Ознака: ево моралес
Свет 12.09.20 | 09:20

„Хјуман рајтс воч“ застана на негова страна: Обвинувањата за тероризам против Ево Моралес се политички мотивирани

Меѓународната организација за заштита на правата на човекот „Хјуман рајтс воч“ (ХРВ) соопшти дека обвинувањата против поранешниот претседател на Боливија, Ево Моралес,...

Свет 23.11.19 | 08:55

Моралес обвинет за бунт и тероризам

Преодната влада на Боливија поднесе обвинение за бунт и тероризам против поранешниот претседател Ево Моралес. Вршителот на должност министер за надворешни работи...

Свет 13.11.19 | 10:55

Креаторот на Шарената револуција во Македонија го сруши Моралес во Боливија

Позади рушењето на претседателот на Боливија Ево Моралес стои водачот на организацијата „Канвас“, Срѓан Поповиќ, пишува „Република.рс“. Некогашниот лидер на организацијата...

Свет 13.11.19 | 10:15

Моралес: Останувам во политиката, борбата продолжува

Поранешниот боливиски претседател Ево Моралес и вети на Боливија дека ќе остане во политиката, додавајќи дека „борбата продолжува“. Тој веќе пристигна во Мексико,...

Свет 12.11.19 | 19:41

Моралес: Останувам во политиката, борбата продолжува

Поранешниот боливиски претседател Ево Моралес и вети на Боливија дека ќе остане во политиката, додавајќи дека „борбата продолжува“. Тој веќе пристигна во Мексико,...

Свет 11.11.19 | 11:26

Демолирана претседателската палата во Боливија, демонстрантите немаа милост

Откако претседателот на Боливија, Ево Моралес, вчеравчер соопшти дека поднесува оставка, со цел да обезбеди мир во земјата, демонстранти влегоа во претседателската...

Свет 09.11.19 | 13:29

Моралес: Во тек е обид за државен преврат

Претседателот на Боливија, Ево Моралес објави дека „во тек е обид за државен преврат“, по бунтот на полициските службеници во три града. Сестри и браќа, нашата демократија...