Ознака: еврокомесари
Македонија 15.11.19 | 14:10

Еврокомесарите Јоурова и Аврамопулос идната недела во Скопје

Еврокомесарите за правда и за миграција, Вера Јоурова и Димитрис Аврамопулос, ќе учествуваат на министерскиот форум ЕУ-Западен Балкан посветен на правдата и внатрешните...

Свет 18.09.19 | 13:43

Сослушувањата на еврокомесарите почнуваат на 30 септември, ЕПП стои зад Трочањи

Сослушувањата на кандидатите за еврокомесари во Европскиот Парламент ќе се одржат од 30 септември до 8 октомври. Кандидатите назначени од новата претседателка на Европската...

Свет 10.09.19 | 13:03

Унгарија го доби местото на Хан

Новата претседателка на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен денеска го номинира Унгарецот, Ласло Трошањи за нов комесар за соседство и проширување на Европска...

Свет 09.09.19 | 20:40

Утре попладне ќе се знаат новите еврокомесари

Претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лејен, која во ноември ќе го преземе управувањето со извршната власт во Брисел, го заврши составот на својот тим за следните пет...

Свет 05.09.19 | 23:55

Фон дер Лејен вo вторник ќе го претстави новиот состав на Еврокомисијата

Новоименуваната претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лејен на 10 септември ќе го претстави новиот состав на Европската комисија. Откако новата италијанска...