Ознака: Фатмир Бесими
Економија 24.11.20 | 19:52

Бесими најави голема распродажба на државниот имот бидејќи веќе немаме каде да се задолжуваме

Фатмир Бесими, министерот за финансии, на првиот ден од расправата за Предлог-буџетот за 2021 пред комисијата одговарајќи на реплика рече дека државата мора да го продава...

Економија 15.11.20 | 23:09

Бесими: Од следната година буџетскиот дефицит ќе се намалува

 Од следната година буџетскиот дефицит ќе се намалува, за до 2025 година да се сведе на 2,1 проценти или под Мастришкиот критериум. Предвидена е консолидација на буџетскиот...

Економија 11.11.20 | 20:47

Бесими: Репрограмирање на задолжувањето на долг рок во услови на подобри каматни стапки

Министерот за финансии Фатмир Бесими најавува дека ќе се пристапи кон процес на репрограмирање на долг рок во услови на подобрена позиција на каманите стапки за задолжување,...

Економија 11.11.20 | 16:31

Бесими: Резервирани се 50 милиони евра за да нема ребаланс во првиот квартал од идната година

Тоа што можеме да го предвидиме е ставено во Предлог-буџетот за 2021 година, како и тоа што го имаме како проекција, а за тоа што не можеме да го предвидиме имаме резервирано...

Економија 11.11.20 | 15:48

Ќе се кратат неприоритетите и несуштински трошоци во државниот буџет, мерки и за капиталните инвестиции

Намалување и реструктуирање на буџетските расходи во следната година ќе се спроведе преку кратење на неприоритетните и несуштинските трошоци, како и поголема поддршка...

Економија 08.11.20 | 09:46

Проверете си ги трансакциските сметки: Почнува враќањето пари од „Викенд без ДДВ“

Министерот за финансии Фатмир Бесими најавува дека исплатите на средствата од мерката „Викенд без ДДВ“ треба да почнат од следната недела. Бесими не прецизира колку...

Економија 29.10.20 | 16:04

Бесими: Фирмите го очекуваат ребалансот заради мерките од четвртиот пакет

Финансиска поддршка за децата без родители, мапирање стратешки индустриски сектори во регионот на Охрид, изградба на дел од третиот крак за водснабдителен систем во...

Економија 26.10.20 | 22:16

Бесими се надева на раст од четири отсто догодина

Раст од четири отсто догодина согласно основното сценарио изработено од Министерството за финансии, очекува министерот за финансии Фатмир Бесими. Буџетот наредната...

Економија 25.10.20 | 12:39

Бесими: Управувањето со финансиите е еден од приоритетите во соработката со Светска банка

Проектот за интегриран информациски систем за управување со финансиите, којшто ќе овозможи интегрирано следење на приходите и расходите од нивното планирање до целосна...

Економија 06.10.20 | 14:57

Мицкоски: Eкономијата на Заев блеска со порази, неспособност и криминал

Лиедерот на ВМРО-ДПМНЕ преку две изјави на министерот за финансии Фатмир Бесими ги посочи лагите околу јавниот долг и ребалансот на буџетот. Според Мицкоски, економијата...

Економија 06.10.20 | 08:46

Бесими рамнодушно призна дека јавниот долг ќе достигне 6,5 милијарди евра

За време на гостувањето во емисијата „Топ тема“ на Телма телевизија, министерот за финансии, Фатмир Бесими, рамнодушно призна дека јавниот долг ќе надмине историски...

Економија 05.10.20 | 23:28

Годинава ќе биде само овој викенд без ДДВ, за следната ќе се види дополнително

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, истакнува дека годинава нема да има втор викенд без ДДВ. Овој викенд без ДДВ е веќе планиран и најавен и не е планиран нов за годинава....

Економија 05.10.20 | 15:10

Викендов пред нас ќе се пазари без ДДВ: Бесими кажа за кого ќе важи оваа мерка

Една милијарда денари или 17 милиони евра предивува да врати на граѓаните Министерството за финансии со вториот ребаланс на Буџетот за остварување на мерката „Викенд...

Македонија 28.09.20 | 10:38

„Неподобниот“ проф.др. Џемаили денеска е директор на кардиохирургија во Цирих

Зборувајќи за вработувањата по епитичка припадност и најавените субвенции за компаниите кои ќе вработуваат малцинства, министерот за финансии Фатмир Бесими го спореди...

Економија 27.09.20 | 23:15

Бесими за вработувањата по етнички клуч: Ако може во „Гугл“ извршен директор да биде Индиец…

Во програмата на Владата за 2020-2024 година има формулација во однос на тоа дека владата во соработка со приватниот сектор ќе го охрабри и ќе го поттикне со цел за поддршка...

Твитови 27.09.20 | 23:02

Индиецот што го збори Бесими има студирано на Стенфорд, само во Македонија има вакви ретардирани компарации

👉Индиецот што го збори Бесими се вика: Сундар Пихаи. 👉Има студирано на 3 универзитети меѓу кои Стенфорд и Пенсилванија. ⚠️За да стане ЦЕО му требале 15 год и учествувал...

Економија 24.09.20 | 11:00

Бесими: Четвртиот пакет мерки има три столба, социјален, опоравување на бизнисот и фискална и финансиска стабилност

Четвртиот пакет на мерки ќе се заснива на три столба – социјален и здравствен, кој ќе се однесува на граѓаните и нивниот стандард, вториот столб ќе биде за бизнисите...

Економија 16.09.20 | 21:13

Бесими се залага за директна поддршка на домашните и странските инвестиции во износ од 300 милиони евра

Предвидливост во даночната политика – задржување на данокот на добивка од 10% во следниот четиригодишен период, даночни бенефиции за извозниците преку нов закон за...

Економија 16.09.20 | 12:38

Бесими најави задржување на данокот на добивка на 10 отсто и предвидливост во даночната политика

Предвидливост во даночната политика – задржување на данокот на добивка од 10 отсто во следниот четиригодишен период, даночни бенефиции за извозниците преку нов закон...

Економија 10.09.20 | 10:05

Бесими на состанок со претставници на ММФ: Приоритет е ублажување на последиците од ковид-кризата

Кризата предизвикана од ковид – 19 и нејзиното влијание врз македонската економија, преземените пакет-мерки и новиот пакет што се подготвува во соработка со сите чинители...