Ознака: ентони фаучи
Свет 23.06.21 | 08:48

Фаучи: Американските вакцини се ефикасни против индискиот сој

Делта варијантата на коронавирусот, што за првпат беше откриена во Индија, е најголемата закана за напорите на САД за искоренување на Ковид-19, изјави на прес-конференција...

Свет 04.06.21 | 09:44

Американските медиуми добиле на увид повеќе од 3.000 мејлови на Фаучи за почетокот на пандемијата

Водечкиот американски епидемиолог, Ентони Фаучи, според неговите електронски пораки до кои имале увид американските медиуми, уште на почетокот на пандемијата на Ковид-...

Свет 04.06.21 | 08:32

Фаучи уште на почетокот на пандемијата се сомневал дека вирусот излегол од лабораторија

Водечкиот американски епидемиолог, Ентони Фаучи, според неговите електронски пораки до кои имале увид американските медиуми, уште на почетокот на пандемијата на Ковид-...

Здравје 03.05.21 | 09:58

Зошто можеме да фатиме корона и покрај вакцината?

Забраните поврзани со пандемијата сѐ уште се актуелни, а за тоа има цврста научна основа. Доктор Ентони Фаучи, директор на Националниот институт за алергии и инфективни...

Свет 13.04.21 | 13:36

Фаучи: На САД нема да му бидат потребни вакцини од „АстраЗенека“, ЕУ мора да ги реши проблемите околу безбедноста

Водечкиот американски епидемиолог Ентони Фаучи најави дека на граѓаните на САД веројатно нема да им биде потребна вакцината „Астра-Зенека“ поради тоа што има доволно...

Свет 02.04.21 | 08:56

Фаучи: САД може и да не ја користат вакцината Астра Зенека

САД може и да не ја користат вакцината Астра Зенека против коронавирусот, дури и ако е одобрена од американскиот здравствен регулатор, изјави главниот американски специјалист...

Свет 14.03.21 | 16:50

Фаучи го повика Трамп да им препорача на своите приврзаници да се вакцинираат

Шефот на американскиот Национален институт за алергии и инфективни болести, Ентони Фаучи, изрази надеж дека поранешниот претседател Доналд Трамп ќе ги повика своите...

Свет 27.02.21 | 21:45

„Модерна“ ќе испитува вакцинa наменета против јужноафриканската мутација на корона вирусот

Водечкиот епидемиолошки стручњак во САД, Ентони Фаучи, најави дека кон средината на март, во САД ќе почнат испитувања на вакцина развиена од лабораторијата на компанијата...

Свет 26.02.21 | 21:38

Фаучи се пофали: По една година конечно ќе можам да ја гушнам ќерка ми

Водечкиот американски имунолог, Ентони Фаучи, соопшти дека Белата куќа имала „сериозни разговори“ со Центарот за превенција и контрола на болести (ЦДЦ) во врска со...

Свет 15.02.21 | 23:50

Овој доктор доби милион долари за вакцината против корона

Познатиот американски имунолог Ентони Фаучи е добитник на награда од израелската фондација „Ден Дејвид“ и е награден со милиони долари за неговите напори да добие...

Здравје 10.02.21 | 23:42

Десетици илјади трудници вакцинирани, немаше нус појави

Преку десет илјади трудници кои се вакцинирани против ковид досега немале негативни реакции на вакцината, рече денеска Ентони Фаучи, главниот американски имунолог...

Здравје 05.02.21 | 08:31

Фаучи: Напролет ќе почне вакцинацијата на тинејџерите, а за децата ќе почекаме

Директорот на Американскиот национален институт за алергии и инфективни болести, Ентони Фаучи, изрази надеж дека наскоро ќе бидат објавени податоци кои ќе поддржат...

Свет 31.01.21 | 08:55

Фаучи: Училиштата во САД можеби нема да се отворат во рок од сто дена

Американскиот имунолог Ентони Фаучи предупреди дека планот на Џо Бајден да ги отвори повеќето училишта во рок од сто дена откако ќе стане претседател на САД „можеби...

Здравје 27.01.21 | 20:10

Фаучи: Мутациите влијаат на вакцините, но можни се прилагодувања

Водечкиот американски епидемиолог Ентони Фаучи рекол дека има причина за загриженост во врска со влијанијата на некои мутации на короанвирусот на вакцината, но дека...

Свет 24.01.21 | 20:12

Фаучи: Планот за вакцинација на Бајден е тешко остварлив

Американскиот епидемиолог Ентони Фаучи денеска изјави дека е тешко да се постигне целта на претседателот Џо Бајден да спроведе 100 милиони вакцинации во првите 100 дена,...

Свет 04.01.21 | 11:09

Здравствените функционери во САД контра тврдењата на Трамп: Податоците за заразени и починати не се вештачки зголемени

Двајца од највисоките здравствени службеници во САД го оспоруваат тврдењето на претседателот Доналд Трамп дека федералните податоци за случаи со Ковид-19 и смртни случаи...

Свет 27.12.20 | 21:18

Фаучи: Јас да се прашувам – би го вакцинирал Трамп

Водечкиот американски епидемиолог Ентони Фаучи ја повтори својата препорака американскиот претседател Доналд Трамп да прими вакцина против коронавирусот. – Одлуката...

Здравје 24.12.20 | 22:47

Колективен имунитет ќе се постигне кога ќе се вакцинира 90% од населението

Постигнувањето на колективен имунитет против коронавирусот бара да бидат вакцинирани меѓу 70 и 90 отсто од граѓаните, оцени главниот американски епидемиолог, Ентони...

Свет 23.12.20 | 08:48

И Фаучи ја прими вакцината против Ковид-19

Водечкиот американски експерт за инфективни заболувања, д-р Ентони Фаучи, ја прими првата доза од најновата вакцина против Ковид-19.Фаучи ја прими вакцината заедно со...

Свет 09.12.20 | 09:23

Трамп си оди, Фаучи останува: Главниот американски инфектолог ќе биде главен советник на Бајден за пандемијата

Планот на новата администрација е масовна дистрибуција на вакцини за во првите сто дена од мандатот да има сто милиони вакцинирани Директорот на Националниот институт...