Ознака: Ерменија
Свет 28.03.21 | 20:03

Сорос изгуби уште една битка – Пашинијан дојде со револуција, си заминува со протести

Ерменскиот Премиер Никол Пашинијан објави дека ќе поднесе оставка во април, но ќе остане на функцијата до предвремените избори во јуни, во нов обид за надминување на...

Свет 16.12.20 | 12:35

Ерменија загубила контакт со свои единици во Нагорно Карабах: Најави одгововр ако тие се заробени

Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека загубиле секаков контакт со единиците на армијата за одбрана на Нагорно-Карабах стационирани недалеку од Кин Такер...

Свет 05.12.20 | 21:04

Куче го чека својот сопственик пред болницата каде му ги лечат раните од војната во Нагорно Карабах

Верното куче 20 дена го чека својот газда пред вратите на една болница во главниот град на Ерменија. Ерменски доброволец повреден во борбите во Нагорно Карабах, Ромик...

Свет 26.11.20 | 13:18

Пашињан: Јас сум одговорен за ситуацијата во Нагорно Карабах, но и за иднината на Ерменија

Премиерот на Ерменија, Никол Пашињан, изјави дека се чувствува одговорен за ситуацијата во Нагорно Карабах. Живееме во многу тешки времиња, но мора да ги преживееме...

Свет 17.11.20 | 08:38

Претседателот на Ерменија бара предвремени избори: Земјата е поразена и на воено и на дипломатско поле

Претседателот на Ерменија, Армен Саркисјан, ги повика Владата и националното собрание да се подготват за одржување предвремени парламентарни избори. Според него, Ерменија...

Свет 10.11.20 | 10:03

Крај на борбите во Нагорно Карабах: Мировниот договор предвидува распоредување руски мировни сили

Ерменија, Азербејџан и Русија објавија дека потпишале договор со кој се прекинуваат воените дејствија во Нагорно-Карабах. Со овој договор треба да се стави крај на...

Свет 10.11.20 | 09:25

Премиерот на Ерменија потпиша договор со Азербејџан: Ова не e пораз сè додека не признаеме дека сме поразени

Премиерот на Ерменија, Никол Пашинјан, објави дека потпишал договор со лидерите на Русија и Азербејџан за прекин на воените дејствија во регионот Нагорно Карабах. Заедно...

Свет 27.10.20 | 14:32

Залудно договорено примирје: Ерменија и Азербејџан повторно активни на фронтот во Нагорно Карабах

Ерменскиот обединет Инфоцентар објави дека Азербајџан ги гранатирал јужните гранични премини на Ерменија со Иран. Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека...

Свет 27.10.20 | 08:55

Сопругата на ерменскиот премиер ќе оди во Нагорно Карабах: Формирала одред од 13 жени

Ана Хакобјан, сопругата на премиерот на Ерменија, Никол Пашињан, најави дека ќе посетува воена обука, заедно со уште 12 жени, по што ќе замине да се бори во Нагорно-Карабах. Одред...

Свет 26.10.20 | 09:26

Ерменија и Азербејџан меѓусебно се обвинуваат за кршење на примирјето

Само што започна, Ерменија и Азербејџан меѓусебно се обвинуваат за кршење на хуманитарниот прекин на огнот во регионот Нагорно Карабах, кој стапи на сила во понеделникот...

Свет 22.10.20 | 14:23

Не се почитува ни второто примирје: Борби долж фронтот во Нагорно Карабах

Продолжуваат борбите долж линијата на фронтот во Нагорно Карабах. Иако Ерменија и Азербејџан во саботата постигнаа втор договор за прекин на огнот, што стапи на сила...

Свет 13.10.20 | 10:05

Нагорно Карабах се ближи кон хуманитарна катастрофа

Премиерот на Ерменија, Никол Пашинјан, предупреди дека ситуацијата во Нагорно Карабах станува се полоша и се ближи до хуманитарна катастрофа. На средба со амбасадорите...

Свет 10.10.20 | 10:23

Договорен прекин на огнот во Нагорно Карабах

По трилатералните разговори во Москва на министрите за надворешни работи на Русија, Ерменија и Азербејџан, шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, соопшти дека...

Свет 09.10.20 | 12:52

Путин ќе ги помирува: Ерменија и Азербејџан на разговори во Москва за Нагорно Карабах

Министерствата за надворешни работи на Ерменија и Азербејџан потврдија дека шефовите на нивните дипломатии ќе отпатуваат во Москва на разговори за смирување на конфликтот...

Свет 07.10.20 | 19:14

Половина од жителите на Нагорно Карабах се раселени поради воените судири

Половина од населението во Нагорно-Карабах е раселено од поетокот на судирите во спорниот регион за кој завојувани се Ерменија и Азербејџан, соопштија властите во главниот...

Свет 07.10.20 | 12:04

Азербејџан обвинува дека Ерменија гранатира села околу Нагорно Карабах

Министерството за одбрана на Азербејџан соопшти дека ерменската армија гранатирала шест нивни села околу Нагорно Карабах. Тие нè гранатираат, но ние соодветно одговараме...

Свет 05.10.20 | 17:45

Иран и Русија работат на прекин на огнот во Нагорно-Карабах

Иран соопшти дека работи на постигнување примирје во кавкаскиот регион Нагорно-Карабах и дека е во постојан контакт со двете завојувани страни Ерменија и Азебејџан,...

Калеидоскоп 05.10.20 | 17:13

Турска интернет страница објави фотографија од Аркан кој дошол во Ерменија да војува

Турската страница „derindusunce.org“ на својот Твитер профил објави лажна фотографија Аркан, за кого напишаа дека е жив и дека дошол во Ерменија да се бори во Нагорно Карабах...

Свет 05.10.20 | 09:57

Баку тврди дека се убиени 24 цивили во напад од ерменска страна, Ереван демантира

Канцеларијата на генералниот обвинител на Азербејџан откри во понеделникот дека „гранатирањето од ерменска страна“ за време на судирите во спорниот регион Нагорно...

Свет 02.10.20 | 19:18

Ерменците соборија пет авиони на Азербејџан, дали ова станува „втора Сирија“?

Војската на Нагорно Карабах собори пет авиони на Азербејџан, тврдат ерменските власти. Министерството за одбрана денеска соопшти дека армијата на Нагорно Карабах соборила...