Ознака: Ерменија
Свет 13.09.22 | 08:53

Ерменија: Азербејџан нè нападна!

Во спорниот регион Нагорно-Карабах синоќа повторно избија борби меѓу војските на Азербејџан и Ерменија, откако азербејџанската армија ги нападнаа ерменските позиции. Азербејџанските...

Свет 05.07.22 | 12:28

Чавушоглу: Првата рунда од преговорите за нормализација на турско-ерменските односи може да се одржи во Ереван

Турција и понуди на Ерменија првата рунда преговори за нормализација на турско-ерменските односи да се одржи во Ереван, јавува турската агенција Анадолу. Ние и понудивме...

Свет 04.06.22 | 09:48

Најмалку 50 хоспитализирани при насилни протести во Ереван за статусот на Нагорно Карабах

Најмалку 50 лица се хоспитализирани по судирите меѓу полицијата и демонстрантите во близина на резиденцијата на ерменскиот премиер Никола Пашинјан во Ереван. Во соопштението...

Свет 19.04.22 | 20:57

Путин се сретна со премиерот на Ерменија

Рускиот претседател Владимир Путин денеска се сретна со ерменскиот премиер Николај Пашинјан во владината резиденција надвор од Москва. Кремљ претходно објави дека...

Свет 03.02.22 | 11:37

Ерменија во март избира нов претседател

Ерменскиот парламент во март ќе го избере следниот претседател. Се надевам дека до изборите во март целосно ќе ги исполнувате должностите на министер за високо-технолошка...

Македонија 01.02.22 | 18:54

Ослободен дипломатот кој беше баран со ерменска потерница

Пред три дена од затворот во Врање е ослободен Миле Миленкоски кој на крајот на август беше уапсен во Србија по ерменска потерница. Миленкоски беше дипломат кој се враќаше...

Македонија 20.09.21 | 11:22

Дипломатите од МНР покрај братот на претседателот, од Ерменија извлекле и македонски инжинер осомничен за проневера

Уапсениот дипломат Миле Миленковски во затворот во Врање чека дали ќе биде екстрадиран во Ерменија поради тоа што со уште двајца колеги со приватен авион успеал да...

Македонија 15.09.21 | 15:38

„Ерменскиот“ дипломат од МНР претходно работел на крипто заштита во САД

Случајот со приведениот дипломат Миле Миленковски е можност системот да го вратиме таму каде што му е местото и да го вратиме и зачуваме достоинството на ова важно Министерство...

Македонија 09.09.21 | 14:50

Аферата добива продолжение: Eрменскиот „Вице Заев“, кого го извлекоа нашите дипломати, крадел пари од УСАИД!

Република Македонија наредната година треба да биде една од тројката земји претседавачи, а во 2023 и да претседава со ОБСЕ. Претседавањето со Организацијата идната година...

Македонија 09.09.21 | 09:16

Османи ги суспендира и им ги одзеде пасошите на дипломатите кои беа на „тајна мисија“ во Ерменија

Суспендирани се дипломатските пасоши двајца дипломати кои учествуваа во „тајната мисија“ во Ерменија., Шефот на дипломатијата објасни дека едниот е пензиониран, а...

Македонија 07.09.21 | 12:08

Заев за дипломатскиот скандал: Се што знам јас е од медиумите, немаме добиено предмет, но секој треба да си одговара доколку го прекршил законот

Се што знам јас е од медиумите, затоа што ние немаме добиено предмет и не е мое да коментирам детали, но она што ќе кажам е дека секој треба да си одговара доколку го прекршил...

Македонија 06.09.21 | 12:10

Оли не знаел: Спасовски го најде виновникот за скандалот со дипломатите – Наќе Чулев

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во врска со апсењето по меѓународна потерница на македонскиот дипломат Миле Миленкоски во Србија, вмешан во евакуација...

Македонија 06.09.21 | 11:29

Милошоски: На дипломатите Миле Миленкоски и Владимир Сарафов пред да одат за Ереван им обезбедиле македонски пасош со украден идентитет

Поранешниот министер за надворешни работи Антонио Милошевски открива нови детали со случајот со вмешаноста на македонските дипломати во евакуацијата на ерменскиот...

Фудбал 02.09.21 | 22:48

Ерменија остана непоразена, Македонија не ги искористи шансите!

Македонската фудбалска репрезентација одигра без голови против Ерменија во 4 коло од групата Ј во квалификациите за СП во Катар. Новиот селектор Благоја Милевски со...

Свет 11.08.21 | 15:59

Нoви искри околу Нагорно Карабах: Азербејџан обвини дека Ерменија распоредила војска во тампон-зоната

Азербејџанското mинистерство за одбрана ја обвини Ерменија дека распоредила контингент од своите вооружени сили во зоната на одговорност на руските мировници во регионот...

Свет 27.05.21 | 22:19

Нови тензии меѓу Ерменија и Азербејџан

Ерменија го обвини соседот Азербејџан за синоќешното заробување на шестмина свои војници, а официјален Баку соопшти дека тие нелегално ја преминале границата, со што...

Свет 19.05.21 | 08:44

Нова војна на повидок: Eрменија му се заканува на Азербејџан

Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека не ја исклучува можноста за употреба на сила ако азербејџанските сили не ја напуштат ерменската територија во разумен...

Свет 25.04.21 | 10:30

Пашинијан поднесе оставка, отворен патот за предвремени избори во Ерменија

Ерменскиот премиер, Никол Пашинијан, во телевизиско обраќање денеска изјави дека поднесува оставка за да може во земјата да се одржат предвремени парламентарни избори. Денеска...

Свет 28.03.21 | 20:03

Сорос изгуби уште една битка – Пашинијан дојде со револуција, си заминува со протести

Ерменскиот Премиер Никол Пашинијан објави дека ќе поднесе оставка во април, но ќе остане на функцијата до предвремените избори во јуни, во нов обид за надминување на...

Свет 16.12.20 | 12:35

Ерменија загубила контакт со свои единици во Нагорно Карабах: Најави одгововр ако тие се заробени

Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека загубиле секаков контакт со единиците на армијата за одбрана на Нагорно-Карабах стационирани недалеку од Кин Такер...