Ознака: федерализација
Македонија 21.10.20 | 10:20

Османи одбегна да каже дали ќе бараат федерализација ако на пописот има повисок процент на Албанци

Македонија разви автентичен модел на регулирање на меѓуетничките односи и може да служи како модел за земјите од поблискиот регион, изјави министерот за надворешни...

Македонија 24.08.20 | 21:36

Стоилковиќ: Албанците се политички газди во Македонија

Единствена партија на која по изборите треба да им се честита на резултатот е ДУИ на Али Ахмети бидејќи покрај контролирањето на најголемиот број општини во Македонија,...

Македонија 11.07.20 | 21:15

Мицкоски: СДСМ и БЕСА во два чекора сакаат да ја распарчат Македонија, прво федерализација, а потоа следи уништување

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва од Кратово повика на сплотување и одлучност бидејќи, како што рече, сега е време кога граѓаните ќе треба да одлучат...

Македонија 10.07.20 | 23:15

Заев за федерализацијата: Имаме гаранција на територијаниот интегритет и суверинитет

Заев од Карпош одговори на тоа дека е можна федерализација на Македонија доколку на власт остане СДСМ заедно со Беса.Тој уверува дека тоа не е можно. -Имаме држава стабилна...

Македонија 10.07.20 | 21:08

Да се обединиме против проектот на СДСМ и БЕСА за федерализација на Македонија

Претседателот на најголемата политичка опција во државата ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од Берово ги повика сите граѓани да се обединат, и оние неопределените, па и...

Македонија 09.07.20 | 22:46

Мицкоски од Аеродром: На маса е Македонија, СДСМ и Беса подготвуваат федерализација

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска во Аеродром изјави дека СДСМ и Беса подготвуваат федерализација на Македонија. На маса е Македонија, да не биде дека...

Балкан 15.06.19 | 23:29

Хоџа: Можна федерализација на Македонија ако продолжи кон ЕУ без Албанија

Абит Хоџа, докторанд на Институтот за комуникациски науки и медиумски истражувања на Универзитетот „Лудвиг Максимилијан“ во Минхен и предавач на универзитетот во...

Македонија 13.06.19 | 19:39

Законот за попис е доказ за тајното редефинирање на Македонија

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски вели дека предлог законот за попис е доказ дека во Мала Речица во седиштето на ДУИ меѓу двата круга на изборите се случила...

Македонија 11.06.19 | 11:21

Тиранската се враќа на голема врата: Удрил ли Заев потпис за уште еден голем пораз?

Победата на Стево Пендаровски во вториот изборен круг е тешко заработена и на грбот на целата држава. Сметката ќе ја платат и оние кои гласале за него, а и оние кои не...

Македонија 09.05.19 | 18:27

Следува кантонизација или федерализација на Македонија како заокружување на Пржинскиот договор

Кантонизација или федерализација може навистина да биде следниот чекор во процесот на актуелната поларизација која вклучува и интра и меѓуетничка поделба, смета Ханс...