Ознака: ема
Здравје 05.10.21 | 10:44

ЕМА одобри „бустер“ доза со „фајзер“ и „модерна“

Европската агенција за лекови (ЕМА) за првпат издаде официјална препорака за дополнителна доза на вакцина „Ковид-19“, објави „Дер стандард“. ЕМА во понеделникот објави...

Свет 04.10.21 | 18:11

ЕМА дозволи трета доза за лица со ослабен имунитет да се прима веќе 28 денови по ревакцината

Европската агенција за лекови (ЕМА) соошти дека трета односно „бустер“ доза од вакцините против Ковид-19, изработени и произведени од „Фајзер/Бионтек“ и од „Модерна“,...

Вести 24.09.21 | 09:31

Европската агенција за лекови на почетокот на октомври ќе одлучува дали има потреба од трета доза вакцина против Ковид-19

Во почетокот на октомври Европската агенција за лекови (ЕМА) ќе објави дефинитивен став за потребата од трета доза вакцина против Ковид-19. На брифинг за новинари, докторот...

Здравје 12.09.21 | 09:57

ЕМА започна истрага за „Фајзер“: Дали воспалението на повеќе органи има врска со вакцинацијата?

Европската медицинска агенција (ЕМА) објави дека ги испитува можните врски помеѓу ретка воспалителна состојба по вакцинацијата, бидејќи таков случај е пријавен по...

Здравје 09.09.21 | 22:48

ЕМА ќе одобри уште 4 вакцини против коронавирус до крајот на годината

Европската агенција за лекови(ЕМА) до крајот на годината ќе одлучи дали ќе препорача уште четири вакцини против коронавирус, вклучувајќи ги и оние коишто ги произведоа...

Македонија 31.08.21 | 09:26

Македонија чека препорака од ЕМА за воведување трета доза вакцина

Во Македонија, засега, трета доза вакцина против ковид-19 можат да примат само лицата кои се на дијализа и кои имаат трансплантиран орган. Засега само американската агенција...

Свет 25.08.21 | 10:04

Дали Спутник V ќе биде прифатена во ЕУ? Што да прават оние кои се целосно вакцинирани, но непризнаени

Откако во Германија се воведуваат нови ограничувања за невакцинираните, некои луѓе се најдоа во чудна ситуација- целосно вакцинирани, но непризнаени. Спутник во моментов...

Свет 04.08.21 | 10:12

Фон дер Лајен: Недостигаат валидни податоци за одобрување на Спутник В

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен смета дека Европа е добро подготвена за можно давање на третата доза од вакцината против коронавирус и...

Здравје 19.07.21 | 18:01

ЕМА анализира лек против артритис за лекување на ковид-19

Европската агенција за лекови (ЕМА) соопшти дека го разгледува барањето за употреба на лек за артритис за лекување на ковид-19 кај возрасните пациенти со воспаление на...

Здравје 13.07.21 | 18:50

Европската агенција за лекови ја анализира врската меѓу вакцините на „Џонсон и Џонсон“ и пријавените нервни нарушувања

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска соопшти дека ги анализира податоците за ретки случаи на нарушувања на нервниот систем пријавени меѓу примателите на вакцината...

Свет 09.07.21 | 15:44

Европска агенција за лекови: Има можна врска меѓу воспаление на срцето и мРНА вакцините

Европската агенција за лекови (ЕМА) утврди можна поврзаност меѓу ретките срцеви заболувања и мРНА вакцините против Ковид-19 на „Фајзер/Бионтек“ и „Модерна“. Истовремено,...

Здравје 01.07.21 | 16:31

ЕМА: Две дози вакцина штитат од делта сојот

Две дози од вакцината против ковид-19 се чини дека штитат од многу заразната делта верзија на коронавирусот, објави Европската агенција за лекови (ЕМА). Податоците што...

Здравје 17.06.21 | 22:05

ЕМА: Има 415 случаи на згрутчување на крвта по вакцинација

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска објави дека добила извештаи за 415 можни случаи на згрутчување на крвта со низок тромбоцит во рамките на Европската економска...

Свет 16.06.21 | 18:46

Одобрувањето за вакцината „Спутник V“ во ЕУ ќе се одложи

Одобрувањето за вакцината „Спутник V“ во Европската унија ќе се одложи, бидејќи рокот за доставување дополнителни податоци е пробиен, изјавија за Ројтерс две лица...

Здравје 14.06.21 | 10:25

Кавалери од ЕМА реагира дека погрешно е цитиран: Вакцината на ‘АстраЗенека’ е добра за сите возрасти

Марко Кавалери, шеф на работната група за коронавирус во Европската агенција за лекови, рече дека вакцината „АстраЗенека“ има далеку поголема корист од ризици за сите...

Здравје 28.05.21 | 17:25

ЕМА ја oдобри Фајзер за деца од 12 до 15 години

Европската агенција за лекови попладнево даде зелено светло за употреба на вакцината на Фајзер за деца помеѓу 12 и 15-годишна возраст, јави дописничката на МИА од Брисел. Вакцината...

Свет 17.05.21 | 18:26

ЕМА препорача подолго чување на вакцините Фајзер на стандардни температури

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек” на стандардни температури во фрижидер до 31...

Свет 09.05.21 | 16:51

ЕМА почна со испитување на лек против Ковид-19

Ден откако Европската комисија презентираше стратегија за развој на лекови против КОВИД-19, Европската агенција за лекови (ЕМА) започна со континуирано испитување на...

Свет 20.04.21 | 17:54

ЕМА: Можна поврзаност помеѓу вакцината на „Џонсон и Џонсон“ и згрутчување на крвта

Европската агенција за лекови, ЕМА, штотуку објави дека е пронајдена можна поврзаност помеѓу вакцината на „Џонсон и Џонсон“ и ретките случаите на згрутчување на крвта,...

Свет 13.04.21 | 10:18

Експерти на ЕМА во Москва ја проценуваат вакцината „Спутник В“

Експерти од Европската агенција за лекови (ЕМА) престојуваат во Москва за да ја проценат вакцината „Спутник В“ против Ковид-19, објавија денеска руските медиуми, наведувајќи...