Ознака: ембарго
Свет 27.06.22 | 22:31

Сијарто: Унгарија не помислува ни да разговара за можноста за забрана на рускиот гас

Шефот на унгарската дипломатија, Петер Сијарто, пред состанокот на министри за енергетика на Европска Унија, што се одржува во Луксембур, порача дека унгарската Влада...

Свет 31.05.22 | 16:43

И Бугарија добива изземање од ембаргото на руската нафта

Бугарија е четвртата членка на Европската Унија на која ѝ е одобрено изземање од ембаргото на руската нафта. Бугарскиот премиер, Кирил Петков, соопшти дека тоа ќе важи...

Свет 27.05.22 | 15:44

Германски министер: Може да се договориме за ембарго на руската нафта и покрај противењето на Унгарија

Германскиот министер за економија, Роберт Хабек, изјави дека земјите од Европската Унија се уште можат да се договорат за воведување ембарго на руската нафта и покрај...

Свет 11.05.22 | 11:46

Сијарто: Ќе поддржиме нафтено ембарго против Русија доколку се изземат нафтоводите

Нафтено ембарго против Русија би можеле да го поддржиме само доколку нафтоводите целосно се исклучат од санкциите, односно доколку ембаргото се однесува на снабдување...

Вести 11.05.22 | 08:31

Ќе пукне ли ембаргото за нафта на ЕУ уште пред да биде одобрено?

Земјите од ЕУ не можат да се договорат за ембаргото за нафта против Русија предложено од Европската комисија (ЕК) поради воената инвазија што Москва ја започна против...

Свет 10.05.22 | 10:05

Фон дер Лејен: Постигнат е напредок со Орбан за забрана на руската нафта

Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен, соопшти дека има напредок во разговорите со Унгарија за најновиот пакет санкции против Русија, кои треба...

Вести 05.05.22 | 16:30

Колку светот се потпира на руската нафта и кои се алтернативите?

Европската Унија планира да ги забрани сите купувања на руска нафта до крајот на годината. Сепак, членките на Унијата, Унгарија и Словачка ќе можат да продолжат да купуваат...

Свет 05.05.22 | 14:52

Во случај на ембарго, на Берлин и околината им се заканува недостиг на бензин

На делови од Германија им се заканува недостиг на нафтени деривати во случај на ембарго за увоз на руска нафта, изјави германскиот министер за економија Роберт Хабек,...

Свет 04.05.22 | 22:55

Германија преминува во офанзива околу заострување на санкциите кон Русија, што може да предизвика удар за други членки на ЕУ

Германија „преоѓа во офанзива“ и станува „движечка сила“ во дебатата на ЕУ за нафтено ембарго против Русија, пишува „Шпигел“. Сепак, воведувањето на новите санкции...

Свет 15.04.22 | 13:54

Полска воведе целосна забрана за руски јаглен

Полскиот претседател Анджеј Дуда го потпиша указот за целосно ембарго за увоз на јаглен од Русија. Претседателот го потпиша Законот за посебни мерки за заштита на националната...

Свет 21.03.22 | 11:01

Кремљ: Ембарго на руската нафта директно ќе ги засегне сите

Ембарго на увозот на руска нафта што го наметнаа некои европски држави поради воената интервенција во Украина директно ќе ги засегне сите, соопшти денеска официјален...

Свет 21.03.22 | 08:52

ЕУ разгледува нови санкиции, па и нафтено ембарго кон Москва

Владите на државите-членки на ЕУ ќе ја разгледаат можноста за воведување ембарго на нафта кон Русија поради инвазијата врз Украина. Европските лидери оваа седмица ќе...

Свет 08.03.22 | 14:26

Ембаргото ќе предизвика тешка економска криза во Европа, предупредува германскиот министер за економија

Германскиот министер за економија Роберт Хабек (од партијата на Зелените) денеска предупреди на тешки последици за европската економија во случај на ембарго на увоз...

Фудбал 26.01.22 | 10:22

Не е само Ноле: И на фудбалската репрезентација на Југославија и беше забрането да учествува поради политика

Деновиве главна тема е Новак Ѓоковиќ и забраната да учествува на Австралија опен на неколку дена пред почетокот на турнирот Постарите љубители на спортот сигурно ќе...

Свет 07.12.21 | 22:12

Белорусија воведува ембарго за производи од непријателски земји, меѓу нив и Македонија

Официјален Минск од следната година ќе воведе ембарго на стоки од земји кои водат непријателска политика кон Белорусија, соопшти прес-службата на Советот на министри. Според...

Свет 21.09.21 | 15:09

Возврати на санкциите: Путин го потпиша ембаргото за увоз на храна од САД и ЕУ

Рускиот претседател Владимир Путин го продолжи ембаргото за увоз на храна од ЕУ и САД до декември 2022 година, со што Москва возврати на западните санкции против Русија...

Свет 21.09.21 | 12:21

Русија ја продолжи забраната за увоз на храна од ЕУ и САД

Рускиот претседател Владимир Путин ja продолжи забраната за увоз на храна од ЕУ и САД до декември 2022 година. Ваквата одлука на официјална Москва доаѓа како одговор на...