Ознака: Фејми Даут
Култура 22.11.20 | 10:58

Тамара Котевска и Фејми Даут специјални гости на седмата сесија на Филмската училница

Седмата сесија на Филмската училница помина во знакот на документарниот филм „Медена земја“(Honeyland, 2019) на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов. Откако ја проследија...

Култура 28.03.20 | 16:51

Камерманот на „Медена земја“ снима во Вухан

Фејми Даут, еден од двајцата директори на фотографија на „Медена земја“, снима документарен филм во американско-кинеска продукција во Вухан, Кина, жариштето на пандемијата....

Култура 11.02.20 | 12:55

Минатата година ми покажа дека целиот труд вредеше, вели Љубомир Стефанов, еден од режисерите на „Медена земја“

Никогаш не треба да се откажувате и со трпение и упорност може да се постигне успех. Додека го снимавме „Медена земја“ многу учев и уживав. Годината што измина ми покажа...

Култура 26.01.20 | 10:36

Љума и Даут од „Медена земја“ добитници на престижната АСЦ награда за најдобра кинематографија

Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ се добитници на наградата за најдобра кинематографија за Документарен филм на 34. доделување на АСЦ (The American Society of Cinematographers)...

Култура 08.12.19 | 11:12

„Медена земја“ со награда за најдобра кинематографија во Лос Анџелес

Филмот „Медена земја“ и кинематографите Самир Љума и Фејми Даут ја добија наградата за најдобра кинематографија на Меѓународните документарни награди, кои синоќа...