Ознака: фатиме фетаи
Македонија 02.10.20 | 08:27

Ахмети на распит пред Фетаи зошто пропаднал пописот во 2011 година

Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска во 10 часот во просториите на поранешното СЈО треба да се јави на распит во врска со предметот „Попис“.Истрагата по предметот „Попис“...

Македонија 29.09.20 | 17:14

Фетаи по четири години добила поинаква слика за Рангелова и затоа ја ослободила

Oва обвинение е поднесено во скаратена постапка, а во скратена постапка не постои обврска Јавниот обвинител да ги испитува двете страни туку убвинението беше поднесено...

Македонија 29.09.20 | 14:29

Фетаи по пресудата за „Шамарите во Центар“: Не сум задоволна од видот и одмерувањето на казните

Обвинителката Фатиме Фетаи најави дека ќе поднесе жалба за пресудата во случајот „Шамарите во Центар“ бидејќи не е задоволна од видот и одмерувањето на казната. Во...

Македонија 29.09.20 | 08:40

За што го судат Јанакиески? Шамарите не се случија, сведоците го негираат обвинението, Обвинителството со претпоставки наместо докази

Вчера се одржаа завршните зборови на одбраната, а веќе за денеска судот најави пресуда во случајот за „насилство во општна Центар“ или како што многумина го нарекуваат...

Македонија 24.09.20 | 12:47

Фетаи понуди „прочистено обвинение“, одбраната вели ова е сосема нов обвинителен акт за настаните пред Центар

На барање на одбраната, судијата Душко Јосифовски го одложи завршниот збор на второобвинетиот Миле Јанакиески во процесот за настаните пред Општина Центар од 2013 година...

Црна хроника 24.09.20 | 10:37

Фетаи се откажа од обвинение за Рангелова, но не и за Јанакиески и Груевски

Обвинителката Фатиме Фетаи на изнадување на сите го повлече обвинението за Даниела Рангелова и за уште две лица во случајот за насилствата пред општина Центар од 2013...

Црна хроника 26.08.20 | 12:43

Со кратка коса и одело: Новиот имиџ на Фатиме Фетаи

Обвинителката Фатиме Фетаи, денеска на суд се појави со нов имиџ, кратка коса и одело. Инаку денеска во Кривичниот суд Скопје продолжи судскиот предмет за петкратното...

Македонија 06.07.20 | 17:02

Oд судот потврдуваат дека Фетаи е во самоизолација поради контакт со Бубески

Јавниот обвинител Гаврил Бубевски е позитивен на КОВИД-19, а неговата колешка од поранешното СЈО, обвинителката Фатиме Фетаи, поради контакт со него ќе биде 14 дена во...

Македонија 06.07.20 | 13:28

Ќе има ли изолација за Ставрев и останатите од судењето за „Монструм“?

Ќе има ли изолација за судијата Огнен Ставрев, како и останатите кои учествуваа на петочното рочиште за предметот „Монструм“, откако тестот на ковид-19 за обвинителот...

Македонија 06.07.20 | 11:17

Фетаи во изолација откако колегата Бубевски се тестираше позитивен на ковид-19?!

Поранешната специјална обвинителка Фатиме Фетаи е во изолација, отакоко нејзиниот колега од обвинителството Гаврил Бубевски добил позитивен тест на коронавирусот,...

Македонија 01.04.20 | 19:03

Јаневски: Филипче, на 11 март прогласена епидемија во Хрватска, а Фетаи се враќа на 14-ти како од „земја со низок ризик“! Како?

На 11 март по состанокот на хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ со надлежните министри и нивниот Кризен штаб, донесена е Одлука за прогласување на епидемија од коронавирусот...

Црна хроника 27.03.20 | 11:09

Продолжува „Рекет“: Далеку од очите на јавноста треба да сведочи Фатиме Фетаи

И покрај барањата на адвокатите сите рочишта да запрат додека трае вонредната состојба, денеска во Кривичниот суд треба да продолжи процесот „Рекет“. Откако завршија...

Македонија 09.03.20 | 09:49

Милошоски: Ова е доказ дека Заев поседува копии од нелегалните снимки и лично нарачува нивни монтажи и објави

Фатиме Фетаи најдобро знае дека Заев лаже дека ги немал, не ги знаел, не ги предал објавените 5 од 6 снимки, кои УБК нелегално ги снимила за мене во 2011 година, вели пратеникот...

Македонија 31.01.20 | 12:11

Фетаи побара вештачење на гласовите на Јанакиески, Груевски и Камчев

Обвинителката Фатиме Фетаи побара вештачење на гласовите на Миле Јанакиески, Никола Груевски и Орце Камчев од вештак од Белград, во предметот „Насилство во Општина...

Македонија 28.01.20 | 19:15

Според Фетаи, обвинителот за организиран криминал и корупција треба да постапува и пред Основен и пред Апелационен суд

Нашата цел е да дојдеме до законско решение кое ќе му овозможи на обвинителството ефикасно да се бори со организираниот криминал и со корупцијата. Текстот за прелдог...

Македонија 12.12.19 | 12:36

Обвинет од „Диво Насеље“ ѝ нудел бомби за „Монструм“ на Фетаи

Обвинетиот во случајот „Диво Насеље“ Шефчет Халачи, во јуни оваа година ѝ испратил прислушувани материјали на обвинителката Фатиме Фетаи, поврзани со случајот „Монструм”...

Твитови 28.11.19 | 13:56

Животот со апетисани vs. Животот без апетисани

Со апетисани – без апетисани. pic.twitter.com/eVnoEGUshk — Архиварката (@PravednaTavita) November 27, 2019

Македонија 28.11.19 | 12:35

Колку имаат за враќање и за што ќе одговараат: Катица 157.000, Фетаи, Бубевски и Јосифоска по 74.000 евра

Според Законот, овинителите во СЈО мора да ги вратат незаконските додатоци во буџетот, пишува на Фејсбук пратеникот Антонио Милошоски. Тој објаснува дека прашањето...

Македонија 27.11.19 | 18:30

Богдан Илиевски: Она кога сфаќаш дека ќе треба да се гониш…

Не стивнуваат жестоките реакции на јавноста по обидот на обвинителката Фатиме Фетаи од некогашно СЈО да ги релативизира своите бонуси преку патните трошоци на пратениците. Фетаи...

Македонија 27.11.19 | 16:03

Фетаи призна дека земала 71.400 евра бонуси од СЈО – со другите додатоци и платата 285.000 евра

Обидот на Фетаи да ги релативизира своите бонуси преку патните трошоци на пратениците, за кои јавноста жестоко реагираше и сѐ уште реагира, е знак на очај и признание...