Ознака: енергетска криза
Балкан 28.06.22 | 09:06

Туширање и џепмери и за Црногорците: Можно е германско сценарио и кај нас, вели Абазовиќ

Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ, одговарајќи на прашања од пратениците, изјави дека сценариото за енергетска криза во текот на есента е можно и во Црна Гора. Тој...

Економија 02.06.22 | 12:18

Енергетската криза е резултат на удоволувањето на странските интереси и домашната енергетска мафија

Левица во неколку наврати укажуваше на тоа дека Владата предводена од СДСМ, заради задоволување на странските интереси, а во корист на поединци во енергетскиот сектор,...

Економија 11.05.22 | 11:42

Бислимовски: Енергетската криза ќе продолжи во следните неколку години

Енергетската криза трае и ќе продолжи во следните неколку години. За можноста ТЕ-ТО да не може да се вклучи како помош за пребродување на идната грејна сезона како што...

Свет 20.04.22 | 10:47

Летонија прогласи режим на енергетска криза

Владата на Летонија најави воведување енергетски кризен режим за снабдување со нафта и нафтени деривати до 31 декември Во согласност со наредбата на Владиниот кабинет,...

Економија 01.04.22 | 22:11

Ковачевски информира за што се потрошија 171 милион евра од Владата за енергетската криза

Директорот на ЕСМ Васко Ковачевски денеска информира каде завршиле 171 милион евра кои владата ги префрли на сметката на компанијата за го амортизира покачувањето на...

Економија 22.03.22 | 22:24

Македонија најдобро се справи со енергетската криза, смета Бектеши

Според него, во регионот Македонија најдобро се справи со енергетската криза и успеа да заштеди над 20 милиони евра од Буџетот на државата и ЕСМ. Прв пат ги ставивме во...

Колумни 13.03.22 | 16:02

Енергетската криза, ценовниот раст и владините политики

Фатмир Бесими Oд почетокот на енергетската криза и порастот на цените донесени се над 30 мерки од над 600 милиони евра за заштита на домаќинствата и економијата Изминаа...

Македонија 09.03.22 | 15:44

ЗЕЛС: Владата да одговори на барањата од општините за надминување на енергетската криза

Предизвиците со кои се соочуваат општините предизвикани од актуелната енергетска криза беше главната тема на денешната петта седница на Управниот одбор на Заедницата...

Македонија 08.03.22 | 20:12

Митева: СДСМ е креатор на кризи, знаеле пред 4 месеци за кризата во Украина, но не реагираа досега затоа што сакаат да имаат повеќе пари за крадење, а помалку за граѓаните

СДСМ е креатор на кризи и не можеме целата вина да ја префрлиме на надворешните фактори како сега случувањата во Украина и Русија и да кажеме дека тие се единствената...

Економија 08.03.22 | 08:42

Влада: Со одговорен пристап стабилно ja менаџираме кризата

Во Владата на Република Македонија се одржа состанок со членовите на Економскиот совет во кој учествуваат претставници од академијата, гувернерката на Народната...

Економија 25.02.22 | 22:40

Пецаков: Државата не реагираше на време и проблемите со енергетската криза се проширија на ЈП и локалните самоуправи

Општина Охрид ја презедовме со 14 милиони евра долг и 8 милиони евра долг на Јавните Претпријатија што значи вкупно 22 милиони евра долг. Долгот континуирано само растеше...

Македонија 16.02.22 | 14:06

Ковачевски: Општините, како и Владата треба да придонесат со своето работење во надминување на предизвиците од енергетската криза

Сите па и општините, како и Владата треба да придонесат со своето работење и однесување во надминување на предизвиците од енергетската криза. Има инфлација од предизборни...

Македонија 14.02.22 | 12:52

Димитриевски: Сериозен е проблемот со енергетската криза, државата мора да помогне

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски, во денешното гостување во емисијата „Студио 10“ на телевизија 24 информираше дека сериозен е проблемот со...

Скопје 08.02.22 | 17:05

Потребна е итна интервенција од Владата за решавање на проблемот со енергетската криза во општините во градот Скопје

Потребна е итна интервенција од Владата за решавање на проблемот со енергетската криза во општините во градот Скопје, каде што спаѓаат општините Аеродром, Кисела Вода,...

Економија 07.02.22 | 23:03

Кадиевска: Досега енергетската криза македонските граѓани ги чини 113 милиони евра

Досега енергетската криза не чини, односно до најнов датум 113 милиони евра и ова се податоци од отворени финансии на министерство за финансии. Тоа се трансфери од Владата...

Македонија 26.01.22 | 22:15

Седница на ЦО на СДСМ: Државата навреме презема мерки за одговор на пандемијата и енергетската криза

Владата и надлежните институции интензивно ја следат состојбата со пандемијата и врз основа на анализите и препораките на стручните лица и надлежната здравствена...

Економија 21.01.22 | 12:25

Се моли СДСМ да го смени досегашниот пристап во енергетиката, бараат од ВМРО-ДПМНЕ

Се моли СДСМ да го смени досегашниот пристап во енергетиката, оти народот тоа скапо го плаќа. Ако тоа е штитење на стандардот на граѓаните, тогаш е јасно зошто сиромаштијата...

Скопје 18.01.22 | 17:43

ЗЕЛС бара поддршка од Владата за полесно справување со економската и енергетската криза

Претставниците на Заедницата на единици на локална самоуправа (ЗЕЛС) денеска на средба со дел од владиниот економски тим ги изнесоа предизвиците од економската и енергетската...

Економија 11.01.22 | 16:00

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ предупредуваше на енергетската криза, власта лажеше дека нема

На граѓаните треба да помогнат тие кои мислат дека можат да водат држава и кои вчера без никаков срам излегоа со состав на влада иако беа прегазени на претходните локални...

Економија 11.01.22 | 13:30

Битиќи: Обезбедено e сигурно снабдување со струја за домаќинствата и малите потрошувачи

Заменик претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, во емисијата „Утрински брифинг“,...