Ознака: есма реџепова
Естрада 19.01.22 | 12:10

Никој не сака да ги плати трошоците за лекувањето на Есма

И по пет години од смртта на Есма Реџепова Теодосиевска, долгот за лекување во болницата со износ од над 14.000 евра сè уште не е подмирен . Јавноста остана затечена по веста...

Музика 18.01.22 | 21:06

Долгот од 14.000 евра за лекувањето на Есма уште стои, Симеон вели ќе го плати ако куќата се даде на Министерството за култура

И по пет години од смртта на Есма Реџепова Теодосиевска, долгот за лекување во болницата „Аџибадем Систина“ со износ од над 14.000 евра сè уште не е подмирен. Симеон Атанасов,...

Естрада 12.01.22 | 22:23

Адвокатката на Есма Реџепова: Сè уште не платиле за нејзиното лекување, а бараат наследство

Кралицата на ромската песна Есма Реџепова почина во 2016 година. Пејачката што остави огромен белег како со својата песна, така и со својата хуманост во својот дом одгледа...

Музика 03.01.22 | 09:03

Тома Здравковиќ напишал песна и за Есма

Легендарниот српски пејач, композитор и поет Тома Здравковиќ, бил познат како голем боем и како некој кој исклучително ги сакал жените. Имал бројни авантури, се женел...

Естрада 13.12.21 | 11:15

Калиопи: Срамно е она што ѝ го направивме на Есма

Во неделата се навршија пет години од смртта на Есма Реџепова Теодосиевска. Калиопи ја прекина медиумската изолација само за да ѝ оддаде почит на нејзината кума и пријателка...

Музика 22.05.21 | 20:48

Брисел именуваше метро станица во чест на кралицата на ромската музика, а Скопје ја заборави Есма Реџепова

Додека Брисел и оддава чест на кралицата на ромската музика – Есма Реџепова, по што именуваше метро станица со нејзиното име на Денот на Европа за нејзиниот придонес...

Музика 20.05.21 | 13:00

Додека куќата на Есма се распаѓа во Скопје, метро станица во Брисел е именувана во нејзина чест!

Метро станица во Брисел, Белгија е именувана според легендарната кралица на Ромската песна, Есма Реџепова. Одлуката доаѓа со цел да им се оддаде почит на жените кои придонеле...

Колумни 29.07.20 | 09:54

Есма, Мала Преспа и нашето Министерство за морепловство

Васко Шутаров Се среќаваат првите луѓе на швајцарската и македонската влада, разговараат за составот и структурата на нивните извршни власти  и македонскиот премиер...

Музика 21.07.20 | 21:15

Ѝ ја остави куќата на Владата, ама повеќе од жална е глетката во домот на Есма Реџепова

Наместода биде Дом или Музеј на светската хуманост и спомен место на кое луѓето ќе се сеќаваат на кралицата на ромската музика, куќата на Есма Реџепова денеска е постојана...

Естрада 05.06.20 | 11:50

Тупурковски: Есма сакаше да ни ја препише куќата

Васил Тупурковски Циле, со нова тура интересни приказни ќе биде гостин во новата 1на1, во недела од 18.30 на Канал 5. Минатата недела, Жаре и Тупурковски муабетеа за неговата...

Музика 11.12.18 | 08:39

Две години ѝ правеа споменик и го погрешија

Гревота е да кажеме дека не сме навикнати на официјални места да прочитаме сè и сешто, од владините кабинети и канцеларии излегле секакви небулоси, високо неписмени...

Естрада 09.12.18 | 14:31

Есма Реџепова конечно доби достоинствен дом!

По речиси две години од смртта на кралицата на росмаката музика, Есма Реџепова, нејзиното вечно живеалиште, конечно доби надгробен споменик и достоинствено одбележување...