Ознака: ема
Здравје 14.06.21 | 10:25

Кавалери од ЕМА реагира дека погрешно е цитиран: Вакцината на ‘АстраЗенека’ е добра за сите возрасти

Марко Кавалери, шеф на работната група за коронавирус во Европската агенција за лекови, рече дека вакцината „АстраЗенека“ има далеку поголема корист од ризици за сите...

Здравје 28.05.21 | 17:25

ЕМА ја oдобри Фајзер за деца од 12 до 15 години

Европската агенција за лекови попладнево даде зелено светло за употреба на вакцината на Фајзер за деца помеѓу 12 и 15-годишна возраст, јави дописничката на МИА од Брисел. Вакцината...

Свет 17.05.21 | 18:26

ЕМА препорача подолго чување на вакцините Фајзер на стандардни температури

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек” на стандардни температури во фрижидер до 31...

Свет 09.05.21 | 16:51

ЕМА почна со испитување на лек против Ковид-19

Ден откако Европската комисија презентираше стратегија за развој на лекови против КОВИД-19, Европската агенција за лекови (ЕМА) започна со континуирано испитување на...

Свет 20.04.21 | 17:54

ЕМА: Можна поврзаност помеѓу вакцината на „Џонсон и Џонсон“ и згрутчување на крвта

Европската агенција за лекови, ЕМА, штотуку објави дека е пронајдена можна поврзаност помеѓу вакцината на „Џонсон и Џонсон“ и ретките случаите на згрутчување на крвта,...

Свет 13.04.21 | 10:18

Експерти на ЕМА во Москва ја проценуваат вакцината „Спутник В“

Експерти од Европската агенција за лекови (ЕМА) престојуваат во Москва за да ја проценат вакцината „Спутник В“ против Ковид-19, објавија денеска руските медиуми, наведувајќи...

Здравје 09.04.21 | 19:03

Тромбози по вакцинација со „Џонсон и Џонсон“ – ЕМА врши проверка

Згрутчувањето на крвта досега се поврзуваше со вакцината АстраЗенека. Сега Европската агенција за лекови под лупа го има серумот на друг производител, пишува Дојче...

Свет 09.04.21 | 16:22

СЗО: Засега не се препорачува комбинирање на вакцини против Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) денеска повторно соопшти дека поради недостигот на „соодветни податоци“, не можат да се дадат препораки во врска со комбинацијата...

Свет 07.04.21 | 11:12

ЕМА во 16 часот ќе го објави заклучокот за поврзаноста на „Астра зенека“ и тромбозите

Европската агенција за лекови, ЕМА, ќе одржи прес-конференција денеска во 16 часот во Амстердам за случаите со згрутчување на крвта. Прес-конференцијата ја потврдија...

Здравје 06.04.21 | 15:59

Конечниот став на ЕМА за Астра Зенека се очекува в среда или в четврток

Според информации објавени во неколку медиуми, Европската агенција за лекови, ЕМА, би требало да се произнесе за поврзаноста помеѓу вакцината Астра Зенека и згрутчувањето...

Свет 06.04.21 | 15:04

Висок функционер на ЕМА тврди дека постои поврзаност меѓу згрутчувањето на крвта и вакцината на „АстраЗенека“

Висок функционер на Европската агенција за лекови (ЕМА), Марко Кавалери, изјавиl дека e јасно дека постои директна врска меѓу вакцината на „Астра-Зенека“ и редок облик...

Здравје 06.04.21 | 14:54

Постои врска помеѓу „АстраЗенека“ и згрутчувањето на крвта, тврди претставник на ЕМА

Член на Европската агенција на лекови (ЕМА) за италијанскиот весник „Ил Месенџеро“ потврди дека постои поврзаност меѓу вакцината на „АстраЗенека“ и случаите со згрутчување...

Свет 27.03.21 | 16:15

Европската агенција за лекови ќе ја одобри руската вакцина „Спутник V“

Во следните два месеца можно е Европската агенција за лекови (ЕМА) да одобри употреба на руската вакцина „Спутник V“, пишува денеска „Дојче веле“. Европа подолг временски...

Свет 25.03.21 | 16:40

Повторно ќе се разгледува безбедноста на „АстраЗенека“: Европската агенција закажа нов состанок

Европската агенција за лекови (ЕМА) соопшти дека нејзиниот безбедносен одбор на 29 март ќе одржи состанок на експерти за да продолжи да ги испитува и проценува пријавените...

Здравје 22.03.21 | 19:49

ЕМА: Да не се користи ивермектин за лекување на Ковид-19

Лекот „Ивермектин“ не треба да се користи за лекување на Ковид-19 надвор од клиничките испитувања, порача Европската агенција за лекови (ЕМА). Како што пишува весникот...

Здравје 18.03.21 | 18:52

ЕМА: АстраЗенека е безбедна, но не се исклучува целосна поврзаност со тромбозите

Европската агенција за лекови (ЕМА) го објави својот финален заклучок за случаите со лица кои развиле или починале од тромбоза по вакцинирање со вакцина на „АстраЗенека“...

Свет 04.03.21 | 11:24

Европската агенција за лекови ја почна постапката за одобрување на руската вакцина „Спутник“

Европската агенција за лекови (ЕМА) почна експертиза за руската вакцина против Ковид-19 „Спутник“. Ваквата процедура доаѓа откако во изминатиот период ЕМА доби обвинувања...

Свет 01.03.21 | 10:07

Курц бара од Европската агенција за лекови побрзо одобрување на вакцините

Австрискиот канцелар Себастијан Курц остро ја критикуваше Европската агенција за лекови (ЕМА), барајќи побрзо издавање на одобренија за вакцини против корона вирусot. Не...