Ознака: енергетика
Економија 20.06.22 | 12:57

Бислимоски: Сега е популарно да се шпеклуира, експертиве за ковид станаа експерти за енергетика

Со денешаната одлука цената на безините ќе се намаил за 1,5 денари, додека пак цената на дизелот ќе се зголеми за 0,5 денари, кажа денеска првиот човек на Регулаторна Комисија...

Економија 11.06.22 | 12:26

Мицкоски: Ни се случува енергетска катастрофа, нема инвестиции туку криминални бизниси за транспорт на јаглен со камиони

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување на „Стадион“ на Канал 77 истакна дека македонските граѓани ќе плаќаат поскапа струја затоа што власта нема инвестиции...

Економија 29.04.22 | 14:50

Приоритетите се транзиција кон зелена енергија и стабилно и трајно снабдување со енергенси

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски на Форумот 100 дена Влада, во сесијата прашања и одговори се осврна на еден од приоритетите во изминатиот период односно...

Свет 08.03.22 | 10:19

Манасков: Настаните во Украина опасност од поголема енергетска и економска криза

Претседателот на стопанската комора за енергетика, Ѓорѓи Манасков, во своето вечерашно гостување во емисијата „Економски Магазин“ на Алсат, оцени дека државата не...

Економија 18.01.22 | 12:50

Митева: СДСМ го осиромашува домашниот буџет

Неуспешните економски политики на СДСМ не може да резултираат со успех во енергетиката, тоа се гранки кои се поврзани и зависни една од друга. СДСМ минатата година ја...

Економија 10.01.22 | 17:19

Енергетската криза продолжува да го зема својот данок

Енергетската криза продолжува да го зема својот данок. Ланската година заврши со раст на инфлацијата на годишно ниво за 3,2 отсто, во однос на 2020. Додека во декември 2021,...

Економија 09.01.22 | 13:57

Не постои сегмент во енергетиката кој СДСМ не го уништи

Не постои сегмент во енергетиката кој СДСМ не го уништи. Вонредно ја зголемија цената на струјата за 9,5%. Ја укинаа дневната евтина тарифа за домаќинствата. Компаниите...

Македонија 09.01.22 | 12:48

Ковачевски ги покачи струјата и парното и предизвика инфлација

Пиунот Ковачевски ги покачи струјата и парното и предизвика инфлација. Прва мерка на Ковачевски е покачената цена на струјата и парното за по 15%. Граѓаните веќе на крајот...

Економија 28.12.21 | 18:17

Владата донесе одлука за намалување на ризиците за раст на цената на струјата

На денешната 130-та седница, Владата донесе измени и дополнувања на Уредбата за критериумите и условите за прогласување кризна состојба во случаи на временски и природни...

Економија 11.12.21 | 14:27

Антовски: Криминално планско уништување на електроенергетскиот систем во Македонија

Владата на Македонија предводена од СДСМ и ДУИ, со огромна леснотија не убедуваат дека се é под контрола во енергетиката. Со огромна леснотија ја лажат македонската...

Економија 10.11.21 | 09:01

Твоја партија бара демократизација во пристапот кон сончевата енергија во услови на криза

Твоја партија во согласност со една од основните програмски определби за демократизација во пристапот кон сончевата енергија, уште еднаш ја повикува Владата да преземе...

Економија 10.11.21 | 08:59

Неспособноста на власта во енергетиката ќе чини 4 милијарди денари или 60% од буџетот во здравството

Неспособноста, неодговорноста, а пред се криминалните политики на власта на Заев ја донесоа Македонија пред енергетски колапс, велат од ВМРО ДПМНЕ. Најголемиот енергетски...

Економија 09.11.21 | 22:14

Владата уверува дека кризната состојба во енергетиката била за наше добро

Владата на денешната 118. редовна седница донесе одлука за утврдување на кризна состојба во снабдувањето со електрична енергија на целата територија на државата, поради...

Економија 23.10.21 | 09:38

ЕК: Македонија е умерено подготвена во енергетската политика, но не ги спроведува препораките

Македонија е умерено подготвена во областа на енергетската политика, постигнат е одреден напредок, особено во усогласувањето со Третиот енергетски пакет и се преземени...

Економија 19.09.21 | 09:25

Две нови стратешки инвестиции во енергетиката, сончева електрична централа и ветерен парк,

Владата предводена од СДСМ донесе одлука за спроведување на две нови стратешки инвестиции во енергетиката, информираат од СДСМ. На последната седница Владата ги усвои...

Економија 19.09.21 | 09:17

Лагите на СДСМ се навреда на интелигенцијата на народот, ако некогаш сме имале катастрофална енергетика тоа е сега со СДСМ

Предизборните лаги на СДСМ веќе не поминуваат кај граѓаните, порачуваат од ВМРО ДПМНЕ. Залудните се бледите соопштенија на СДСМ исполнети лаги со цел да се прикријат...

Економија 13.09.21 | 15:10

За Заев енергетиката е приоритет

Премиерот Зоран Заев на Фејсбук напиша дека вложувањата во енергетиката ќе бидат приоритет со следниот период. Посветено работиме на преминување кон извори на чиста...

Економија 23.06.21 | 12:29

Мицкоски: Политиката на Зоран Заев во енергетиката за само една година ги чини граѓаните 22,8 милиони евра загуби

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, анализира дека политиката на Зоран Заев и СДСМ придонела двете државни енергетски компании, ЕЛЕМ и МЕПСО, за само една година...

Економија 16.01.21 | 09:06

СДСМ на чело со Заев нема никакви инвестиции во енергетиката, само поскапа струја и пљачка на народот

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски вечерва во емисијата “Јади бурек” на телевизија Сонце посочи дека она што може да се види како власта на СДСМ ја...

Економија 11.01.21 | 13:45

Заев: Лидер сме во регионот во енергетиката

Идната година официјално ќе започне проектот за изградба на гасовод со Грција, најави премиерот Зоран Заев на својот фејсбук-профил на кој ги набројува стратешките...