Ознака: европска унија
Балкан 09.10.19 | 08:58

Албанците први по барања за азил во ЕУ

Желбата на Албанците да заминат од земјата е толку голема што ги помина и земјите што се во војна или во длабок граѓански конфликт, констатира весникот „Монитор“. Тоа...

Македонија 02.10.19 | 18:04

Одлука за датум за преговори сè уште нема, француското „Oui“ за Македонија ќе го каже Mакрон

Во заедничката позиција на Европската унија за одлуката за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија нема напредок. Франција сѐ уште нема конечен...

Македонија 16.09.19 | 11:04

Нема да биде лесно за мене да се вратам дома без датум за преговори

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во интервју за Агенција Европа, говорел за ризиците кои ѝ се закануваат на Македонија доколку ЕУ не додели датум за...

Свет 12.09.19 | 09:08

ДВ: Новиот еврокомесар за проширување – триумф на Орбан врз ЕУ

Германското радио „Дојче Веле“ оцени дека изборот на поранешниот унгарски министер за правда Ласло Трочањи за нов еврокомесар за проширување е дипломатски триумф...

Свет 05.09.19 | 19:47

ЕУ воспостави антитерористички регистар

Европската унија воспостави заеднички антитерористички регистар за да го олесни процесуирањето и носењето обвиненија против осомничените милитанти и луѓето кои се...

Свет 07.08.19 | 09:25

Ердоган: Доколку ЕУ сака да стане глобален играч мора прво да ја придобие Турција

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека неговата земја по секоја цена ќе ги брани своите национални интереси, како низ дијалог и дипломатија, така, доколку...

Македонија 16.07.19 | 09:41

Ако Црна Гора со ЕУ преговара 7 години, на нас колку ќе ни требаат, 15-20 години?

Македонскиот петседател, Стево Пендаровски вели дека не е задоволен од брзината со која се движат земјите од Западен Балкан кон европското семејство, нагласувајќи...

Свет 02.07.19 | 20:20

Урсула фон дер Лејен предложена за нов претседател на Европската комисија

Урсула фон дер Лејен е предложена за нов претседател на Европската комисија, а за претседател на Европскиот совет Шарл Мишел. Сегашниот шпански МНР, Јосеп Борел е номиниран...

Свет 31.12.18 | 23:13

Романија го презема претседавањето со ЕУ

Романија, една од најмладите земји членки на Европска унија, првпат го презема претседателствувањето во Советот на ЕУ на 1 јануари. Назадувањето на Романија во областа...