Ознака: Фатмир Бесими
Економија 30.06.21 | 20:28

Бесими: Фискално гледано еколошката такса не може да се гледа како кризен данок

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, вели дека во земјава постои консензус меѓу власта, опозицијата и бизнис заедницата дека е време да се дизајнира моделот на еколошки...

Економија 23.06.21 | 17:40

Бесими: Приходите заклучно јуни повисоки за над 14 отсто, средствата ќе се насочат кон мерки и инвестиции во стопанството

Навистина добрата наплата на давачките во буџетот од почетокот на годината, овозможија да се издвојат дополнителни средства за мерки за поддршка на стопанството и...

Економија 11.06.21 | 13:12

Владата се уште нема одлука за воведување еколошка такса и намалување на ДДВ за струјата

Владата сè уште нема донесено одлука за воведување на еколошка такса и за намалување на ДДВ-то за струјата, но се прават сеопфатни анализи во поглед на владината еколошка...

Економија 20.05.21 | 17:25

Таки Фити: За да се менаџира јавниот долг треба да се зголемат даноците и да се намали владината непродуктивна потрошувачка

Заздравувањето на економијата е започнато и целосно ќе се случи дури следната година. Целта е забрзување на економскиот раст од 2,5 отсто, колку што во просек бил во изминатата...

Економија 11.05.21 | 08:23

Оштетените штедачи бараат разрешување на министерот за финансии Фатмир Бесими

Здружението на оштетени физички и правни лица на Еуростандард банка „Правда за штедачи” ја информира јавноста дека на 7 мај до Премиерот поднесе барање за разрешување...

Економија 06.05.21 | 12:54

Бесими: Реализација на капиталните расходи во првиот квартал подобра од лани за 51,5 отсто

Реализацијата на капиталите расходи во првиот квартал е подобра во однос на тој период лани. Во првите три месеци имаме вкупна реализација од 19,5 отсто, што е за 51,5 отсто...

Економија 09.04.21 | 15:25

Нема финансиска подршка: Заев ги извиси луѓето што останаа без работа

Владата не обезбедува никаква помош за граѓаните кои останаа без плати два месеца, поради заглавените мерки од петтиот сет во Собранието. Владата на Зоран Заев ќе ги...

Економија 06.04.21 | 10:01

Бесими: Инвестициите во развојот на човечкиот капитал се од исклучителна важност за напредокот на економијата

Инвестициите во развојот на човечкиот капитал се од исклучителна важност за напредокот на државата, а особено во секторите образование, здравство и социјална заштита....

Економија 25.03.21 | 10:13

Финансии појаснува, Теменугов се извинува: Нема да се зголемат даноците туку уделот што го добиваат општините од наплатата

Министерството за финансии ја информира јавноста истакнуваме дека не се планира зголемување на стапките на ДДВ и на персоналниот данок, туку уделот кој општините го...

Економија 24.03.21 | 22:56

Владата на Заев удира по џебот на граѓаните, Бесими најави зголемување на ДДВ и на персоналниот данок

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, во емисијата „Економски магазин“ на Алсат, беше директно запрашан кога општините може да очекуваат повеќе пари, рече дека Владата...

Македонија 24.03.21 | 13:29

Братучедот на Фатмир Бесими утврдил дека нема лекарска грешка во случајот со родилката од Дебар

Заменик потпретседателот на Лекарската комора, Илбер Бесими ставил потпис на документот кој се вели дека немало лекарска грешка во случајот со родилката од Дебар, Јилдиз...

Економија 18.03.21 | 20:47

Бесими: Државата има доволно средства за петтиот пакет економски мерки

Претпријатијата и во наредниот период можат да очекуваат помош од државата, а 100-те милиони евра што треба да стигнат се токму за поволни кредити во приватниот сектор...

Македонија 15.03.21 | 08:57

Заев и Бесими во посета на Луксембург, најавени средби со премиерот и со претседателот на ЕИБ

Премиерот Зоран Заев заедно со министерот за финансии Фатмир Бесими денеска ќе замине во посета на Луксембург. За време на посетата, владината делегација ќе се сретне...

Економија 07.03.21 | 13:55

Бесими го брани задолжувањето со еврообврзница

Неделава Република Македонија  излезе на меѓународниот пазар на капитал и ја издаде осмата еврообврзница. Оваа аукција беше вистински успех за нас, бидејќи...

Економија 04.03.21 | 14:32

Бесими: Имаме добри сигнали да ја оствариме проекцијата за раст на економијата

Приходите на буџетот од почетокот на годината се на ниво како пред почетокот на кризата, се очекува постепено стабилизирање и ревитализација на економијата, а ние ќе...

Економија 27.02.21 | 20:16

Бесими: Економската криза завршува, годината ќе ја завршиме со позитивна стапка на раст

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, очекува по првото тримесечје од 2021 да почнат да слабеат ефектите од здравствената криза и соодветно на тоа да почне да се враќа...

Економија 26.02.21 | 11:06

Фатмир Бесими: Евроинтеграциите ќе го забрзаат економскиот раст

Министерот за финансии Фатмир Бесими, на средбата во Брисел со заменик-генералниот директор за соседска политика и преговори за проширување при Европската комисија,...

Економија 25.02.21 | 15:42

Уште тоа им беше кусо: Бесими најави дека ќе се отвори дебата за прогресивен данок

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, кој престојуваше овие два дена во Брисел на средби со европски комесари, во изјава за МИА потврди дека Владата прифатила да се...

Економија 25.02.21 | 09:36

Бесими – Вархеји: Економско-инвестицискиот план за Западен Балкан ќе го трансформира регионот и ќе овозможи побрз економски раст

Планот за опоравување од кризата предизвикана од Ковид-19 и забрзан економски раст, Економско – инвестицискиот план за Западен Балкан и планот за Заеднички регионален...

Економија 21.02.21 | 12:15

Владата со петтиот пакет мерки ќе ја закрепнува економијата

 Петтиот пакет-мерки има развојна компонента, односно е насочен кон закрепнување на економијата, инвестиции и развој. Тоа е важно да се испрати како порака, тоа сме го...