Ознака: фда
Здравје 23.09.21 | 11:18

Нема да ја прима секој: Американската агенција за лекови одобри кому ќе му се даде трета доза „Фајзер“

Американската Агенција за лекови (ФДА) одобри кому ќе му се даде трета доза од вакцината на Бионтек/Фајзер против Ковид -19, таканаречена „бустер“ доза. Трета доза ќе...

Свет 18.09.21 | 10:11

Комисија на ФДА препорача трета доза вакцина за постари лица и изложени на ризик

Независната советодавна комисија на американската Управа за храна и лекови (ФДА) изгласа препорака за трета доза на вакцина против Ковид -19 за Американци на возраст...

Здравје 13.07.21 | 08:34

ФДА издаде ново предупредување за несакани ефекти на вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Администрацијата за храна и лекови на САД (ФДА) додаде ново предупредување за вакцините против Ковид-19 на Џонсон и Џонсон (Ј&J) нагласувајќи дека податоците сугерираат...

Здравје 11.01.21 | 11:26

Новиот вид на вирус може да влијае на лажно-негативни резултати од ПЦР-тестовите

Aгенцијата за храна и лекови на САД (ФДА) го предупреди медицинскиот и лабораторискиот персонал дека генетските мутации во коронавирусот, вклучително и варијантата...

Свет 22.11.20 | 19:27

САД го одобрија итниот третман на Ковид-19 со антитела што го прими Трамп

Американската агенција за храна и лекови (ФДА) го одобри итниот третман на Ковид-19 со антитела, што е дел од терапијата што ја доби и претседателот Доналд Трамп. Третманот...

Свет 10.11.20 | 11:21

Американската агенција за лекови одобри експериментален лек против коронавирус за постари од 65 години и имаат хронична болест

Американската Управа за храна и лекови (ФДА) синоќа итно го одобри експерименталниот третман за лекување со антитела во итни случаи кај пациенти постари од 65 години,...

Свет 10.11.20 | 10:57

САД одобри експериментален лек против корона вирусот

Американската Управа за храна и лекови (ФДА) го одобри експерименталниот третман за лекување со антитела во итни случаи кај пациенти постари од 65 години, кои освен корона...

Здравје 01.09.20 | 19:24

ФДА одобри брз и практичен тест за коронавирус, што ќе чини само пет долари

Американската Управа за храна и лекови (ФДА) издаде одобрение за итна употреба на брз тест за Ковид-19 на компанијата „Лаборатории Абот“. Тестот е наречен „BinaxNOW COVID-19...

Здравје 18.04.20 | 21:36

Вирусот не се пренесува преку амбалажа

Американската Агенција за храна и лекови (ФДА)  денеска на граѓаните им порача дека не е потребно да ја мијат и бришат амбалажите од храната што ја купиле во продавниците,...