Ознака: ЕЛЕМ
Економија 30.06.22 | 15:20

Мицкоски: Власта лаже за струјата, покачувањето ќе биде над 18%, потребни се избори за што побргу потоа да се реструктурира ЕЛЕМ и да произведува доволно струја

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, при денешната посета во општина Гази Баба одговараше на новинарско прашање кое се однесуваше на вчерашното негово тврдење...

Економија 28.06.22 | 10:00

ВМРО-ДПМНЕ: ЕЛЕМ најавува ново поскапување на струјата од најмалку 17%, нов ценовен шок за осиромашените граѓани

Со власта на СДСМ и ДУИ на Македонија и се случува енергетска катастрофа, а на граѓаните огромно осиромашување. Само по основ на цената на струјата која ја достави ЕЛЕМ...

Економија 04.06.22 | 09:26

Заради криминалната влада и АД ЕЛЕМ граѓаните плаќаат 250 милиони евра за увоз на струја, која порано се произведувала во Македонија

Заради криминалната влада и АД ЕЛЕМ граѓаните плаќаат 250 милиони евра за увоз на струја, која порано била произведувана во Македонија, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Во изминативе...

Економија 28.03.22 | 20:33

Васко Ковачевски вели дека успешно ја менаџираат кризата со струјата

Ние сме една од ретките држави во Југоисточна Европа која нема ниту еден ден рестрикција, намалено производство или проблем со снабдувањето, а и поскапувањето на струјата...

Економија 06.01.22 | 12:40

Николов: Ако ЕЛЕМ беше на здрави нозе ќе имавме 5-6 пати пониска производна цена на струјата

Ако ЕЛЕМ беше на здрави нозе и имавме доволно домашно производство немаше да купуваме енергија по 17 денари, за да ја продаваме 3,5 денари, туку ќе имавме 5-6 пати пониска...

Економија 25.12.21 | 20:46

Поранешно ЕЛЕМ среде криза склучи договор за 19 милиони евра

Државната компанија за производство на струја АД ЕСМ или поранешно ЕЛЕМ склучи спогодба и договор во постапка со преговарање без претходно објавување на оглас со Марковски...

Економија 25.12.21 | 09:05

Побара список за отпуштања, а потоа пушти оглас за нови вработувања

Нема крај со фијаското во енергетскиот систем во Република Македонија, велат од ВМРО-ДПМНЕ, од каде додаваат дека граѓаните ги очекува големо покачување на сметките...

Економија 24.12.21 | 14:13

Ангелевска: ЕЛЕМ отпушта вработени, а пред месеци вработуваше и уште вработува преку агенции за привремени вработувања

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Силвана Ангелевска, обвинува дека власта на Заев го доведе енергетскиот сектор до колапс. Сега својата неспособност ја покриваат...

Економија 24.12.21 | 13:52

Ангелевска: ЕЛЕМ отпушта вработени и вработува нови преку агенции за привремени вработувања

Власта на Заев го доведе енергетскиот сектор до колапс. Сега својата неспособност ја покриваат не со удар по одговорните туку по вработените. Со потпис на Васко Ковачевски...

Економија 17.11.21 | 22:22

Кочовска: Надлежното министерство не реагирало навреме за финансиските загуби во ЕЛЕМ

ЕЛЕМ работи со загуби, а власта не реагирала на таквата ситуација, вели во вечерашното гостување во емисијата „Економски Магазин“ на Алсат, претставничката од опозициската...

Економија 06.11.21 | 00:28

ЕЛЕМ: Нема повредени, а огнот е брзо изгаснат

Вечерва изби пожар на блок 3 во РЕК Битола, еден од двата блока со кои во моментот работеше комбинатот (блок 1 и 3). Огнот изби во 22.50ч. на изолатор на трансформаторот на...

Економија 12.10.21 | 22:25

ЕЛЕМ го продава нашиот јаглен за 37 евра на ЕВН хоум наместо за 237 на Унгарија и да ги субвенционира сметките на граѓаните

ЕЛЕМ и МЕПСО ги банкротираа со лошите енергетски политики, па се обидуваат да ги спасат со 50 милиони евра од државата. Но, државата ги нема тие пари. Мицкоски потсети...

Економија 26.08.21 | 08:49

Реакција на АД ЕСМ: Компанијата не подлежи на Законот за јавни набавки во случаи кога треба да набави мазут

Од АД ЕСМ реагираат на текстот објавен на порталот „Нетпрес“ во кој информира дека фирмата „Супертрејд“ со договори во четири очи снабдува мазут за ЕЛЕМ во вредност...

Економија 24.08.21 | 19:00

Фирмата „Супертрејд“ снабдува мазут за ЕЛЕМ во вредност од 14 милиони евра со договори во четири очи?!

Две децении РЕК Битола е „непресушен“ рудник за богатење на олигарсите на било која власт која оперирала. Минатото ни укажува и сведочи дека после секоја власт, излегуваат...

Економија 15.07.21 | 13:32

ЕЛЕМ во времето на Мицкоски: Струјата поевтини два пати, а ЕЛЕМ го остави со 25 милиони евра депозити и 5 милиони евра на сметка

СДСМ брутално лаже и ја дезинформира јавноста кога вели дека во време кога директор на ЕЛЕМ директор бил претседателот на ВМРО-ДПМНЕ,  Христијан Мицкоски поскапела...

Македонија 27.06.21 | 11:17

Тендер вреден 13 милиони евра: Мицкоски опиша како се краде и уништува ЕСМ(поранешно ЕЛЕМ)

КАКО СЕ КРАДЕ И УНИШТУВА ЕСМ (поранешно ЕЛЕМ): 📍 Раководството на ЕСМ (поранешно ЕЛЕМ), распишува тендер за ископ на јаглен и јаловина за цела календарска година на три...

Економија 02.10.20 | 15:00

ЕЛЕМ незаконски распоредува синдикални претставници, реагираат од Синдикатот

Раководството на ЕЛЕМ врши постојан и континуиран притисок преку своите раковдни лица врз членовите на Самостојниот синдикат на работниците во енергетика, рударство...

Економија 09.08.20 | 12:06

ЕЛЕМ тврди дека имаат евтина струја

Пазарот на електрична енергија е либерализиран за сите потрошувачи, вклучувајќи ги и домаќинствата. Секој потрошувач има право да се снабдува и на слободниот пазар...

Економија 25.06.20 | 11:17

Државната Електрани на Македонија во време на криза подели 2,5 милиони евра К-15 за вработените

Државната компанија Електрани на Македонија (ЕСМ) им исплатила на вработените регрес за годишен одмор за 2020 година во вкупна вредност од 166 милиони денари или над 2,6...

Економија 20.06.20 | 22:45

ЕЛЕМ продаде електрична енергија на слободниот пазар

Акционерското друштво Електрани на Македонија информира дека откако ги задоволило потребите на универзалниот снабдувач за електрична енергија за тарифните...