Ознака: ЕПП
Македонија 31.05.22 | 19:30

Мицкоски: Има обиди од една земја членка на Европската Унија да ни го ускрати правото на македонски јазик и да се меша во македонскиот идентитет

Ова се тешки времиња за нашиот континент, како и за нашиот глобален систем на демократски вредности. Сепак, тешките времиња обично го покажуваат најдоброто кај луѓето,...

Македонија 31.05.22 | 19:16

Мицкоски од Конгресот на ЕПП: Апелирам до европските лидери да помогнат кон европската перспектива на Западниот Балкан, Македонија, што поскоро да ги почне преговорите

Христијан Мицкоски, лидерот на најголемата опозициска партија во Македонија кој ја предводи ВМРО ДПМНЕ на Конгресот на ЕПП апелираше до европските лидери да помогнат...

Македонија 31.05.22 | 17:36

Обраќање на Христијан Мицкоски на конгресот на ЕПП во Ротердам

Проследете го обраќањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на конгресот на ЕПП – Европската Народна Партија во Ротердам, на 31 мај 2022 година.

Македонија 31.05.22 | 15:19

Николоски: На Конгресот на ЕПП ќе истакнеме дека македонските граѓани заслужуваат почеток на преговори со ЕУ, но и потребата од предвремени парламентарни избори во Македонија

ВМРО-ДПМНЕ е кредибилен партнер на најголемото политичко семејство во Европа, најголемата партија во Европа, Европската народна партија. Членството на ВМРО-ДПМНЕ во...

Македонија 30.05.22 | 12:43

Мицкоски и делегација на ВМРО-ДПМНЕ на конгресот на Европската народна партија во Ротердам

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ предводена од претседателот Христијан Мицкоски ќе присуствува на тридневна посета во Ротердам, Холандија по повод учество на 27 Конгрес на...

Македонија 25.02.22 | 13:18

ВМРО-ДПМНЕ ги поддржува ставовите на партиите од ЕПП во врска со инвазијата на Русија врз Украина

ВМРО-ДПМНЕ, во согласност со своите идеолошки, програмски и стратешки уверувања и делувања, во целост ги поддржува ставовите на партиите од Европската Народна Партија...

Вести 24.01.22 | 10:57

Николоски избран за потпретседател на Европската народна партија во ПС на Совет на Европа

Во периодот од 24 до 28 јануари се одржува зимската сесија на Парламентарното собрание на Совет на Европа во хибриден формат заради состојбата со корона пандемијата....

Македонија 11.12.21 | 12:05

Поддршка од ЕПП за Конгресот на ВМРО-ДПМНЕ

Европската народна партија и изрази поддршка на сестринската партија ВМРО-ДПМНЕ, пред утрешниот Конгрес кој што ќе се одржи во Скопје. На ВМРО-ДПМНЕ на утрешниот Конгрес...

Свет 13.10.21 | 14:34

Манфред Вебер повторно избран за претседател на ЕПП

Германскиот демохристијанин, Манфред Вебер, по третпат е избран за шеф на Европската народна партија, најголемата група во Европскиот парламент. Горд сум и благодарен...

Македонија 05.10.21 | 09:39

Мицкоски и Муцунски ќе присуствуваат на Самитот на ЕПП во Љубљана

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски ќе присуствуваат на Самитот на Европската народна партија посветен...

Македонија 03.10.21 | 16:35

Мицкоски на средби со европските лидери

Би сакал да информирам пред овој самит ќе се случи и самит на Европската народна партија. Европската народна партија е најголема партија во Европа и овој самит секогаш...

Македонија 28.06.21 | 16:18

Заев ја донесе државата во ќорсокак, потребни ни се европските интеграции за обезбедување на иднината

Генерално овие неколку дена ќе бидеме во Брисел, заедно со потпретседателот Александар Николоски и со меѓународниот секретар Тимчо Муцунски. Ја користиме оваа прилика...

Македонија 27.06.21 | 15:58

Mицкоски во Брисел: Средби со европски лидери и учество во ЕПП

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од утре па во наредните два дена, заедно со потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ Александар Николоски и секретарот за меѓународна...

Македонија 17.06.21 | 12:40

Генералниот секретар на ЕПП со честитка за роденденот на ВМРО-ДПМНЕ

Генералниот секретар на ЕПП, Aнтонио Лопез Истуриз денеска испрати честитка со која на ВМРО-ДПМНЕ и го честита 31 роденден. На 17 јуни, пред точно 31 година, Вашата партија...

Свет 18.03.21 | 20:12

Унгарската партија Фидес целосно ги прекина врските со ЕПП

Унгарскиот премиер Виктор Орбан и неговата владеачка партија Фидес денеска целосно ги прекинаа врските со Европската народна партија (ЕПП), чекор што се доживува како...

Свет 03.03.21 | 12:51

Орбан го известил Манфред Вебер: Фидес ја напуштa ЕПП

Унгарската владеачка десничарска партија Фидес денеска ја напушти Европската народна конзервативна група (ЕПП) во Европскиот парламент, соопшти премиерот Виктор...

Македонија 28.09.20 | 17:02

Николоски и Ѓорчев учествуваа на Политичкото Собрание на Европската народна партија(ЕПП)

Европската народна партија (ЕПП) денес одржува Политичко Собрание, со кое претседава Претседателот Доналд Туск. Заради состојбата со корона кризата Политичкото Собрание...

Македонија 23.07.20 | 11:43

Генералниот секретар на ЕПП со поддршка за новиот статут на ВМРО-ДПМНЕ

Генералниот секретар на ЕПП Антонио Лопез Истуриз преку својот Твитер денеска му даде поддршка на ВМРО-ДПМНЕ и неговиот нов статут. Имено тој направи ретвит на твитот...

Свет 07.05.20 | 11:58

Орбан бара извинување од лидерите на ЕПП кои ширеа дезинформации за Унгарија

Унгарскиот премиер Виктор Орбан побара од лидерите на партиите – членки на ЕПП (Европската народна партија) да ѝ се извинат на Унгарија за кампањата со навреди и критики...

Македонија 06.05.20 | 17:27

Мицкоски до ЕПП: Aпелирам да помогнете да не се кочи и да се забрза процесот на интеграција на Македонија во ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска учествуваше на Самитот на лидери на ЕПП во чиј фокус е Западниот Балкан од кој дел е и Македонија. Мицкоски во...