Ознака: фалсификување
Балкан 16.03.21 | 12:44

Запленети милиони фалсификувани долари и евра во Софија

Министерството за внатрешни работи на Бугарија и Обвинителството на градот Софија спроведоа операција против печатење фалсификувани долари и евра во главниот град....

Црна хроника 25.02.21 | 19:00

Сакале да влезат во Македонија со фалсификувани ПЦР тестови: Уапсени двајца Турци и двајца македонски државјани

Двајца турски и двајца македонски државјани биле уапсени откако од Бугарија се обидело да влезат во Македонија со фалсификувани ПЦР тестови. На Граничен премин „Делчево“...

Свет 01.02.21 | 15:08

Во Кина со месеци произведувале и продавале фалсификувани вакцини: Уапсени 80 луѓе

Кинеската полицијата, од септември досега, во три града уапсила повеќе од 80 луѓе вклучени во продажбата на фалсификувани вакцини. Кинеските државни медиуми објавија...

Свет 10.12.20 | 15:09

Запленети дрога, фалсификувани пари, лекови и допинг-супстанции вредни 73 милиони евра: Европол разби 25 криминални банди

Во акција на Европол ширум Европа се уапсени 667 луѓе, а разбиени се 25 криминални организации и запленети се дрога и допинг-супстанции вредни 73 милиони евра. Во соопштението...

Црна хроника 27.11.20 | 11:34

Малолетници од Делчево имале цела операција за фалсификување пари

По пријава за сомнеж за извршено плаќање со фалисификувани пари, во продавница во Пехчево, полицијата открила случај на фалсификување банкноти во кој, според оперативни...

Црна хроника 23.11.20 | 16:15

Кумановец фалсификувал диплома за положен завршен испит и свидетелство за завршена IV-та година

Кумановската полиција поднесе кривична пријава против Р.С.(51) од Куманово, за сторено кривично дело „фалсификување исправа“. Р.С. во текот на 2016, откако претходно имал...

Црна хроника 11.09.20 | 14:07

Турчин уапсен во центарот на Скопје за фалсификување исправи

Во центарот на Скопје е уапсен Турски државјанин осомничен за фалсификување исправи. На 10.09.2020 во 10.40 часот на Кеј „Димитар Влахов“,поради постоење основи на сомнение...

Балкан 19.08.20 | 15:47

Во Србија уапсени шестмина коишто продавале лажни тестови за Ковид-19

По налог на Обвинителството за организиран криминал во Србија се уапсени шест лица поради сомнеж дека се здружиле во криминална група и фалсификувале лични документи,...

Економија 22.11.19 | 12:16

Народната банка и Европската комисија ќе ги штитат кованите евра од фалсификување

Народната банка потпиша Договор за соработка во процесот на заштита на кованите евра од фалсификување. Договорот го потпишаа гувернерката на Народната банка, Анита...

Црна хроника 18.09.19 | 16:06

Со фалсификувана диплома шест години изигрувал професор по математика

СВР Куманово до Основното јавно обвинителство Куманово поднесе кривична пријава против С.З.(51) од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...