Ознака: евровизија 2019
Македонија 19.06.19 | 08:41

Што правеше Пендаровски додека одлучуваше Европа?

Претседателот Стево Пендаровски вчера издели од своето време за да ги прими на гости и на дружење евровизиските претставници Тамара Тодевска и нејзиниот тим. На Фејсбук...

Мода и убавина 06.06.19 | 13:45

Тамара меѓу петте најлошо облечени на „Евровизија 2019“

Наградата „Барбара Декс“ за најлошо облечен претставник на обогодинешната „Евровизија“ ја доби претставникот на Португалија, Конан Осирис. Според гласовите на...

Музика 01.06.19 | 09:44

Хана ја отпеа „Proud“

Кавери беа отпеани многу, „Proud“ одекна на многу светски јазици, но само еден успеа да го победи оригиналот отпеан на англиски од силниот вокал на Тамара Тодевска. Кога...

Македонија 30.05.19 | 10:52

Заев ѝ врачи на Тамара плакета за историското прво место од жирито на Евровизија

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев ја прими Тамара Тодевска, и комплетниот авторски и сценски тим на Македонија што оваа година...

Естрада 25.05.19 | 11:36

Прерана смрт на саканата личност: Животната приказна на момчето што победи на Евровизија ќе ве расплаче!

Данкан Лоренс, холандскиот претставник на овогодишната „Евровизија“, допрел до срцата на милионите луѓе што го следат овој натпревар и иако многумина ја почувствувале...

Естрада 24.05.19 | 21:39

Еве што му порача Тамара Тодевска на претставникот на Шведска по промената на гласовите на Евровизија

Во саботата заврши 64-то издание на Избор на песна на Евровизија, на која победи Холандија. Тамара Тодевска со песната „Proud“ не претставуваше на овогодинешното издание,...

Естрада 22.05.19 | 21:05

Нулата за Србија го скара македонското жири – чичко Копров кога ти давав пари ми викаше „Пиле мое“

Вчера познатиот композитор и аранжер, Григор Копров, на својот профил на социјалните мрежи ги нападна членовите на македонското жири за избор на песна на Евровизија,...

Музика 22.05.19 | 19:41

Евровизија се корегираше – Тамара на седмо место, прва според гласовите на жирито

Не менува многу, но сепак на официјалната листа од пласманот на Евровизија 2019, Македонија се искачи едно место погор, Била направена грешка во гласовите на белоуското...

Естрада 22.05.19 | 18:44

Форбс за Тамара: Вистинскиот човек со вистинска порака за еднаквост

Престижниот Форбс со пофални зборови за нашата претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска. Тие истакнаа дека со нејзиниот одличен настап ја направија Македонија...

Естрада 22.05.19 | 18:06

На Евровизија се промовира сексуална припадност, а не музика!

Се уште главна тема во медиумите е „Евровизија“ и евровизиските претставници. Голем број на јавни личности го следеа ова европско случување, а дел од нив навиваа за...

Музика 19.05.19 | 17:14

Како Македонија гласаше на „Евросонг“? Ниту еден поен за Србија од македонското жири

Тамара Тодевска синоќа во Тел Авив оствари историски пласман на „Евросонг“ за нашата земја. Со 239 поени, Тамара Тодевска завршила на второто место во второто евровизиско...

Македонија 19.05.19 | 16:51

За директорот на скопската ЗОО, иселениците се „гнаси“ и им порача: Никад да не се вратите!

Шефот на изборната кампања на Стево Пендаровски задолжен за Скопје и директор на Зooлошката градина во Скопје, Ѓорѓи Галетановски ја нарече македонската дијаспора „гнacи“...

Музика 19.05.19 | 12:11

Сите срца ни чукаа како едно, фала ви за ова чувство победничко

За евровизискиот тим на чело со Тамара Тодевска присигна поддршка и од регионот, но и од дома. Поранешната двократна претставничка на Македонија, Каролина Гочева, на...

Музика 19.05.19 | 11:44

Време е да се преиспита начинот на гласање, за мене Тамара победи

Време е да се преиспита начинот на гласање на „Евровизија“, порачува Жељко Јоксимовиќ, човекот кој и како пејач и како композитор неколку пати бил дел од евровизиското...

Музика 19.05.19 | 10:45

Како всушност се собираа гласовите од публиката и кој навистина гласаше за нас

Поради променетиот начин на гласање, ретко кому му е јасно како всушност се собираа гласовите од публиката на „Евровизија“ и како се стигна до тие бодови. Гласовите...

Музика 19.05.19 | 10:25

Шерифовиќ бесна поради Македонија: Не гледам никогаш повеќе!

Српската пејачка Марија Шерифовиќ, која деновиве даде огромна поддршка за нашата земја и Тамара Тодевска, револтирана од синоќешните резултати се огласи на „Твитер“. На...

Музика 19.05.19 | 09:45

Велко Тодевски: Цела вечер не престанав да плачам од среќа

Вчеравечер во отвореното студио на „1Тв“ посветено на „Евровизија“ емотивно јавување во живо имаше Велко Тодевски, таткото на Тамара Тодевска. Горд сум на Тамара,...

Македонија 19.05.19 | 09:04

Не гледам како било која гордост е поинаква од гордоста да се биде човек со македонско потекло, поточно Македонец

Гордост Ја слушам песнава на Македонија за Евровизија на Јутуб. Ја слушам и искрено, ми се плаче. Не од што ми се допаѓа. Ниту пак од што не ми се допаѓа. Индиферентна...

Свет 19.05.19 | 08:53

Исланѓаните среде Израел го извадија знамето на Палестина

Вчерашното претставување на гласовите на „Евровизија 2019“ го обележа и голем политички скандал, кога исландските претставници го покажаа знамето на Палестина среде...

Музика 19.05.19 | 08:42

Како прославуваше евровизискиот тим?

Со шампањ, друштво и смеа, доцна синоќа се прославуваше пред хотелот во кој се сместени нашите евровизиски претставници. Тамара Тодевска заедно со целиот тим го прослави...