Ознака: енергетска криза
Економија 05.10.23 | 10:51

Бислимоски: Енергетската криза беше мотивирачка и се почна со интензивен циклус на инвестиции во обновливи извори на енергија

Енергетската криза го зголеми темпото на енергетска транзиција и инвестиции во обновливи извори со што се намали значајно цената на електрична енергија преку ден и...

Македонија 06.03.23 | 11:38

МТСП ги објави списоците: Парите за справување со енергетската криза ќе бидат исплатени на 13 март

Министерството за труд и социјална политика ги известува граѓаните, дека согласно Законот за финансиска подршка на ранливи категории граѓани за справување со енергетската...

Економија 05.03.23 | 15:29

Кадиевска Војновиќ за енергетската криза: Заборавија на испразнетите водни акумулации кои тешко се полнат

Анализа на Маја Кадиевска Војновиќ, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ за порталот „Пари” Помина 2022 година, година на висок скок на цените на нафтените деривати, електричната...

Економија 13.02.23 | 09:14

СДСМ: Успешни енергетски политики, произведуваме 40% повеќе струја

Успешните енергетски политики на Владата предводена од СДСМ даваат резултати, велат од владејачката партија. Во утринското соопштение до јавноста СДСМ потсетува дека...

Вести 23.01.23 | 16:15

Бектеши – Симсон: На почетокот на февруари 80 милиони евра од ЕУ за поткрепа на енергетската криза

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска во Брисел оствари билатерален состанок со еврокомесарката за енергетика на Европската Унија, Кадри Симсон. На средбата...

Економија 22.01.23 | 21:36

Талевски: За пониски цени треба да се произведува повеќе струја

Владата со розови наочари, цело време кажуваат дека се е во ред, дека сите блокови се на мрежа и не поминува цела недела да не испадне блок во РЕК Битола, РЕК Осломеј кога...

Економија 22.01.23 | 20:08

Детектор: Албанците веруваат дека владата ќе се справи со енергетската криза, Македонците песимисти

На речиси половина од македонските граѓани, односно 49,1 отсто, месечниот буџет со кој располагаат не им е доволен за да им ги покрие основните месечни потреби за живот,...

Економија 16.01.23 | 09:39

СДСМ: Водиме успешни енергетски политики, среде зима извезуваме струја

Успешните енергетски политики на Владата предводена од СДСМ даваат резултати. Во време на светска енергетска криза обезбедена е ценовната стабилност кај електричната...

Економија 08.12.22 | 17:55

Западниот Балкан и ЕУ заеднички ќе се справуваат со последиците од енергетската криза

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски денеска учествуваше на првата панел дискусија на Самитот Западен Балкан -Европска Унија...

Свет 19.11.22 | 22:45

Половина Украина без струја, најтешко во Киев, Одеса и Харков

Украинскиот претседател Володимир Зеленски за време на вечерното онлајн обраќање до граѓаните рече дека ситуацијата со електрична енергија е најтешка во Киев, Одеса,...

Свет 19.11.22 | 22:26

Апел во Украина: „Иселете се од земјата за да заштедиме струја“

Граѓаните да размислат да ја напуштат државата за да ја намалат побарувачката на струја во земјава. Ова го изјави шефот на најголемата украинска приватна енергетска...

Македонија 09.11.22 | 13:13

Прехранбената индустрија, водостопанствата и училиштата од денеска може да склучат договори со ЕСМ за поевтина струја

Премиерот Димитар Ковачевски на денешната прес-конференција истана дека веќе се утврдени процедурите и ЕСМ ја подготви потребната документација, врз основа на која...

Македонија 05.11.22 | 21:00

Општините беа оставени сами на себе да се справуваат со енергетската криза

На денешната трибина „Предизвиците на локалната самоуправа во услови на енергетска криза“ во организација на ВМРО-ДПМНЕ, Елена Маркова, претседателка на Комисија...

Економија 01.11.22 | 00:07

Предлагаме економски мерки насочени кон подршка на граѓаните

„Овде се работи за мерки кои се утре потребни на граѓаните, ние ги поднесовме во Собрание и сега е прашање на власта колку ќе има слух да ги прифати, да бидам искрен не...

Свет 27.10.22 | 14:07

Зголемени цените на огревно дрво поради енергетската криза во Европа

Европската енергетска криза, предизвикана со намалената испорака на природен гас од Русија за време на војната со Украина, принуди жители на некои европски земји да...

Економија 27.10.22 | 13:45

До крајот на неделата одлука за снабдувањето со струја на училиштата и јавните претпријатија

До крајот на неделата Владата ќе донесе одлука за поддршка на основните и средните училишта, како и на јавните комунални претпријатија во снабдувањето со струја. Како...

Свет 25.10.22 | 20:34

Членките на ЕУ за еден месец ја одложија одлуката за мерките за справување со енергетската криза

Земјите-членки на Европската Унија за еден месец ја одложија одлуката за надминување на големите разлики во однос мерките за заштита на граѓаните од енергетската криза. Министрите...

Економија 22.10.22 | 20:05

Битиќи: Размислуваме за воведување на фиксна цена на електрична енергија

Потпретседателот на СДСМ Фатмир Битиќи во интервју за „24 инфо“ истакна дека Владата предводена од СДСМ успешно менаџира во услови на економска и енергетска криза,...

Свет 21.10.22 | 09:09

Орбан: Успеавме, сите опции за купување гас се отворени за нас

И покрај оптимистичкиот тон на претседателите Мишел и фон дер Лајен, лидерите на ЕУ рано изутринава постигнаа консензус само за широка рамка за справување со ценовниот...

Свет 21.10.22 | 08:52

ЕУ се договори да се договорат за енергетската криза

И покрај оптимистичкиот тон на претседателите Мишел и фон дер Лајен, лидерите на ЕУ рано изутринава постигнаа консензус само за широка рамка за справување со ценовниот...