Ознака: европска политичка заедница
Македонија 19.09.22 | 15:57

Maкедонија поканета на првиот состанок на Европската политичка заедница

Македонија ќе биде поканета на првиот состанок на Европската политичка заедница што треба да се одржи на почетокот на октомври во Чешка. Турција и Обединетото Кралство...

Свет 16.06.22 | 08:11

Предлогот на Макрон станува реалност: „Втората лига“ на ЕУ во која ќе влезе и Македонија ќе се формира веќе оваа година

Европската политичка заедница нема да биде алтернатива за членството во Европската унија и нема да биде замена за процесот на проширување – се вели во документот до...

Балкан 06.06.22 | 20:55

Предлогот на Макрон за „втора лига“ ЕУ станува реалност: Балканот ќе се намамува со фондови

Австрија испрати нон-пејпер за дискусија пред Самитот на лидерите на ЕУ и Западен Балкан што ќе се одржи на 23 јуни во Брисел.   – Треба да размислуваме надвор од...

Македонија 12.05.22 | 14:49

Мицкоски за предлогот на Макрон: За нас нема замена за полноправното членство во ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за предлогот на Макрон за формирање на нова унија која ќе биде замена на ЕУ рече дека за ВМРО-ДПМНЕ нема замена за полноправното...

Македонија 11.05.22 | 15:22

„Патувај, Европо“: Дали Ковачевски се откажува од ЕУ?

Дали премиерот Димитар Ковачевски полека се откажува од членството во ЕУ откако денеска владиниот портпарол Душко Арсовски рече дека гледа со симпатиии на предлогот...

Македонија 11.05.22 | 14:21

Владата ја бендиса идејата на Макрон да бидеме во „втората лига“ на ЕУ

Предлогот на Макрон го сметаме за одлична можност за обединување на земјите кои не успеале да влезат во блокот или не сакале во одреден момент, со оглед на новонастанатата...

Балкан 09.05.22 | 22:50

Дали Макрон нѐ турка во некаква „европска политичка заедница“ наместо во ЕУ?

Францускиот претседател на средбата со Шолц  нагласи дека е решено да се одржи самит за Западен Балкан во јуни, што ќе се одржи непосредно пред европскиот самит. За тоа...