Ознака: ЕП во ракомет 2020
Ракомет 12.01.20 | 16:50

Македонија подобра од Чешка по првите 30 минути

Македонската машка ракометна репрезентација има предност од два гола над Чешка (11-9)  по првите 30 минути во мечот од 2. коло од групата „Б“ на Европското првенство (ЕП)...

Ракомет 12.01.20 | 15:14

Улиците на Виена во македонски бои

Улиците на Виена денеска се обоени во македонски бои. Не стивнува македонската ракометна еуфорија, а така беше и пред дуелот на Кирил Лазаров и другарите со селекцијата...

Ракомет 12.01.20 | 11:11

Дојдов во Виена само за да ја поддржам Македонија, Едуарда Аморим во интервју за ЕХФ

Бразилската ракометарка Едуарда Аморим е дел од ѕвездите кои ќе го гледаат Европското првенство. Таа дојде во Виена специјално да навива за Македонија. „Дојдов во Виена...

Ракомет 12.01.20 | 10:08

Вечерва ракометарите играат против Чешка: Се зголемува бројот на навивачи во „Штадхале“

На првиот меч на македонската ракомента репрезентација против Украина, Македонија имаше подршка од неколку илјади навивачи, а по таа победа, најавено е дека денеска...

Ракомет 11.01.20 | 21:00

Имало чекор повеќе: Украинците го оспоруваат голот на Лазаров

На сајтот на Украинската ракометна федерација е објавен текст поткрепен со видеоснимка, во кој Украинците сметаат дека Кире Лазаров направил чекор повеќе при победничкиот...

Ракомет 11.01.20 | 12:11

Сам против Украина: Митревски доби признание и од ЕХФ

Голманот на македонската ракометна репрезентација, Никола Митревски доби уште едно признание за својата извонредна партија при победата синоќа над Украина со 26-25. За...

Ракомет 11.01.20 | 11:27

Младо „северџанче“ од СДСМ гордо објави: Не навивам за Македонија поради Стоилов и Лазаров

Воислав Попоски кој на социјалните медиуми се претставува како вработен во СДММ (Социјал-демократска младина на Македонија, подмладокот на СДСМ) синоќа на социјалните...

Ракомет 11.01.20 | 08:56

Голот на Кире Лазаров-гол на денот на ранг-листата на ЕХФ

Драматичната ситуација пред самиот финиш на натпреварот Македонија-Украина, ја разреши капитенот Кире Лазаров, со гол кој на Македонија и донесе победа а него уште...

Ракомет 11.01.20 | 08:44

Македонската химна ечеше во „Виенер Штадхале“

Неколку илјади навивачи на Македонија ја бодреа нашата селекција во Виена на ЕУРО 2020 против Украина. Салата во Виена ечеше од гласовите на  македонските навивачи и...

Ракомет 10.01.20 | 14:55

Фан-зоната е спремна за македонските навивачи во Виена

Околу 2. 000 македонски навивачи утрнинава индивидуално пристигнаа во Виена, Австраија, каде што македонската машка ракометна репрезентација вечерва го почнува настапот...

Ракомет 10.01.20 | 13:28

РФМ ќе ги награди ракометарите со 30 илјади евра за влез во втората фаза на ЕП

Македонските репрезентативци ќе поделат меѓу себе 30.000 евра доколку се пласираат во втората рунда од европскиот шампионат во Виена. Притоа, претседателот Мукаетов ги...

Ракомет 10.01.20 | 10:19

Македонските ракометари вечерва на јуриш, ЕП го отвораат со дуелот со Украина

Со мечот со Украина вечерва во 20,30 часот (пренос на „ТВ Телма“), македонската машка ракометна репрезентација го почнува својот настап на Европското првнество (ЕП). Ова...

Ракомет 10.01.20 | 09:17

Ракометарите ја избришаа Северна од Македонија!

Македонските ракометари ја избришаа додавката Северна која стоеше пред Македонија на автоусот со кој се возат на Европското првенство (ЕП) во Австрија кое почна вчера. Претходно...

Ракомет 09.01.20 | 08:11

Денеска почнува ЕП во ракомет: Брестовац го објави составот на нашата репрезентација

Денеска почнува Европското првенство во ракомет, а Македонија утре ги почнува натпреварите во групната фаза.Селекторот Данило Брестовац вчера го соопшти конечниот...

Ракомет 07.01.20 | 15:27

Ракометарите на божикна литургија во црквата „Св. Климент Охридски“ во Љубљана

Македонската ракометна репрезентација ја посети црквата „Св. Климент Охридски“ во Љубљана, каде што ракометарите беа пречекани од голем број Македонци, а потоа ракометарите...

Ракомет 03.01.20 | 21:04

Македонија надиграна и поразена од ракометарите на Словенија

Македонската ракометна репрезентација е поразена и надиграна од Словенија со 33-28 на вечерашниот пријателски меч што се одигра во Словењ Градец. Нашиот национален тим...

Ракомет 02.01.20 | 11:19

Ракометарите од денеска се во Словенија на подготовки, пред настапот на ЕП

Селекторот Данило Брестовац поведе 20 ракометари за Словенија на последниот тест пред Европското првенство (ЕП) кое почнува на 9 јануари. На терен ќе се најдат 20 ракометари,...

Ракомет 06.12.19 | 09:36

Штрлек заврши како Борко Ристовски – си кажа што му лежи на душа, Червар го исфрли од репрезентација

Селекторот на хрватската ракометна репрезентација Лино Червар, не смета на искусниот Мануел Штрлек на престојното Европско првенство. Тој во изјава за „Спортске новости“...

Ракомет 28.06.19 | 22:38

Вори: Во Македонија ракометот е спорт број еден, два и три!

Спортскиот директор на сите машки репрезентации на Хрватска, Игор Вори после ждрепката за Европското првенство имаше интересни коментари за групите за овој шампионат....

Ракомет 28.06.19 | 19:57

Ќе играме во Виена: Македонија доби противници по мерка за ЕП во 2020

Денеска во Виена беше извршена ждрепката за Европското првенство кое наредната година ќе се одржи во три земји Норвешка, Австрија и Шведска. Нашите ракометари минаа...