Ознака: федерика могерини
Македонија 24.11.22 | 08:46

Се сеќавате на Могерини? Маричиќ ќе се сретне со неа

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска во Бриж ќе одржи предавање на „Колеџот на Европа“, една од најистакнатите и најстарите...

Македонија 28.04.22 | 09:45

Moгерини за БТВ: Се надевам дека надворешниот притисок за Македонија врз Бругарија ќе профукнционира

Во интерес на Европската Унија е неодложно да се започнат преговорите со Македонија и Албанија. После тоа процесот ќе биде долг и тоа ќе биде само почеток, истакна во...

Македонија 25.01.20 | 07:22

„Ла верита“ најавува нов скандал: Зоран и Вице Заеви учествувале во купопродажба на гласови на изборите во 2014 година

Како што беше истакнато во август по објавувањето на доказите поврзани со случајот „Рекет“, кои придонесоа за пад на владата на социјалистот Зоран Заев, „Ла верита“...

Свет 05.12.19 | 13:12

Могерини во тимот на Гутереш во Обединетите нации

Федерика Могерини, поранешната високата претставничка за надворешна политика на ЕУ доби нова позиција во Обединетите нации, пренесува порталот Kallxo. Генералниот секретар...

Македонија 30.10.19 | 22:15

Моментот кога Могерини ладнокрвно го одминува својот измеќар Заев

Каков крај Зоране… Додека регионот ја коментира шегата на Вучиќ упатена кој косовскиот колега Хашим Тачи, Македонија му го гледа тажниот крај на тринаесеттото прасе. Професорот...

Балкан 30.10.19 | 10:37

Западен Балкан останува посветен на ЕУ

Шефицата за надворешна политика на ЕУ, Ферерика Могерини, изјави синоќа по средбата со претставниците на Западен Балкан, дека тие земји остануваат посветени на евроинтеграциите,...

Балкан 30.10.19 | 08:34

Вучиќ: Хашиме, Федерика најмногу сака со тебе да се љуби… и не се прави дека не разбираш српски!

Констатацијата на претседателот на Србија Александар Вучиќ дека на вечерата со високата претставничка на ЕУ Федерика Могерини лидерите на Западен Балкан покажале...

Македонија 29.10.19 | 21:43

Заев се простува од Могерини: Федерика, ти благодариме за посветеноста

Во тек е прошталната вечера на шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини, со лидерите од земјите од Западниот Балкан во Брисел. На вечерата, која започна...

Македонија 28.10.19 | 18:00

Заев утре кај Конте во Рим, па на проштална вечера со Могерини

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во вторник на 29 октомври во Рим ќе оствари работна посета на Италијанската Република, на покана...

Македонија 27.10.19 | 07:28

„Ла верита“: Конте се витка пред Могерини, подготвен да го поддржи Заев

Последниот Европски совет беше запаметен по блокадата за влез во ЕУ на Албанија и Македонија. Негативниот исход се должи на Франција, според која, пред се во Македонија...

Балкан 26.10.19 | 11:16

Могерини си заминува во вторник

Во вторник шефицата на европската дипломатија Фредерика Могерини ќе ја има последната средба, во форма на работна вечера, со лидерите на земјите од Западен Балкан. Работната...

Балкан 25.10.19 | 13:26

Могерини во вторник ќе организира средба со лидерите од Западен Балкан

Шефицата на европската дипломатија во заминување, Федерика Могерини, во вторник (29 октомври) ќе организира работна вечера со лидерите од Западен Балкан, дознава агенцијата...

Македонија 21.10.19 | 08:53

Могерини: Одбивањето на Скопје и Тирана е повеќе од промашена шанса, тоа е историска грешка

Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ во заминување, Федерика Могерини, оцени дека одложувањето на одлуката на Европскиот совет за отворање пристапни...

Свет 15.10.19 | 21:17

Могерини повика европските лидери да ја донесат вистинската одлука за преговори со Скопје и Тирана

Сега е моментот да отвориме пристапни преговори со  Македонија и со Албанија за да се зајакне постигнатиот напредок на Балканот – порача денеска високата претставничка...

Македонија 23.09.19 | 08:42

Могерини: Преговорите со Македонија и Албанија клучни и за ЕУ

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика, Федерика Могерини синоќа се сретна со премиерите и министри на шесте земји од Западниот Балкан, информираат од...

Балкан 22.09.19 | 13:12

Могерини денеска во Њујорк ќе се сретне со лидерите од Западен Балкан

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини денеска во Њујорк ќе се сретне со лидерите од Западен Балкан. Европската комисија...

Македонија 15.09.19 | 10:27

Османи утре во Брисел на средба со Могерини

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи утре ќе престојува во Брисел каде ќе се сретне со високата претставничка за надворешни работи и безбедносна...

Македонија 25.08.19 | 13:52

Могерини знаела за криминалот на Заев и Боки 13

Српскиот весник „Ало“ објави интервју со Ларис Гејсер, кого го нарекува „Човекот кој ја растресе Македонија, но и целиот Балкан!“ Во продолжение ви го пренесуваме...

Свет 06.08.19 | 09:19

Жозеп Борел и официјално ја замени Федерика Могерини

Европскиот совет синоќа го именуваше министерот за надворешни работи на Шпанија Жозеп Борел за нов шеф на европската дипломатија. Европските медиуми пренесуваат дека...

Балкан 10.07.19 | 09:17

Могерини влезе во авантури кои можеа да доведат до војна на Балканот

Поранешната главна преговарачка на Косово во дијалогот со Србија Едита Тахири вели дека високата преставничка на Европската унија (ЕУ) Федерика Могерини до пред една...