Ознака: феникс санс
Кошарка 25.11.21 | 09:20

Од Кливленд до Кливленд: Феникс ја забележа 14. победа по ред

Екипата на Феникс санс го совлада Кливленд кавалирс на гости со 120:115 со што дојде 14. победа во низа. „Сонцата“ последен пат беа поразени на 27 октомври од Сакраменто...

Кошарка 16.11.21 | 11:25

Феникс со најдолга победничка серија во последните 11 години

Екипата на Феникс санс славеше на гостувањето во Минесота со 99:96 со што дојде до деветтата победа по ред. За ланскиот финалист, кој регуларниот дел од сезоната го заврши...

Кошарка 07.11.21 | 08:49

Девин Букер со рекордни сезонава 38 поени му донесе триумф на Феникс против Атланта

Кошаркарот на Феникс санс, Девин Букер, со рекордни 38 поени за него оваа сезона го предводеше својот тим до победа над Атланта (121:117). За 34 минути игра Букер реализира...

Кошарка 09.07.21 | 09:56

Трудот на Јанис остана залуден, Феникс поведе со 2:0 во финалето на НБА

Девин Букер постигна 31 поен (7-12 за три поени), а имаше и шест асистенции и пет скока, со што го предводеше Феникс санс до триумф против Милвоки бакс со 118:108 и водство во...

Кошарка 07.07.21 | 08:48

Феникс поведе во финалето на НБА

Феникс санс на домашен терен го совлада Милвоки бакс со 118:105 во првиот натпревар од големото финале во НБА-лигата. Тимот од Аризона беше предводен своите три ѕвезди,...

Кошарка 01.07.21 | 06:33

Круна на легендарната кариера: Крис Пол ќе игра во финалето на НБА

Во својата 16. сезона во НБА лигата, Крис Пол ќе игра во финалето на најсилната кошаркарска лига во светот. Еден од најдобрите плејмејкери на сите времиња, до таквиот успех...

Кошарка 23.06.21 | 10:23

Кошаркарска магија во Феникс: „Сонцата“ со акција на 0,9 секунди ги шокираа Клиперси

Перфектно одиграна акција на само 0,9 секунди до крајот на мечот резултира со забивање на Деандре Ејтон и победа на Феникс санс против ЛА Клиперс со 104:103. Со овој триумф,...

Кошарка 22.06.21 | 09:04

Крис Пол се уште во Ковид изолација: Ќе го пропушти и вториот натпревар од финалето на Западот во НБА

Крис Пол нема да игра ниту на вториот натпревар од финалето на Западната конференција во НБА лигата меѓу Феникс санс и Лос Анџелес клиперс. Тимот од Аризона води со 1-0...

Кошарка 21.06.21 | 00:19

Девин Букер со првиот трипл-дабл во кариерата ги сруши ЛА Клиперс во финалето на Западот

Девин Букер, со својот прв трипл-дабл во кариерата ги предводеше Феникс санс до победа против ЛА Клиперс со 120:114 со што „сонцата“ поведоа со 1:0 во победи во финалето...

Кошарка 04.06.21 | 08:12

Феникс подобар од ЛА Лејкерс: Шампионот фрлен на колена во првата рунда од плејофот

Екипата на Феникс санс славеше во Лос Анџелес против ЛА Лејкерс со 113:100 во шестиот натпревар од плејоф серијата и со 4:2 во победи оди понатаму. Ова е само седми пат во...

Кошарка 28.05.21 | 09:34

Прва домашна плејоф победа на ЛА Лејкерс по повеќе од осум години

Актуелниот шампион во НБА лигата, Лос Анџелес лејкерс, победи против Феникс со 109:95 со што дојде до предност од 2:1 во победи во првата рунда од плејофот. Ова беше прва победа...

Кошарка 14.04.21 | 11:03

„Сонцата“ најжешки во НБА, го надиграа ланскиот финалист Мајами

Феникс санс оствари убедлив триумф од 106:86 над Мајами хит со што продолжува да врши притисок врз Јута џез за првата позиција во Западната конференција, но и во целата...

Кошарка 22.03.21 | 13:30

Крис Пол надмина 10.000 асистенции во кариерата, прослави со трипл-дабл

Еден од најдобрите плејмејкери во историјата на НБА лигата, Крис Пол, надмина 10.000 асистенции во кариерата, со што стана шестиот кошаркар кој ја достигнал таа бројка. Пол...

Кошарка 03.03.21 | 10:59

Исклучен Букер, нема проблем: Феникс ги победи Лејкерси и изби на втората позиција во НБА лигата

Најдобриот играч на Феникс санс, Девин Букер, беше исклучен на почетокот на второто полувреме, но „сонцата“ успеаја да ја задржат концентрацијата и да слават на гостувањето...

Кошарка 17.02.21 | 10:29

Бруклин и без Дурант и Ирвинг се врати по 24 поени негатива за триумф во Феникс

Екипата на Бруклин нетс се врати по заостанување од 24 поени кон крајот на првото полувреме и славеше на гостувањето против Феникс санс со 128:124. Тоа беше триумфално враќање...

Кошарка 02.01.21 | 06:03

Сонцето изгреа на врвот на НБА

Екипата на Феникс санс славеше на гости кај Денвер нагетс со 106:103 со што дојдоа до најдобар скор во НБА лигата. „Сонцата“ имаат пет победи и еден пораз со што највуваат...