Ознака: енергетика
Економија 11.01.21 | 13:45

Заев: Лидер сме во регионот во енергетиката

Идната година официјално ќе започне проектот за изградба на гасовод со Грција, најави премиерот Зоран Заев на својот фејсбук-профил на кој ги набројува стратешките...

Економија 21.12.20 | 12:17

Заев: 2021 е година на новата македонска енергетика!

2021 е година и на новата македонска енергетика!, најави денеска Зоран Заев, при презентирањето на проектите и програмите од владината „Акција 21 – за европски стандарди...

Македонија 23.06.20 | 16:02

Шекеринска го крие и брани рекетот на Ковачевски

Откако СДСМ е на власт, три години немаме ниту една инвестиција во енергетиката. Единствено што направија е поништување на набавката на механизација. За три години...

Економија 28.04.20 | 13:55

ВМРО-ДПМНЕ: Во Естонија цената на акцизата се намалува, а кај нас се зголемува

Во услови на пандемија со КОВИД-19 македонскиот народ има два проблеми: како да се заштити од вирусот кој и не е така едноставен како што се мислеше, но и како да се справи...

Економија 22.02.20 | 13:49

Мицкоски со мега проект – целосна гасификација, бесплатен приклучок за граѓаните, 50 проценти почист воздух

Инвестирањето во екологијата и во енергетиката значи инвестирање во здравјето на сите и во иднината на сите. За жал имаме комплетен застој цели три години. Имаме порази...

Економија 29.01.20 | 16:12

Исклучување од системот за парно само ако докажете дека ќе се греете поефикасно

Секој граѓанин приклучен на парно греење ќе има можност да се исклучи само доколку системот што ќе го користи во иднина е енергетски ефикасен. Ова ќе биде дел од Предлог-законот...