Ознака: Европско првенство
Фудбал 05.06.21 | 12:16

Австриските фудбалери свечено испратени на дуел против Македонија

Државниот врв на Австрија свечено го испрати националниот тим на претстојното Европско првенство на кое прв противник во рамки на групата Д ќе им биде македонската...

Фудбал 04.06.21 | 09:20

Eвропските фанови не веруваат дека Македонија ќе ја мине групата на ЕП

Повеќе од половина испитаници во онлајн анкета на официјалниот сајт на УЕФА предвидуваат дека македонската фудбалска репрезентација нема да ја мине групната фаза...

Фудбал 28.05.21 | 12:31

Повеќе од 10.000 македонски навивачи аплицирале за влезници за Еуро 2020, карти ќе има за 10% од нив

Вкупно 10.395 барања за купување влезници за натпреварите на македонската репрезентација од групната фаза за ЕУРО 2020 пристигнале на адреса на Фудбалската федерација...

Фудбал 27.05.21 | 11:20

Франк де Бур ги одреди фудбалерите кои ќе играат против Македонија на Европското првенство

Селекторот на Холандија, Франк де Бур, го одреди списокот од 26 фудбалери што ќе настапат на претстојното Европско првенство. Голманот ветеран Мартен Стекеленбург, кој...

Фудбал 24.05.21 | 14:56

Серхио Рамос извиси: Шпанија ќе патува без капитенот на Европското првенство

Капитенот на Реал Мадрид и на шпанската фудбалска репрезентација, Серхио Рамос нема да игра на претстојното Европско првенство кое ќе се одржи од 11 јуни до 11 јули. Таква...

Фудбал 19.05.21 | 14:11

Се враќаат двајцата ветерани: Германија го објави списокот на фудбалери за Европското првенство

Селекторот германската фудбалска репрезентација, Јоаким Лев, го објави списокот на фудбалери за настап на Европското првенство. Новитет во составот е враќањето на...

Фудбал 26.04.21 | 10:23

Добра вест: Во Букурешт ќе има гледачи, за влез на Македонци ќе треба ПЦР тест или потврда за вакцина

Добра доаѓа од  Букурешт градот каде што Македонија треба да игра два натпревари на  ЕУРО 2020. Романската фудбалска федерација побарала од Минстерството за здравство...

Фудбал 23.04.21 | 15:15

Романските и холандските власти забранија македонски навивачи за Европското првенство

Бодрењето на македонската репрезентација на Европското првенство во јуни ќе биде речиси невозможно откако УЕФА објави нов планови за навиачите. Бидејќи Македонија...

Фудбал 19.04.21 | 13:28

Mожно е да се одложи Европското првенство

Moжно е да дојде до одложување на Европското првенство поради расколот кој се случува на релација УЕФА и богатите клубови поради формирањето на Суперлигата. УЕФА веднаш...

Фудбал 13.04.21 | 21:27

Италијанската Влада дозволи гледачи на Европското фудбалско првенство

Италијанската Влада дозволи присуство на гледачи на натпреварите на претстојното Европско фудбалско првенство кои ќе се играат на Олимпискиот стадион во Рим, соопшти...

Фудбал 08.04.21 | 19:25

„Одиме на Европско првенство“: Дел од новата навивачка химна за фудбалските херои

Слушнете дел од навивачката химна на македонската репрезентација посветена на фудбалските херои и нивниот настап на UEFA EURO 2020. -Наскоро…„Одиме на Европско првенство“ 🎙…со...

Фудбал 25.03.21 | 17:22

Во Санкт Петерсбург ќе се игра со публика: За време на ЕУРО во Русија ќе има минимални здравствени рестрикции

За натпреварите од Европското фудбалско првенство, што ќе се играат во Санкт Петерсбург, ќе има минимални здравствени рестрикции поради Ковид-19. Како што најави генералниот...

Фудбал 25.02.21 | 08:47

Во април ќе се знае дали ќе можеме во живо да ја бодриме македонската репрезентација на ЕП

Европската фудбалска федерација на 7 април ќе одлучи за форматот на прием на гледачите на натпреварите од Европското првенство. Ова го објави членот на Извршниот комитет...

Фудбал 10.02.21 | 13:19

Сите во Букурешт и Амстердам: За да ја бодрите Македонија на ЕП нема да ви треба вакцина

Претседател на рускиот организациски комитет за Евро 2020, Алексеј Сорокин, го сподели своето мислење за можната задолжителна вакцинација на навивачите. – Засега, УЕФА...

Фудбал 20.01.21 | 11:40

Maкедонија на ЕП може нема да игра во Букурешт и Амстердам?

Претседателот на УЕФА Александар Чеферин разгледува одржување на претстојното Европско првенство (ЕП) во една, наместо во 12 држави, како што првично е планирано. Ова,...

Фудбал 18.01.21 | 15:02

Македонија може да почека со дебитo: Германски виролог предвидува дека Европското ќе биде одложено?

Пандемијата на коронавирус ќе ја принуди УЕФА да го одложи претстојното Европско првенство (ЕП) во фудбал, оцени денеска германскиот вирoлог Карл Лаутербах. Тој, во интервју...

Фудбал 12.01.21 | 20:44

Мрме ќе ја води Македонија на Европско

Игор Ангеловски ќе остане да ја предводи македонската репрезентација на Европското првенство кое годинава ќе се одржи од 11 јуни до 11 јули. Тој имаше договор до ноември...

Фудбал 25.12.20 | 12:36

Мухамед Сејдини: Публиката е најголемиот инспиратор за нашите фудбалери, на ЕП не одиме со „бело знаме“

Годинава то изминува ќе остане запаметена по пандемијата на корона вирусот што го освои целиот свет, но за љубителите на фудбалот во Македонија, оваа година ќе остане...

Фудбал 13.11.20 | 15:33

Елиф Елмас: Македонија е едно големо срце, татковина, мајка – за неа сè би дал!

Фудбалерот кој ја почна акцијата по која Македонија го голот кој не однесе на Европското првенство, Елиф Елмас, со многу емоции го преживеа самиот меч, а особено часовите...

Фудбал 13.11.20 | 15:02

Тешко им падна поразот од Македонија: Навивачи ги нападнаа фудбалерите на Грузија

Поразот од македонската фудбалска репрезентација и неуспехот да се пласираат на Европското првенство, им направи многу проблеми на грузските фудбалери. Како што јавуваат...