Ознака: езеро
Скопје 09.08.20 | 16:25

Скопјанец се брцна во новото езеро „Марин“ во Аеродром

Неколку скопски населби деновиве беа поплавени од обилните дождови што го зафатија главниот град, а не беа поштедени ни останатите градови низ Македонија. Дупките низ...

Црна хроника 12.07.20 | 11:19

Познат идентитетот на момчето кое вчера се удави во езерото Младост

Министерството за внатрешни работи денеска го соопшти идентитетот на момчето кое вчера се удави во водите на езерото Младост. Како што информираат од МВР, станува збор...

Црна хроника 11.07.20 | 17:56

Се удави момче во езерото „Младост“

28 -годишно момче се удави попладнево во водите на велешкото езеро „Младост. Несреќата се случила околу 16 часот, кога момчето кое било од Скопје, заедно со неговиот татко...

Скопје 22.05.20 | 20:23

Беџети до Шилегов: Езерото Треска ѝ припаѓа на Општина Сарај!

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов во вчерашното гостување во емисијата „Клик плус“ на ТВ21 рече дека надлежностите за езерото Треска не ѝ ги предал на Општина...

Здравје 10.04.20 | 19:25

Бактерија од вулканот Јелоустоун е клучна во борбата со коронавирусот

Вулканот Јелоустоун е одлично прибежиште за микроскопскиот свет, бидејќи во неговите 10.000 хидротермални појави на фумарол опстануваат најразлични микроби, а меѓу нив...

Калеидоскоп 16.11.19 | 19:28

Додека едни труеја, други спасуваат кучиња: Ова се момци за пример

Две момчиња спасиле кученце од ладните езерски води. Според ФБ статусот кучето било „шутнато“ во Езерото, но благодарение на овие момци истото е извадено. Додека некој...

Калеидоскоп 07.10.19 | 10:44

Езерото во кое луѓе гледаат спас, а го следи една необична легенда

Езерото кое се формирало по вулканска ерупција пред 2.000 години, а кое се вика Машу или Машу-ко, наводно е најчистото во светот. Зависно од денот, видливоста во него достигнува...

Калеидоскоп 02.08.19 | 20:54

На 500 метри од брегот, во центарот на Охрид фрлена вреќа со градежен шут

Нуркачкиот центар Акватек од Охрид постираше на својата фејсбук страница информација дека во самиот центар на Охрид на плажата Сараиште на само 500 метри од брегот е...

Патувања 14.07.19 | 13:25

Езеро кое личи на Малдиви, ама не смее да се допре

Еколозите ги предупредуваат луѓето дека не смеат да бидат во контакт со водата која доаѓа од преубавото езеро „Сибирски Малдиви“, во близина на Новосибирск. Рускиот...

Сервиси 07.01.19 | 16:12

Во Охрид -12 степени: Замрзна водата во езерото

 Ниските температури, што го зафатија Охрид деновиве доведоа до мрзнење на делови од Охридското Езеро. Замрзнат е делот кај трските на кејот, а дебелината на мразот...