветена на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, директорката Гена Теодосиевска информираше за големото...