Ознака: фао
Свет 08.04.22 | 11:23

ФАО: Светските цени на храната во март на рекордно високо ниво

Светските цени на храната во март достигнаа највисоко ниво на сите времиња, бидејќи руската инвазија врз Украина предизвика „потреси“ на пазарите за основни житарки...

Свет 11.03.22 | 13:27

ФАО: Цените на храната може да „скокнат“ и до 20 отсто поради конфликтот во Украина

Цените на меѓународната и на добиточната храна може да се зголемат за осум, до 20 отсто, како резултат на конфликтот во Украина, предизвикувајќи „скок“ на бројот на неухранети...

Свет 04.11.21 | 12:07

ФАО: Цените на храната во светот се искачија на нов десетгодишен максимум

Цените на храната во светот во октомври трет месец по ред бележат раст и се искачија на нов десетгодишен максимум, повторно предводени од растот на цените на житарките...

Свет 04.06.21 | 12:55

ОН: Најголемо поскапување на храната на глобално ниво во последните 10 години

Податоците на Обединетите нации покажуваат дека глобалните цени на храната се зголемиле за 39,7 проценти во мај, што е најголемо месечно зголемување од октомври 2010 година. Индексот...

Свет 07.11.20 | 17:27

ФАО: Цените на храната растат петти месец по ред

– Цените на храната растат петти месец по ред, што укажува на постепено закрепнување од шокот предизвикан од пандемијата, соопшти Организацијата на ОН за храна и земјоделство...

Економија 17.07.20 | 22:30

Со помош на ФАО ќе се зајакнува отпорноста на земјоделството кон климатските промени

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, денеска присуствуваше на онлајн работилницата организирана од Организацијата на храна и...

Свет 15.04.20 | 10:49

СЗО и ФАО: Доколку се почитуваат препораките, вработените во маркетите не би требало да ја загадат храната

Работниците со храна во маркетите и продавниците не би требало да ја загадат храната доколку ги следат стандардните, добри лични хигиенски практики кои го намалуваат...