Ознака: Елизабета Канческа Милевска
Црна хроника 12.05.23 | 16:23

Си ја купи ли слободата со гласањето за името: Ослободителна пресуда за Канческа Милеска во „Тендери“

Во Основниот кривичен суд Скопје, поранешната министерка за култура, Елизабета Канческа Милевска, денеска беше ослободена од вина за „злоупотреба на службената положба...

Црна хроника 26.04.23 | 14:51

Одбраната на Канческа Милевска побара ослободителна пресуда

Бранителите на поранешната министерка за култура Елизабета Канческа Милевска, која се товари за „злоупотреба на службена положба и овластување“ во предметот „Тендери“,...

Црна хроника 26.04.23 | 10:48

Завршни зборови за случајот против Елизабета Канческа Милевска

Во Основниот кривичен суд Скопје со давање завршни зборови од одбраната денеска продолжи судењето за случајот „Тендери“, против поранешната министерка за култура...

Македонија 09.01.23 | 14:20

Случајот „Тендери“ на Канчевска Милевска пак се одложи

Главната расправа за предметот „Тендери“ насрочена за утре се презакажува за 16 февруари, бидејќи предметот со сите списи сè уште не се вратени од надлежното Биро за...

Црна хроника 23.09.22 | 15:26

Супервештачењето за Канчевска Милевска и за Ласкарци трае една година

Супервештачењето за автобуската несреќа кај Ласкарци трае 315 дена, додека, за случајот „Тендери“, во кој обвинета е поранешната министерка Елизабета Канческа-Милевска,...

Култура 31.03.22 | 19:13

Мавровски: Ја ослободивте Канческа Милевска и тука заврши вашата грижа потрошените пари за Скопје 2014

Васко Мавровски од Комисијата за култура ОК ВМРО-ДПМНЕ Битола јавно го прашува СДСМ Битола кој и зошто дозволил КИЦ Битола наместо буџетска сметка да се отвори сметка...

Македонија 26.07.21 | 21:44

Канческа-Милевска: Не преговарав со власта, за смена на името гласав по сопствено убедување

Поранешната министерка за култура, Елизабета Канческа-Милевска, во интервју за Канал 5 тврди дека не преговарала со власта за да гласа за уставните измени во Собранието...

Македонија 26.07.21 | 14:50

За тапаните и свирчињата на Канческа немаше ниту обвинение, а другите добија пресуди

По денешните пресуди за настаните од „27 април“ големо влијание за судечкиот совет имаше комуникацијата што поранешната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска...

Македонија 14.07.21 | 16:03

Јанакиески со прашање до судот: Kaко е можно за Канческа да нема основ за кривично гонење, а за мене бидејќи контактирам само со неа да има?

Миле Јанакиески во завршните зборови се осврна на комуникацијата која ја имал со поранешната министерка за култура Елизабета Канческа Милеска за време на протестите...

Македонија 12.07.21 | 14:49

За неа немаше обвинение: Канческа за протестите коментирала „Леле леле народ, пу пу убавина“

Спиро Ристовски на завршните зборови ја објасни комуникацијата што ја имал со поранешната минитерка за култура Елизабета Канческа Милевска. Тој вели дека во пораките...

Македонија 01.07.21 | 14:44

Русковска: За Канчевска немавме докази и затоа немаше обвинение

Обвинителката Вилма Рускоска на прашањето на „Република“ зошто нема обвинение за поранешната министерка за култура Елизабета Канческа-Милеска бидејќи ја има во сите...

Македонија 16.02.20 | 14:50

Канческа не гласаше ниту првиот ниту вториот пат, Ахмети и Амди Бајрам се поправија

Листата на пратеници кои гласаа за Законот за јавно обвинителство покажува дека Елизабета Канческа Милеска не го поддржа предлогот ниту на првото ниту на повтореното...

Македонија 10.02.20 | 13:33

Канческа – Милевска: Не учествував во преговорите за Законот за ЈО!

Пратеничката Елизабета Канческа – Милевска, од групата на таканаречената независна пратеничка група, денеска излезе со соопштение во кое тврди дека лично не учествувала...

Македонија 02.12.19 | 19:47

Канческа-Милевска: Не сум консултирана за изјавата на Александрова

Пратеничката Елизабета Канческа Милевска, една од осумте независни пратеници кои потекнуваат од ВМРО ДПМНЕ не била консултирана за изјавата која ја дала нејзината...

Македонија 04.07.19 | 14:49

Че си лежите – како не бе: Шарена попарена револуција

По ослободителната пресуда за Драган Павловиќ – Латас и повлекувањето на кривичната пријава против Елизабета Канческа – Милевска, се чини дека дури и најтврдокорните...

Двоглед 05.06.19 | 21:20

Бети, Крсто, Курто, Амди, Мира Дизел побараа оставка од Зоки северџанот од Муртино

Си-ен-ен 1 јули 2019 Јас сум Џеки Андерсон од студиото во Лондон. Колешката Кристина Аманпур е на терен во Скопје, Македонија. Таа има возбудливи вести од таму…. Аманпур: Политички...

Македонија 15.01.19 | 14:38

Канческа-Милевска: Не гласав поради уцени, не сум се пазарела со Заев

Ниту сум уценета, ниту пак ќе дозволам да бидам уценета, рече поранешната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска, која гласаше за промена на името на државата...

Црна хроника 15.01.19 | 09:04

Ново рочиште за случајот „Тендери“ на СЈО

Во Кривичниот суд во Скопје денеска е закажано ново рочиште за случајот „Тендери“ на Специјалното јавно обвинителство. Случајот „Тендери“ се наоѓа во доказна постапка....

Твитови 13.01.19 | 13:42

Заев до Ципрас: Канческа-Милевска, Нола Исмаилоска и уште некои може да ти ги пратам за гласање

Zaev to Tsipras: Elizabeta Kanceska Mileska, Nola Ismailoska and few others are available to vote in Greek Parliament, I can send them over… — MINA (@macedoniaonline) January 13, 2019

Македонија 11.01.19 | 18:23

Канческа-Милевска: Предавници не се чуствуваме во ниту еден момент

Во образложувањето на еден од амандманите на уставните амандмани предложен од независните пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, кои Владата не го прифати, Елизабета Канческа-Милевска...