Ознака: фајненшал тамјс
Балкан 30.11.20 | 08:59

Бугарија заробена држава со сериозен проблем со корупцијата

Тензиите дополнително се зголемија во последните неколку недели, бидејќи Бугарија го блокираше отворањето на разговорите за влез на Македонија во ЕУ, зголемувајќи...

Македонија 04.11.19 | 14:20

Преку „Фајненшл тајмс“ Заев предупредува дека Преспанскиот договор е во опасност ако СДСМ ги загуби изборите

Во двојно интервју со Еди Рама, објавено во весникот Фајненшл Тајмс, Зоран Заев вели дека договорот од Преспа може да падне ако СДСМ ги загуби предвремените избори во...

Македонија 28.10.19 | 11:03

„Фајненшл Тајмс“: Ветото на Макрон е поврзано со фундаменталниот проблем на ЕУ

Францускиот претседател Емануел Макрон направи „историска грешка“ со ставањето вето на започнување преговори за членство во ЕУ со Македонија и Албанија, но ова противење...

Македонија 15.10.19 | 17:53

„Фајненшл тајмс“: Франција се плаши од муслимански доселеници и криминалци, балканските земји да се стават во зона во која ќе чекаат прием

Весникот „Фајненшл тајмс“ пишува дека Франција вложила жесток отпор на идејата да се отворат преговори со Македонија и со Албанија, што пак предизвикува критики од...

Економија 15.08.19 | 23:28

Македонија со пaд од 15 места во инвестициите според индексот на Фајненшал тајмс

„Фајненшл тајмс“ во својот специјализиран сервис го објави индексот за успешност на Гринфилд инвестициите ФДИ за 2019. Според ранг листите за странски директни инвестиции...

Македонија 30.04.19 | 10:11

Студен туш за балканските надежи за брз влез во ЕУ

„Франција и Германија фрлија ладна вода врз балканските надежи за итно пристапување во ЕУ“ е насловена анализата на „Фајненшал тајмс“, во која весникот пишува дека земјите...

Балкан 14.01.19 | 19:52

Анализа на Фајненшал тајмс: Што ако падне Ципрас?

Голем е влогот со гласањето на доверба на Владата на Ципрас откако коалициониот партнерот на Сириза се повлече од Владата, поради договорот со Македонија, анализира...

Свет 20.12.18 | 08:40

Џорџ Сорос човек на годината според „Фајненшал тајмс“

Британскиот весник „Фајненшал тајмс“ го прогласи милијардерот и филантроп Џорџ Сорос за човек на годината. Изборот на Фајненшал тајмс за човек на годината е одраз...