Ознака: ЕП во фудбал 2020
Фудбал 12.07.21 | 14:14

За инает на Роналдо и Погба Бонучи пиеше и „Хајнекен“ и „Кока-кола“

Роналдо на прес-конференцијата ја тргаше „Кока-колата“, Погба „Хајнекeнот“, додека вчера Бонучи по освојувањето на титулата направи нешто спротивно. Дефанзивецот...

Фудбал 12.07.21 | 08:29

Манчини: Жал ми е за Англија, но доминиравме среде Лондон

Роберто Манчини ја врати селекцијата од Италија на патот на старата слава и освојувајќи го Европското првенство ја продолжи низата од 34 натпревари без пораз. По 53...

Фудбал 12.07.21 | 07:58

Кејн: Пораз кој ќе боли до крајот кариерата

Англискиот напаѓач Хари Кејн проговори за своите чувства по синоќешниот поразот од Италија во финалето на ЕВРО 2020. Имаме на што да се гордееме по сето она што го постигнавме....

Фудбал 12.07.21 | 00:20

Донарума е прогласен за најдобар фудбалер на ЕУРО 2020

Италијанскиот голман Џанлуиџи Донарума е прогласен за најдобар фудбалер на Европското првенство во фудбал 2020. Оваа награда му припадна откако во финалето голманот...

Фудбал 12.07.21 | 00:14

Бонучи им врати на Англичаните за трофејот – „Сега доаѓа, ама кај нас домаааааа!“

„Трофејот доаѓа дома“ беше една од најчестите реченици последните неколку недели, кои ја кажуваа фановите на Англија. Но сепак, Англија иако вечерва благ фаворит на...

Фудбал 12.07.21 | 00:01

Италија е новиот европски шампион во фудбал! Англија совладана на пенали

Репрезентацијата на Италија стана новиот европски првак, откако во финалето на Европското првенство ја победи Англија по пенали со 4-3 (1-1). По реглуларниот дел, кој заврши...

Фудбал 11.07.21 | 23:46

Време е за пенали! Европа се уште нема шампион во фудбал

Ниту 120 минути не беа доволни за Европа да го добие новиот шампион во фудбал. И по 30 минути продолжение финалето меѓу Англија и Италија заврши со 1:1. Доменико Берарди ја...

Фудбал 11.07.21 | 23:15

Момче го прекина финалето на ЕП, редарите едвај успеаја да го фатат

Во завршницата од регуларниот дел на финалето на Европското првенство (ЕП) меѓу Италија и Англија се случи мала брканица на теренот кога влета еден навивач, а обезбедувањето...

Фудбал 11.07.21 | 23:03

90 минути игра не дадоа европски првак! Нови 30 минути за Англија и Италија

Нема победник на Европското првенство по 90 минути игра. Уште најмалку 30 минути ќе се игра додека да се дознае дали Англија или Италија ќе заминат дома со пехар. Големото...

Фудбал 11.07.21 | 22:36

Бонучи израмнува! Италија се враќа во игра

Леонардо Бонучи во 67. минута донесе израмнување на Италија. И сосема заслужено затоа што Италијанците тргнаа одлучувачки кон голот на Пикфорд кој претходно два пати...

Фудбал 11.07.21 | 21:27

Десетте најубави голови на ЕВРО 2020

На неколку часа до почетокот на големото финале на Еуро 2020 УЕФА објави неколку видеа со најдобрите погодоци кои беа постигнати на годинешниот континентален собир. Додека...

Фудбал 11.07.21 | 21:22

Со голот на Шо Англија поведе во втората минута

Уште во 2. минута од финалето на ЕП 2020 меѓу Англија и Италија, Лук Шо одлично ја зафати топката и погоди за водство на Англија од 1:0. Натпреварот на Вембли започна онака...

Фудбал 11.07.21 | 21:09

Англиските навивачи се измајмунисаа најдобро што знаат: Илјадници го пробија полицискиот кордон

Откако светот го обиколија  сликите од плоштадите во Лондон пред финалето на Европското првенство меѓу Англија и Италија, на социјалните мрежи се појавија нови видеа...

Фудбал 11.07.21 | 20:45

Половина час пред финалето, војна на Вембли: Се судрија навивачи без карти и полицијата

На помалку од 20 минути пред почетокот на финалето во ЕП, на стадионот „Вембли“ се одвива вистинска војна. На влезот се судрија голема група навивачи кои се обидоа да...

Фудбал 11.07.21 | 20:08

Финалето започнува за еден час – ова се официјланите состави на Англија и Италија

Со финалето меѓу Италија и Англија завршува Европското првенство 2020. Аѕурите и Гордиот Албион ќе се борат за големиот пехар на лондонскиот стадион „Вембли“. Италијанскиот...

Фудбал 10.07.21 | 17:37

Унгарците до УЕФА: Можете да не казните, но не и да ни ја одземете страста!

Eвропската куќа на фудбалот го казни Фудбалскиот сојуз на Унгарија со 100.000 евра и три натпревари поради навредливите транспаренти кон ЛГБТ заедницата. Унгарските навивачи...

Фудбал 08.07.21 | 20:10

Англичаните бараат нов национален празник ако ја освојат титулата на ЕУРО 2020

Повеќе од 100.000 Англичани се потпишаа досега на онлајн петицијата за прогласување национален празник доколку Англија ја освои титулата на ЕУРО2020 што, според законот,...

Фудбал 08.07.21 | 19:44

УЕФА ги одреди судиите за финалето на Европското првенство

На славниот холандски судија ова ќе му биде прво репрезентативно финале. Тој судеше во финалето на Лигата на шампионите во 2014 година и Лигата на Европа во 2013 и 2018 година. Тој...

Фудбал 08.07.21 | 19:17

„Газета“: Пеналот за Англија го потврдува сомнежот дека УЕФА му ја враќа услугата на Џонсон

Англија ја победи Данска со 2-1 на „Вембли“ во полуфиналето на ЕУРО. Англија дојде до победата со голот на Хари Кејн во 104-та минута. Пеналот на Кејн најпрво го сопре Каспер...

Фудбал 08.07.21 | 09:27

Венгер: Не беше пенал

Фудбалската репрезентација на Англија се пласираше во финалето на Европското првенство, но коментарите за непостоечкиот пенал со кој „Трите лава“ дојдоа до финалето...