Ознака: Есад Рахиќ
Македонија 15.12.20 | 20:10

Есад Рахиќ разрешен од в.д директор на КПУ Идризово, именуван е за управител на Нафтовод

Владата денеска ја одржа својата 30 седница, на која што покрај дополнителни рестриктивни мерки поради пандемијата, донесе и неколку кадрови решенија. Владата, на предлог...

Црна хроника 14.02.20 | 12:51

Рахиќ: Седум месеци го чуваме Боки како бебе

Директорот на истражниот затвор во Шуто Оризари, Есад Рахиќ вели дека немало никаков напад врз Бојан Јовановски од страна на вработените во затворот. Боки бил нападнат...

Црна хроника 28.01.20 | 13:15

Обвинетиот за убиството на Иљашев не се појави, од Шутка велат случајот ќе се истражи

Марјанчо Велев од струмичкото село Добрејци, кој се суди за убиството на струмичанецот Ристо Иљашев, чие тело беше пронајдено во водите на браната „Турија“. Според...

Македонија 21.12.19 | 09:00

Ни нотар, ни бутур: Како составите на Јанева завршија кај Јовески и како уште еднаш се урна македонското правосудство

Писмата кои што Катица Јанева ги испрати од истражниот затвор во Шуто Оризари, а чија содржина се однесуваше на работата и предметите на СЈО, биле напишани рачно, а потоа...

Македонија 20.12.19 | 23:01

Рахиќ: Затворениците во „Шутка“ ќе работат и ќе земаат плата

В.д. директорот на казнено поправната установа „Скопје“ во Шуто Оризари Есад Рахиќ во денешното интервју за Канал 5 изјави дека во иднина во планирано е повторно да...

Македонија 25.09.19 | 13:14

Рахиќ повторно избегна да каже каде е сместена Катица Јанева

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева не е сместена во хашкото одделение. Таму е сместен Бојан Јовановски затоа што прв дојде откако му беше изречен...

Македонија 21.09.19 | 23:29

Димовски: Директорот на Шутка да биде уапсен, а Дескоска да поднесе оставка од морални причини

Директорот на Истражниот затвор „Скопје“ Есад Рахиќ да биде уапсен, а министерката Рената Дескоска да поднесе оставка од морални причини, побара новинарот Саше Димовски. Во...

Македонија 17.09.19 | 10:04

Дали ќе се исполни предвидувањето на пророкот Зоран: Катица излегува од Шутка?

Деновиве истекува и 30-дневниот притвор на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Нејзината адвокатка Ирена Фрчкоска во интервју дадено вчера вели дека во текот...

Македонија 04.09.19 | 13:05

Милошоски побара оставка од Рахиќ: Зошто постои мерката притвор, за Катица да издава наредби во СЈО?

Катица Јанева oд истражниот затвор во Шутка испратила писмо – Наредба до Специјалното обвинителство во рок од три дена сите случаи да му ги предаде на Јавното обвинителство....

Црна хроника 25.08.19 | 10:44

Рахиќ: Во Шутка може да се набави телефон за 200 евра

Директорот на Истражниот затвор Скопје во Шутка, Есад Рахиќ, во интервју на Радио Слободна Европа вели дека во затворот има една одредена мала група корумпирани луѓе...

Македонија 24.08.19 | 17:54

Рахиќ: Знаете ли колку е тешко да ѝ се најде цимерка на Јанева меѓу убијци и рекетари

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и уништување на...

Македонија 18.08.19 | 23:39

Рахиќ демантира: Боки 13 не примил инјекции ниту барал преместување на психијатрија

Есад Рахиќ директорот на затворот во Шутка, каде се наоѓа Бојан Јовановски, еден од притворените за случајот „Рекет“ ги демантира информациите објавени во српски Курир...

Црна хроника 17.07.19 | 14:45

Рахиќ: Хашкото одделение не е тоа што било, потребна е реконструкција на затворот

Условите во т.н. хашко одделение се далеку од називот кој им е даден, а кој алудира на некаква поголема комоција за притворениците, но сепак се подобри од останатите делови...

Македонија 16.07.19 | 14:35

Командирите одлучиле Боки 13 да има привилегии во хашкото одделение, место „му ослободиле“ обвинети од 27 април

Бојан Јовановски, познат како Боки 13, е сместен во хашкото одделение во истражниот затвор Шутка бидејќи командирите кои проценуваат во кој оддел ќе бидат сместени притворениците...

Македонија 09.07.19 | 21:51

Јанакиески е стабилно, вратен е во „Шутка“

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, кој вечерва бил пернесен во ГОБ „8 Септември“, вратен е во затворот „Шутка“, потврди за Република директорот...

Црна хроника 14.06.19 | 21:11

Вработена во МВР со бомба му се заканувала на директорот на затворот „Шутка“

Жена вработена во МВР пред пријавницата на „Шутка“ почнала да се заканува, директорот Есад Рахиќ не знае која е причината за денешниот инцидент и заканата со бомба...

Македонија 11.06.19 | 19:00

Есад Рахиќ назначен за директор на затворот Шутка

За нов директор на истражниот затвор во Шутка е назначен Есад Рахиќ, одлучи владата на денешната седница. Рахиќ по професија е дипломиран правник, а политичката кариера...