Ознака: еуро 2020
Фудбал 13.07.21 | 10:28

Благодарност што ја победи Англија: Манчини да биде прогласен за почесен граѓанин на Шкотска

Шкотскиот весник „Национал“ објави предлог до британскипт ремиер, Борис Џонсон, селекторот на италијанската репрезентација Роберто Манчини да биде прогласен за почесен...

Фудбал 12.07.21 | 11:07

Англиски навивач уште пред осум години точно го предвидел исходот на финалето на ЕУРО 2020

Еден Англичанец стана хит на социјалните мрежи со својот твит во кој уште во 2013 година предвиде дека Англија во финалето на ЕУРО 2020 ќе загуби од Италија на пенали. Станува...

Фудбал 11.07.21 | 21:22

Со голот на Шо Англија поведе во втората минута

Уште во 2. минута од финалето на ЕП 2020 меѓу Англија и Италија, Лук Шо одлично ја зафати топката и погоди за водство на Англија од 1:0. Натпреварот на Вембли започна онака...

Фудбал 11.07.21 | 21:09

Англиските навивачи се измајмунисаа најдобро што знаат: Илјадници го пробија полицискиот кордон

Откако светот го обиколија  сликите од плоштадите во Лондон пред финалето на Европското првенство меѓу Англија и Италија, на социјалните мрежи се појавија нови видеа...

Фудбал 11.07.21 | 20:45

Половина час пред финалето, војна на Вембли: Се судрија навивачи без карти и полицијата

На помалку од 20 минути пред почетокот на финалето во ЕП, на стадионот „Вембли“ се одвива вистинска војна. На влезот се судрија голема група навивачи кои се обидоа да...

Фудбал 11.07.21 | 20:08

Финалето започнува за еден час – ова се официјланите состави на Англија и Италија

Со финалето меѓу Италија и Англија завршува Европското првенство 2020. Аѕурите и Гордиот Албион ќе се борат за големиот пехар на лондонскиот стадион „Вембли“. Италијанскиот...

Фудбал 11.07.21 | 19:26

Плоштади полни срчи, ѓубре и пијани Англичани на два часа пред почетокот на финалето во Лондон

Илјадници искршени шишиња по земјата, уште толку пијани навивачи во Лондон на неколку часа пред големото финале на Европското првенство во фудбал, кога Англија ќе се...

Фудбал 09.07.21 | 18:08

Италијаните непожелни како публика на финале

Британскиот министер за сообраќај Грант Шапс апелираше денеска до навивачите на италијанската фудбалска репрезентација да не доаѓаат во Лондон за финалето на ЕУРО2020. Англија...

Фудбал 08.07.21 | 10:06

Пеналот требаше да биде повторен: Англиските навивачи насочуваа ласер во лицето на Шмајхел

Полуфиналето на Европското првенство во кое Англија ја совлада Данска со 2:1 со контроверзниот пенал врз Рахим Стерлинг, ја разбранува фудбалската јавност. Заклучот...

Фудбал 08.07.21 | 09:47

Селекторот на Данска разочаран: Пет секунди пред пеналот имаше две топки на теренот

Селекторот на данската фубалска репрезентација, Каспер Хјумланд, изјави дека е разочаран поради начинот на кој неговата селекција беше елиминирана од Европското првенство...

Фудбал 07.07.21 | 15:07

Сакаат да ја повторат историјата: Само Данска славела против Англија на „Вембли“ во изминатите две години

Фудбалерите на Данска вечерва на „Вембли“ во Лондон ќе се обидат да го повторат успехот што во изминативе две години им успеало да го направат само ним. Во тој период,...

Фудбал 07.07.21 | 11:36

Италијанските навивачи на ЕУРО 2020 ја испратија најсилната порака до целиот свет

Италијански навивачи присутни на стадионот Вембли во Лондон, за време на полуфиналниот дуел од Европското првенство меѓу Италија и Шпанија истакнаа банер со многу...

Фудбал 06.07.21 | 23:51

Пеналите ги доведоа Италијаните во финале

Репрезентацијата на Италија е првиот финалист во овогодинешното Европско првенство во фудбал, откако ја победи Шпанија со 4-2 на пенали, кои следеа по нерешениот резултат...

Фудбал 06.07.21 | 18:34

Гратис билети за финалето за секој лодночанец вакциниран против коронавирус

Градоначалникот на Лондон, Садик Кан, објави денеска дека жителите на англиската престолнина ќе имаат можност бесплатно да добијат билети за финалето на ЕУРО2020 доколку...

Фудбал 05.07.21 | 12:28

Бензема: И благодарам на цела Франција за големата поддршка по моето враќање во репрезентацијата

Напаѓачот на Франција и Реал Мадрид, Карим Бензема им се заблагодари на навивачите за поддршката по ЕУРО 2020. Би сакал да го видам нашиот тим на врвот. Благодарам на навивачите...

Фудбал 04.07.21 | 16:26

Англичаните луди по ЕУРО 2020: Натпреварот против Украина најгледан телевизиски пренос годинава

Четврт финалниот натпревар од ЕУРО 2020 во кој Англија ја совлада Украина е најгледан телевизиски настан во Англија годинава, објави Би-Би-Си. Од телевизијата наведуваат...

Свет 03.07.21 | 11:20

Меркел му се пожали на Џонсон за ЕУРО 2020: На натпреварите во Лондон има премногу гледачи

Ангела Меркел, од Лондон, каде што беше во својата последна посета на Велика Британија како германска канцеларка, изрази загриженост за дозволениот број на гледачи...

Фудбал 02.07.21 | 10:48

Французите разочараа, но Дешамп останува селектор на репрезентацијата

Дидие Дешамп ќе остане селектор на Франција иако француската репрезентација имаше разочарувачки настап на Европското првенство. Французите важеа за еден од главните...

Фудбал 01.07.21 | 10:58

Тони Крос повеќе нема да настапува за германската репрезентација

Играчот за врска на Реал Мадрид и репрезентацијата на Германија, Тони Крос, повеќе нема да игра за националниот тим, објави „Билд“. Натпреварот од осминафиналето на...

Свет 30.06.21 | 23:12

Шкотска регистрира околу 2.000 случаи на Ковид-19 поврзани со ЕУРО 2020

Шкотските власти пријавија речиси 2.000 случаи на корона вирус поврзани со гледање на натпреварите на Европското првенство на стадионот во Глазгов, како и на јавни собиiри,...