Ознака: феминизам
Македонија 24.08.20 | 11:23

Пендаровски гостин на Фестивалот за феминистичка култура и акција „Прво па женско“

Претседателот Стево Пендаровски синоќа се обрати на затворањето на осмото издание на Фестивалот за феминистичка култура и акција „Прво па женско“ и истакна дека таа...

Култура 13.08.20 | 13:15

Фестивал за феминистичка култура и акција „Прво па женско“ – Осмо издание

Од 17 до 23 август 2020 година во Младинскиот Култирен Центар во Скопје, ЦАЦ Монтажна Галерија и Музејот на современа уметност ќе се одржи осмото издание на фестивалот за...

Македонија 25.12.19 | 17:57

Апасиев: Само нашиве NGO-Соросписки „феминистки“ го бранат ова религиозно затуцување

Немој да ни потпикнувате верски фундаментализам под плаштот на „човекови права“, порача професорот Димитар Апасиев, потсетувајќи дека права левичарка феминистка...

Свет 22.11.19 | 13:21

Во Пакистан се одржа трибина за феминизам без присуство на ниедна жена

Пакистанскиот совет бил принуден да го преименува и да го реорганизира панелот за феминизмот бидејќи не била поканета ниту една жена. Кога се дознало дека на панелот...