Ознака: еврокомесар за проширување
Свет 20.11.19 | 09:46

Се залага за Балкан во ЕУ, целата кариера му е поврзана со Унијата, а сите се плашеа само од една работа околу него

По минтонеделното сослушување и одговорите на дополнителните прашања кои во писмена форма гу достави до членовите на Европскиот парламент, кандидатот на Унгарија...

Свет 14.11.19 | 09:45

Кандидатот за еврокомесар за проширување на тест пред европратениците

Оливер Вархелји, кандидатот за комесар за проширување утрово три часа ќе биде сослушуван од европратениците во комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент. Унгарскиот...

Свет 30.09.19 | 17:58

Фон дер Лaјeн бара нови кандидати од Романија и Унгарија

Претседателката на идната Европска комисија, Урсула фон дер Лaјeн, го доби писмото од Европскиот парламент во кое се отфрлаат кандидатите за комесари од Унгарија и Романија,...

Свет 26.09.19 | 17:08

Точањи: Донесена е политичка одлука, ќе ги преземам сите правни чекори против неа

Ласло Трочањи реагираше на одлуката на Комисијата за правни прашања на Европскиот парламент, која денеска оцени дека тој не може да биде европски комесар поради конфликт...

Свет 18.09.19 | 14:12

Хан за Трочањи: Треба да му се даде шанса

Еврокомесарот за проширување во заминување, Јоханес Хан, верува дека треба да му се даде шанса на неговиот назначен наследник, Унгарецот Ласло Трочањи, да докаже дека...

Свет 12.09.19 | 09:08

ДВ: Новиот еврокомесар за проширување – триумф на Орбан врз ЕУ

Германското радио „Дојче Веле“ оцени дека изборот на поранешниот унгарски министер за правда Ласло Трочањи за нов еврокомесар за проширување е дипломатски триумф...

Свет 10.09.19 | 13:03

Унгарија го доби местото на Хан

Новата претседателка на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен денеска го номинира Унгарецот, Ласло Трошањи за нов комесар за соседство и проширување на Европска...