Ознака: европско знаменце
Македонија 15.03.22 | 09:38

„Европското знаменце помалку да се користи“, нè искара Гир и не даде прогноза за кога би почнале преговори

Шефот на Делегацијата на ЕУ Дејвид Гир вели дека е загрижен од растечката политичка поларизација, особено во Собранието, поради што им порачува на „различните политички...

Македонија 02.02.22 | 12:52

Стојаноски: Со Законот за вршење сметководствени работи се предвидува државен упад во бизнисите

Во Собранието денеска почна постапката за донесување на Законот за вршење сметководствени работи со европско знаменце. Како по обичај, така и сега се злоупотребува...

Македонија 07.09.21 | 14:50

ВМРО-ДПМНЕ најавува блокада на Собранието ако како „европски“ се протне Законот на Заев за опојни дроги

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски денеска обвини дека владејачкото мнозинство во Собранието има намера, како што рече, да протне 12 нови...

Македонија 14.08.21 | 13:36

Ќе ќарат само наркомафијата и картелот Заеви: Заев сака да го легализира шверцот со дрога

ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека премиерот Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче сакаат на „мала врата“ во Собранието да го протуркаат Законот за марихуана...

Македонија 21.07.21 | 16:28

Владата му стави европско знаменце на законот за канабис

Предлог законот за контрола на опојни дроги и психотропни супстанции што го утврди Владата ќе се носи со европско знаменце, иако пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ најави...

Македонија 20.07.21 | 17:40

ВМРО-ДПМНЕ ќе го блокира Собранието ако Законот за опојни дроги помине со европско знаменце

ко Предлог-законот за контрола на опојни дроги и психотропни супстанции го помине собранискиот филтер со европско знаменце, пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе ги блокира...

Македонија 14.07.21 | 13:57

Муцунски: Во Брисел се забележува злоупотребата на „европското знаменце“ во Собранието

Овој состав на Собранието за една година нема донесено ниту еден закон за реформа на правосудството, потсетува Тимчо Муцунски. Според него се е на некое вештачко ниво...

Македонија 13.07.21 | 20:26

Предлог-законот за државјанство оди во Собрание со европско знаменце

Владата на денешната 87-ма седница на предлог на Министерството за внатрешни работи, Владата го утврди Предлогот на законот за изменување и дополнување на Законот за...

Македонија 13.07.21 | 17:49

Законот за државјанство со европско знаменце помина на Влада, потврди Заев

Законот за државјанство денеска помина на Влада и ќе биде со европско знаменце. Службите ќе го испратат до Парламентот, но го блокира Левица без разумно оправдување,...

Македонија 28.04.21 | 10:15

Дигиталните учебници вратени во Собрание, ќе добијат ли европско знаменце за да се протнат набрзина?

Законот за учебници се врати во Собрание.Откако владата го „доработи“ тој повторно е пуштен во Законодавниот дом каде најпрво ќе оди на матичната комисија а потоа...

Вести 01.04.21 | 15:48

Пописот ќе се одложува европски, по скратена постапка

Почна пленарната седница за измена и дополнување на Законот за попис на населението и за Законот за промена во изборниот законик. Пратениците изгласаа двата закони...

Македонија 04.11.19 | 16:20

Елен Конве-Муре до Груби: Потребна е поголема дебата за законот за опојни дроги, а не да гласа со европско знаменце

Во претседателската палата во Париз викендов се работело на новата методлогија за проширување која ќе им биде понудена на земјите – членки на ЕУ. Ова денеска на средба...

Македонија 01.11.19 | 16:12

Мицкоски: Заев отиде да коленичи и да моли за ЕУ, а истиот ден шверцерски проба да протне закон

Недобивањето на датум за преговори за членство во ЕУ е единствено казна за погрешните политики на Заев и неговата влада, рече во интервјуто за „Журнал“ претседателот...

Македонија 01.11.19 | 08:00

Законот за дроги со европско знаменце денеска пред пратениците

Спречување и сузбивање на злоупотребата на опојните дроги и психотропни супстанции, спречување нивно недозволено производство и промет, како и на растенија од кои...

Македонија 21.10.19 | 21:06

Очите на цел свет вперени кон него, а тој го турка Законот за дроги со свропско знаменце

Истиот ден кога го испративме Зоран Заев во Брисел да лобира, да се обиде да добие датум за  преговори, во Собранието добивме честитка од „Илинденска“ бр.2 – Предлог-закон...

Македонија 29.12.18 | 10:27

Владата го повлекува Предлог-законот за спречување на корупцијата

Владата на Република Македонија го повлекува Предлог-законот за спречување на корупцијата и судирот на интереси, кој беше во собраниска процедура. Одлуката е донесена...