Ознака: европска унија
Свет 29.10.22 | 16:02

ЕК: Замрзнати се 17 милијарди евра руски имот

Европската унија замрзна повеќе од 17 милијарди евра руски имот како дел од пакетот санкции против Москва, изјави еврокомесарот за правда Дидие Рејндерс. Досега е замрзнат...

Свет 25.10.22 | 20:34

Членките на ЕУ за еден месец ја одложија одлуката за мерките за справување со енергетската криза

Земјите-членки на Европската Унија за еден месец ја одложија одлуката за надминување на големите разлики во однос мерките за заштита на граѓаните од енергетската криза. Министрите...

Свет 20.07.22 | 23:48

Шпанија е против предлогот на ЕУ за намалување на потрошувачката на гас за 15 отсто

За шпанската Влада предлогот на Европска Унија за 15 отсто намалување на гасот за сите земји-членки на ЕУ, го оцени како неправеден и неефикасен. Шпанската министерка...

Свет 18.05.22 | 16:43

ЕУ вложува дополнителни 200 милијарди евра во одбранбените сили

Европската комисија денеска усвои план за зајакнување на одбраната на Унијата, што ќе вклучува инвестиции од 200 милијарди евра, како и заеднички набавки и подобра интероперабилност...

Здравје 23.03.22 | 13:21

Екодебата „Светла иднина“ во резиденцијата на Европската Унија: Треба да излеземе од удобната зона

Треба да излеземе од удобната зона, да бидеме креативни како да создаваме помалку отпад и да размислуваме што ѝ правиме на нашата животна околина со секое наше однесување....

Свет 08.03.22 | 18:45

ЕУ планира огромно задолжување заради финансирање на одбраната и купување енергенси

Европската Унија неделава би можела да го претстави планот за издавање заеднички обврзници, чиј износ би можел да биде огромен и би се искористил за финансирање на трошоците...

Свет 03.03.22 | 20:01

И Грузија поднесе барање за прием во ЕУ

По Украина, и Грузија одлучи да аплицира за кандидатски статус во ЕУ. Изјавата за пристапување на Грузија во Европската унија беше потпишана од грузискиот премиер Иракли...

Балкан 08.12.21 | 23:48

Јоксимовиќ: Србија доби зелено светло од земјите-членки на ЕУ за отворање на кластерот 4

На денешниот редовен состанок на постојаните претставници на земјите-членки на ЕУ во Брисел (КОРЕПЕР) беше потврдена одлуката за отворање на Кластерот 4 – Зелена агенда...

Македонија 08.10.21 | 09:18

ЕУ ја стави Македонија на црна листа на држави со сомнителен даночен систем

Европската Унија ја стави Македонија на црната листа на држави кои имаат неприфатливи даночни политики со кои нанесуваат штета на европскиот пазар. На листата главно...

Македонија 15.09.21 | 11:32

Европската унија со помош за најпогодените семејства од пожарите во Македонија

Како одговор на пожарите што избувнаа во Македонија кон крајот на јули, Европската Унија обезбедува 140.000 евра хуманитарни средства за да им помогне на најпогодените...

Македонија 29.07.21 | 17:00

Мицкоски: Мини Шенген не е алтернатива за ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарско прашање во однос на мини-шенгенот, истакна дека за Македонија не постои алтернатива покрај...

Свет 08.05.21 | 08:54

Лидерите на ЕУ: Клучниот проблем е производството и забраната за извоз на вакцини, а не интелектуалната сопственост

Лидерите на Европската унија вчера изјавија дека клучните пречки за масовно доставување на вакцини против коронавирус не се правата на интелектуална сопственост,...

Свет 09.04.21 | 12:49

EУ бара да се користи Астра Зенека

Европската Комисија соопшти денеска дека нема причина воопшто да не се користи вакцината на Астра Зенека по мислењето на Европската агенција за лекови, јави дописничката...

Свет 02.03.21 | 12:49

Граѓаните на ЕУ најчесто ги пријавувале играчките за деца како токсични и опасни

Европската Комисија го презентираше годишниот извештај за безбедноста на производите присутни на пазарот во ЕУ, во кој се наведува дека играчките за деца најчесто...

Свет 12.02.21 | 10:34

Лавров: Русија е подготвена да ги прекине односите со ЕУ

Москва не ја отфрлува можноста за прекинување на врските со Европска унија доколку Брисел воведе санкции кои би ја загрозиле руската економија, изјави денеска шефот...

Свет 06.01.21 | 08:54

ЕУ преговара со Фајзер и БиоНТек за набавка на уште 100 милиони вакцини

Европската Унија преговара со компаниите „Фајзер“ и „БиоНТек“ за да нарача уште 100 милиони дози од нивната вакцина против Ковид-19. Како што објавуваат европските...

Свет 31.12.20 | 17:02

Европа ќе ја преживее и пандемијата: Од Римскиот договор до Брегзит – Кратка историја на ЕУ

Првиот камен на европската конструкција е поставен на 9 мај 1950 година од страна на Роберт Шуман, француски министер за надворешни работи, кој и предложи на Германија,...

Свет 25.11.20 | 11:49

Вакцинацијата на граѓани на ЕУ ќе почне пред крајот на годинава

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, најави дека првите вакцинации на граѓани на Европската Унија ќе бидат извршени против Ковид-19 пред крајот...

Македонија 17.11.20 | 22:39

„ЕУобсервер“: Бугарија ги донесе Хитлер, Сталин и Тито на масата на ЕУ

Влијателниот бриселскиот веб-сајт „ЕУобсервер“ пишува дека ЕУ се соочува со ново фијаско околу приширувањето по најавената блокада на Бугарија на Македонија затоа...

Свет 25.10.20 | 18:43

Земјите од ЕУ се повеќе се задолжуваат, Грција е повторно на врвот

Јавниот долг во Европската унија и еврозоната нагло се зголеми во вториот квартал поради зголемените потреби за финансирање на земјите за ублажување на ефектите од...