Ознака: енергија
Свет 16.06.22 | 14:28

Германија бара луѓето да ја намалат потрошувачката на енергија: Сега е важен секој киловат-час

Германскиот министер за економија ги повика граѓаните да ја намалат потрошувачката на енергија откако руската енергетска компанија „Гаспром“ почна значително да...

Психологија 22.05.22 | 16:42

Овие предмети и навики го попречуваат протокот на позитивна енергија

За да владее само позитивна енергија во вашиот дом и семејство, која ќе придонесе за привлекување здравје, љубов и пари, внимавајте на предметите кои се првиот магнет...

Свет 20.04.22 | 09:34

Данска го зголемува производството на гас и на енергија од обновливи извори

Данската Влада најави дека има за цел значително да го зголеми снабдувањето со обновлива енергија и привремено да го зголеми производството на природен гас во Северно...

Калеидоскоп 04.04.22 | 08:50

4 април носи остварување на желбите, не пропуштајте ја магијата на двете четворки

На 4 април нè очекува магичен ден. Освен што започна најубавиот пролетен месец, кога во воздухот има романтични и позитивни вибрации, на 4 април нè очекува дополнителен...

Свет 01.04.22 | 16:30

Американците стравуваат од високите цени и проблеми со снабдувањето со енергија

Речиси половина од Американците стравуваат дека енергијата може да стане премногу скапа или недостапна, а 44 отсто велат дека енергетската ситуација е многу сериозна,...

Свет 02.02.22 | 12:45

Бирнбаум: Рускиот гас е неопходен за Германија за да се нормализираат цените на енергијата

Германија мора да продолжи да се потпира на рускиот гас за да може да го исфрли од употреба јагленот и да ги ограничи цените на енергијата, предупреди извршниот директор...

Економија 11.01.22 | 12:44

Битиќи: Топлинска енергија ќе биде испорачана до крајот на грејната сезона

Топлинска енергија ќе биде испорачана до крајот на грејната сезона, уверува потпретседателот на СДСМ и кандидат за вицепремиер за економски прашања Фатмир Битиќи,...

Калеидоскоп 06.11.21 | 09:42

Ослободете се од овие работи пред роденденот

Роденденот е посебен настан во животот на секој човек. На овој ден, нашата врска со универзумот се зајакнува и пред нас се отвораат нови патишта. Но, исто така, позитивната...

Свет 15.10.21 | 08:59

САД ја повикаа Русија да обезбеди енергетска сигурност во Европа

Заменик државниот секретар Венди Шерман и потсекретарот за економски прашања, Хозе Фернандез, се сретнаа со рускиот вицепремиер Алексеј Оверчук, кој е во посета на...

Свет 12.10.21 | 20:39

ММФ: Цените на енергијата треба да паднат на почетокот на 2022 година

Цените на енергијата, кои се зголемија во последните денови, најверојатно ќе останат високи во наредните месеци, но ќе почнат да паѓаат на почетокот на следната година,...

Економија 08.10.20 | 12:19

Бислимовски: Потрошувачите имаат право на надомест за лошо снабдување со енергија

Енергетските компании се подготвени за зимскиот период кој следува, производството на електрична енергија е стабилно, испораката е сигурна, а компаниите се соодветно...

Балкан 23.01.20 | 11:53

Хрватска сака да го вклучи западниот Балкан во министерските состаноци за енергија

Томислав Ќориќ, министерот за животна средина и енергија на Хрватска, која претседава со ЕУ до јули, повика министрите од земјите од западниот Балкан да учествуваат...

Калеидоскоп 01.01.19 | 20:23

Цвеќе што спие навечер со вас, шири позитивна енергија и привлекува пари

Виолетовата украсна детелина потекнува од фамилијата Оксалис (Oxalis triangularis) а со своите убави и нежни листови и цветови освојува и краси се’ повеќе домови. Меѓутоа, не...

Кујнски тефтер 31.12.18 | 09:15

Храна која ќе ви ја врати енергијата по Нова година

Ако сте под стрес, се чувствувате уморни или омалаксани постојано или чувствувате дека ви фали енергија, тогаш можеби треба да смените нешто во исхраната. За енергија...