Ознака: емилија динева
Калеидоскоп 27.08.21 | 10:46

Во Стар Дојран поставена скулптура на Емилија Динева, првиот македонски донор на срце и органи

Во градскиот парк во Стар Дојран е претставена урбана инсталација во форма на срце, изработена во знак на благодарност кон хуманоста на семејството на Емилија Динева,...

Здравје 25.04.21 | 18:40

Да помогнеме: Семејството на Емилија Динева е во тешка финансиска состојба

Се слушаме речиси секојдневно, наскоро го очекуваме Иван во посета кај нас. Вака ни раскажа 19 годишниот Влатко Динев, син на Емилија Динева, првата дарителка на срце...

Македонија 19.04.21 | 08:45

За Емилија, донор на органи, немало кола, за заразен терорист во служба на психопатолошкава елита има сè

Не стивнува револтот на јавноста за појавувањето а болната пратеничка Бисера Костаадиновска Стојчевска во скафандер во Собранието. Бисера беше доведена со возило...

Македонија 31.12.20 | 09:34

2020, година што треба да биде најбрзо заборавена

Овој век, како и светот во кој ќе живееме, ќе биде помалку живописен и со помалку општествено шаренило, каков што беше минатиот, 20. век, пишува познатиот перуански писател...

Здравје 31.07.20 | 12:29

Починатиот правобранител од Велес Борче Пинев е донаторот на органите

Државниот правобранител за подрачје Велес, Борче Пинев е починатиот донатор на органи, објави „Фокус“. Пинев починал вчера, по пет дена лекување на КАРИЛ во Скопје,...

Македонија 11.07.20 | 13:18

Заев ги користи личната борба на Иван и семејната трагедија на Eмилија во политичка пропаганда

Клиниката за Државна кардиохирургија на домашно лекување, Иван Огњановски, првиот пациент во земјава кому му беше трансплантирано срце од донор, мораше да се сретне...

Здравје 25.05.20 | 14:14

Бубрезите на Динева спасија двајца пациенти, кои со години биле на дијализа

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна здравствена состојба. Од Клиниката за урологија...

Црна хроника 23.05.20 | 19:58

Емилија Динева четири дена била во кома- еве како се случила сообраќајната несреќа

Емилија беше прекрасна личност, жена посветена на семејството, на ќерката и синот, на внучето кое го доби од нејзината ќерка. Му се радуваше на животот, ја веселеа малите...

Здравје 23.05.20 | 12:59

Емилија, жената која за неполни 24 часа спаси три животи

Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголем херој е Емилија Динева. Динева...