Ознака: евростат
Балкан 10.03.21 | 13:14

Бугарија „лидер“ во ЕУ по криминал, насилство или вандализам

Бугарија има највисоко ниво на криминал, насилство или вандализам во цела Европска унија, покажа најновото истражување на Евростат, според кое 20,2 отсто од луѓето кај...

Македонија 22.01.21 | 18:19

Кои се најголемите небулози во Законот за попис: Ако не сте дома, ќе ве попише член на семејството што најмногу ве познава

Законот за попис кој беше донесен вчера има многу нелогичности кои не беа отстранети иако опозицијата тоа го бараше. Најпроблематични се два члена во кои се предвидува...

Свет 20.01.21 | 23:38

Евростат: Околу 300.000 луѓе повеќе починале за осум месеци во 2020 година

Вкупно 297.500 луѓе повеќе починаа во Европската унија од март до октомври минатата година отколку во истиот период од 2016 до 2019 година, покажуваат податоците на Евростат...

Македонија 14.01.21 | 11:53

Фалсификатот на Заев за пописот е веќе подготвен, бројките „наштимани“

Власта е упорна по секоја цена да го истера пописот. Не дека на Македонија не и е потребен попис, но не ваков како што сакаат да го спроведат СДСМ и ДУИ. Според содржината...

Економија 20.12.20 | 14:16

Храната во Македонија најевтина во Европа

Храната и пијалаците во Македонија се најевтини во Европа, а најскапи се во Швајцарија, покажува статистиката на Евростат. Нашите граѓани купуваат најевтина храна,...

Економија 18.12.20 | 10:49

Македонија трета најсиромашна земја во Европа: Само Босна и Албанија се полоши

Според податоците на Еуростат, Македонија е трета најсиромашна земја на европскиот континент а Албанија и БИХ се најсиромашните земја во Европа со БДП што е околу 31%...

Балкан 03.12.20 | 19:12

Албанија издвојува најмалку средства за здравствениот сектор од сите земји во Европа

Статистичката служба на ЕУ (Евростат) во последната анализа наведува дека Албанија е на последното место во Европа според трошоците издвоени за здравствениот сектор,...

Свет 01.10.20 | 12:57

Стапката на невработеност во еврозоната во август 8,1 отсто

Стапката на невработеност во еврозоната продолжи да расте во август, петти месец по ред, достигнувајќи ниво од 8,1 процент според сезонски прилагодените податоци, објави...

Свет 08.09.20 | 14:50

Најголем квартален пад на БДП во Европската унија од 1995 година

Потрошувачката во европските домаќинства продолжи да опаѓа, како и бројот на вработени. Во вториот квартал од 2020 година, Европската унија забележува пад на БДП...

Семејство 12.08.20 | 15:42

Младите во Шведска стануваат независни на 18, во Македонија над 30 години

Според податоците на Евростат, младите во Македонија и во речиси сите земји во регионот го напуштаат домот на своите родители со над 30 години. Покрај Македонија, ова...

Економија 20.07.20 | 10:24

57 проценти од луѓето не можат да си дозволат годишен одмор

Околу 29 проценти од жителите на земјите членки на ЕУ на возраст над 16 години не можеле да си дозволат еднонеделен годишен одмор надвор од својот дом во 2019 година, покажуваат...

Семејство 17.07.20 | 12:43

Во ЕУ 42 проценти од децата се родени во вонбрачни заедници, кај нас 12,1

Процентот на новородени деца во вонбрачни заедници во ЕУ во 2018 година изнесува 42 проценти, што е раст од 17 проценти во однос на 2000 година, покажуваат податоците на Евростат. Кај...

Економија 21.06.20 | 23:37

Евростат: Македонија на дното по куповната моќ заедно со Албанија и БиХ

Просечниот Романец е речиси двојно побогат од просечниот Македонец, односно има речиси двојно поголема куповна моќ. Според податоците на Евростат, просечната куповна...

Свет 21.06.20 | 11:02

Данска најскапа за живот, во Бугарија има најниски цени

Голема е разликата  во цените на стоки и услуги во земјите од ЕУ. Најскапа во 2019 та година  била Данска, а најевтина Бугарија. Ова се податоци од Европската статистичка...

Свет 15.06.20 | 16:20

Работниот век во ЕУ станува се подолг

Работниот век на населението во Европската унија постаро од 15 години во 2019 година, според проценките на агенцијата Евростат, во просек изнесува 35,9 години. Тоа е за 0,2...

Македонија 06.04.20 | 08:48

Евростат: Се намалува бројот на македонски граѓани кои земаат бугарски пасош

Во последите десет години вкупно 74 946 македонски граѓани земале државјанство во некоја од земјите во Европа. Омилени дестинации се Италија, Швајцарија и Германија, покажуваат...

Економија 26.01.20 | 19:05

Евростат: 37 проценти од домаќинствата во Македонија не можат редовно да ги плаќаат сметките

„Евростат“ објави дека речиси 37 отсто или 209.000 домаќинства имаат проблем редовно да платат за електрична енергија, парно греење и вода. Претходните години тој број...

Калеидоскоп 10.09.19 | 09:56

Имаме најевтин алкохол во цела Европа

Најскап алкохол меѓу сите 28 земји членки на Европска унија плаќаат жителите на Финска, додека најевтин на Бугарија и Романија, покажуваат податоците на Еуростат за...

Економија 27.08.19 | 21:16

Македонија има најевтина храна и безалкохолни пијалaци споредено со останатите европски држави

Македонија има најевтина храна и безалкохолни пијалоци споредено со останатите европски држави, покажува европската статистика. Според анализата на Еуростат, лани...