Ознака: евровизија 2021
Музика 11.05.21 | 23:23

Гарванлиев ја имаше првата проба во Ротердам, настапува за точно една недела

Македонскиот претставник Васил Гарванлиев ја имаше првата проба на евровизиската сцена во Ротердам. Тој настапува шести во првата полуфинална вечер, на 18 мај. Како...

Музика 09.05.21 | 11:31

Прва евровизиска проба на Васил Гарванлиев

Македонската делегација пристигна во Ротердам и веќе започнаа генералните проби и подготовки за новото издание на Евровизија. Годинешното издание на Избор на песна...

Естрада 26.03.21 | 09:57

Тврди дека направила само две пластични операции, јавноста не ѝ верува

Една од трите девојки од групата „Hurricane“ што годинава ја претставува Србија на „Евровизија“ не крие дека со естетски операции го променила својот изглед. Но, српската...

Музика 24.03.21 | 11:21

Комисијата од МРТ одлучи дека Васил ќе остане македонски претставник на „Евровизија“

Таканаречената Комисија за утврдување одговорност на Македонска радио телевизија, која беше оформена по острите реакции на јавноста предизвикани од видеоспотот и...

Вести 17.03.21 | 10:19

Комисија од МРТ ќе одлучува за евровизиската судбина на Васил Гарванлиев

Македонската радио телевизија оформи комисија која ќе утврдува и одлучува што ќе се случи со нашиот годинашен претставник на „Евровизија“, Васил Гарванлиев. Од јавниот...

Музика 15.03.21 | 15:43

Со петиција се бара Васил Гарванлиев да не ја претставува Македонија на „Евровизија“

Скоро 5.000 потписи собра петицијата која беше отворена денеска на Change.org, а со која се бара повлекување на Васил Гарванлиев како претставник на Македонија на „Евровизија“. Петицијата...

Музика 15.03.21 | 14:38

Ѓон Муамерај фаворит за победа на „Евровизија“, Македонија со помалку од 1% според обложувалниците

Ѓон Муамерај, со сценско име Солзите на Ѓон (Gjon’s Tears), кој во Ротесрдам ќе ги брани боите на Швајцарија, е фаворит на овогодинешната „Евровизија“. Песната „Tout l’Univers“...

Музика 15.03.21 | 14:13

Васил Гарванлиев: Не се извинувам за тоа што сум јас

Македонскиот претставник на „Евровизија“ Васил Гарванлиев преку видео се обрати до македонската јавност за да објасни зошто поседува бугарски пасош, но и зошто го...

Музика 12.03.21 | 10:54

Гарванлиев: Се работи за дело инспирирано од Исус, нема врска со Бугарија

По промоцијата на евровизискиот спот за песната „Here I stand“ со којашто Васил Гарванлиев ќе нè претставува на 65-тото издание на „Евровизија“, јавноста ги забележа на...

Музика 12.03.21 | 08:19

Тасевски: Овој спот Македонци нема да го гледаат со љубов

Овој спот Македонци нема да го гледаат со љубов, вели актерот Сашо Тасевски за евровизиското видео промовирано вчера, во кое тој ги препозна боите на знамето на нашиот...

Музика 05.03.21 | 19:50

Слушнете ја „Loco Loco“, песната со која Србија ќе се претстави на „Евровизија“

Групата „Hurricane“ годинава ќе ја претставува Србија на „Евровизија“. Трите членки во Ротердам ќе се претстават со „Loco Loco“, а песната предмалку беше промовирана. Таа...

Музика 02.03.21 | 14:16

Звучи поинаку од сите досега: Слушнете дел од македонската евровизиска песна

Македонскиот претставник на овогодинешната „Евровизија“, Васил Гарванлиев, сподели неколку секунди од песната со која ќе настапи во Ротердам, Холандија. „Here I stand“...

Музика 01.03.21 | 11:20

Се бара повлекување на евровизиската песна, зошто е „сатанистичка“

Песната што ќе го претставува Кипар на Евровизија ги бранува страстите во оваа земја, по огорченоста на некои општествени кругови коишто ја опишуваат како сатанистичка. „Му...