Ознака: ЕПП
Свет 22.11.19 | 14:01

Орбан: Фидес можеби ќе излезе од ЕПП

Владејачката партија Фидес во Унгарија би можела да излезе од блокот на десниот центар на Европска Унија откако прими мешани сигнали за намерите на Европска народна...

Македонија 21.11.19 | 13:53

Нервозни се владата и премиерот во заминување, па потрчаа пи-ар перата да ја искриват вистината за разговорот со Борисов

Забележлива е нервозата кај премиерот во заминување господинот Заев, па потрчаа оние скапо платени пи-ар пера да ја искриват вистината и практично лажни вести да рефлектираат...

Свет 21.11.19 | 08:21

Доналд Туск е наследникот на Жозеф Дол

Претседателот во заминување на Европскиот совет Доналд Туск е новиот претседател на Европската народна партија (ЕПП). Така одлучија синоќа во Загреб претставниците...

Свет 20.11.19 | 22:47

Нацрт-резолуцијата на ЕПП бара итно почнување на преговори со Скопје и Тирана

Нацрт-итната резолуција поднесена од хрватската владејачка партија ХДЗ на овогодинешниот Конгрес на Европската народна партија (ЕПП) во Загреб го повикува Советот...

Свет 20.11.19 | 21:14

Туск ќе се бори за гласачите против популистите

Претседателот на Европскиот совет на заминување, Доналд Туск, изјави во средата во Загреб дека му е доста да биде првиот европски бирократ и дека тргнува во борба за...

Македонија 20.11.19 | 20:34

Мицкоски се сретна со Бојко Борисов

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска и утре е во Загреб каде присуствува на самитот на Европската Народна Партија. Мицкоскии оствари средба со бугарскиот...

Македонија 20.11.19 | 20:26

Мицкоски: ЕПП ќе биде носителот на Македонија на патот кон членството во Европската унија

Македонија припаѓа во Европската унија! Нашата сегашна социјалдемократска влада не заслужува позитивен стимул од европските метрополи и Брисел, но нашите граѓани...

Македонија 20.11.19 | 20:19

Меркел: Не би било добро да нема ЕУ перспектива за Македонија и Албанија

Германската канцеларка, Ангела Меркел, во Загреб порача дека Германија е спремна за разговори за тоа што би можело да се смени во методологијата на преговорите во процесот...

Македонија 20.11.19 | 19:18

Мицкоски од Самитот на ЕПП: Македонија припаѓа во ЕУ!

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се обрати на Самитот на ЕПП, каде што истакна дека улогата на ВМРО-ДПМНЕ како опозициска партија е да донесат значителна и опиплива...

Македонија 20.11.19 | 18:16

Николоски од Загреб: Туск смета дека ВМРО-ДПМНЕ е партија која што треба да ја води Македонија напред!

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ предводена од претседателот Христијан Мицкоски е на конгресот на Народната Европска Партија во Загреб каде ќе се избира нов претседател на...

Македонија 20.11.19 | 17:43

Следете во живо: Александар Николоски дирекно од ЕПП во Загреб

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во вестите на ТВ Алфа ќе зборува од Загреб, каде во рамки на самитот на Европската Народна Партија заедно со лидерот...

Македонија 20.11.19 | 17:14

Мицкоски од Загреб: Македонија заслужува да ја водат посветени политичари!

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска и утре е во посета на Загреб каде во рамки на самитот на Европската Народна Партија во Загреб ќе оствари повеќе билатерални средби. Денеска...

Македонија 20.11.19 | 16:21

Александар Николоски во 17:30 часот во вестите на Алфа, дирекно од конгресот на Европската народна партија

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во 17:30 часот во вестите на ТВ Алфа ќе зборува дирекно од конгресот на Европската народна партија во Загреб.

Македонија 20.11.19 | 13:01

Идната Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе ги искористи сите потенцијали и пријателства да се одблокира европскиот пат

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателот на партијата Александар Николоски, членот на ИК и секретар за меѓународна соработка Влатко...

Македонија 20.11.19 | 10:38

Мицкоски ќе се обрати на конгресот на ЕПП: На агендата билатерални средби и состанок со Претседателот на Европскиот совет, Туск

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, проф. д-р Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, членот на ИК и секретар за меѓународна соработка...

Македонија 09.09.19 | 19:32

Николоски: Во Брисел интензивно разговараме за предвремени парламентарни избори

Во рамки на посетата на Брисел и на Парламентарното Собрание на Европската Народна Партија, заедно со Влатко Ѓорчев остваривме бројни средби, пред се со раководството...

Македонија 03.07.19 | 07:32

Ѓорчев: Големи честитки до Фон дер Лејен, германската ЦДУ и Европската народна партија

Големи честитки за Урсула фон дер Лејен, германската ЦДУ и Европската народна партија испрати вечерва пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ; Влатко Ѓорчев. Мајка на 7 (седум) деца:...

Свет 01.07.19 | 09:07

ЕПП, Вишеградската група и Рим против социјалистот Тимерманс за претседател на ЕК

Лидерите на земјите-членки на Европската унија усвоија стретешка агенда за наредните пет години, се изјаснија за продолжување на економските санкции кон Русија, истакнаа...

Свет 26.05.19 | 23:04

ЕПП повторно најбројна во Европскиот парламент

Според новите проекции на идниот состав на ЕП, Европската народна партија останува најсилна политичка сила со 170 столчиња. На второ место се социјалистите кои ќе имаат...

Свет 10.03.19 | 09:19

Вебер предложи разговори со Орбан

Лидерот на Европската народна партија (ЕПП) Манфред Вебер ќе иницира разговори со унгарскиот премиер Виктор Орбан за прашања поврзани со членството на партијата на...